Jo‘jalarni katta qilib beraman deyishdi-yu, ammo Toshkentga pullab yuborishdi
Andijon viloyati. 2020 yilning fevral oyida Bo‘ston tumanida tovuq boqish bilan shug‘ullanayotgan fuqarolar 30 yoshli Mansurbek I. va Furqat K., lar Ulug‘norlik Hayotbek Yu., bilan bitim tuzishib, unga tegishli bo‘lgan jami narxi 80 mln. so‘mlik 20 ming ta jo‘jalarini olib, ushbu jo‘jalarni boqib, katta qilib, sotilganidan so‘ng foydasini o‘zaro Hayotbek Yu., bilan bo‘lishib olishga kelishib, jo‘jalarni hamda ularni boqish uchun umumiy qiymati 155 mln. so‘mlik 37 tonna miqdordagi yem mahsulotlarini olib, so‘ngra bir qancha muddatdan so‘ng Toshkentlik fuqaroga jo‘jalarni 14 tonna go‘sht hisobida 227 mln. so‘mga sotib yuborib pullarini o‘zlarining ehtiyojlari yo‘lida ishlatib yuborganliklari aniqlangan.
Ushbu holat yuzasidan Hayotbek Yu., Ulug‘nor tumani IIB boshlig‘i nomiga ariza bilan murojaat qilib yuqoridagi shaxslarga nisbatan qonuniy chora ko‘rishni so‘ragan.
Mazkur holat yuzasidan Ulug‘nor tumani IIB huzuridagi Tergov bo‘linmasi tomonidan Mansurbek I. va Furqat K.,larga nisbatan O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining 168-moddasi 4-qismi “a” bandi (firibgarlik) bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilgan.

Пообещали вырастить цыплят, но продали их в Ташкент
Андижанская область. В феврале 2020 года двое 30 летних уроженцев Шахриханского района Мансурбек И. и Фуркат К., занимаясь птицеводством, познакомились с Хаётбеком Ю., уроженцем Улугнорского района, в ходе беседы стороны договорились, что Мансурбек И. и Фуркат К., получат от Хаётбека Ю., 20 тысяч цыплят на общую сумму 80 млн. сум и 37 тон корма на общую сумму 155 млн. сум и после разведения цыплят до нужного веса продадут их, а полученную сумму разделят по договоренности. Но Мансурбек И. и Фуркат К. не выполнив условия договора продали цыплят покупателю из Ташкента в эквиваленте 14 тонн мяса за 227 млн. сум., а вырученные средства потратили для своих нужд.
В связи с этим, на имя начальника ОВД Улугнорского района поступило заявление от Хаётбек Ю., где он попросил принять законные меры в отношении вышеуказанных лиц.
По данному факту Следственным отделением при ОВД Улугнорского района в отношении Мансурбека И. и Фурката К. было возбуждено уголовное дела по пункту “а” части 4 статьи 168 (мошенничество) Уголовного кодекса Республики Узбекистан.
Уважаемые граждане не будьте так наивны не передавайте добытое кропотливым трудом своё имущество малознакомым для вас лицам.