Chilonzorda ikki nafar yo‘lto‘sarlarga nisbatan jinoyat ishi qo‘zg‘atildi
Toshkent shahri. 2021 yilning 14 may kuni soat 16:20 larda nomaʼlum shaxslar Chilonzor tumani Beshqo‘rg‘on mahallasi hududidagi yer osti o‘tish yo‘li oldida fuqaro 43 yoshli A.Ulug‘bekni to‘xtatib, egnidagi shimining orqa cho‘ntagidan 300 AQSH dollar pullari solingan fuqarolik pasporti va narxi 300.000 so‘mlik «SAMSUNG J1» rusumli telefon apparatini ochiqdan-ochiq talon-toroj qilib, hodisa joydan yashiringanlar.
Tezkor qidiruv harakatlari davomida, ushbu jinoyatni Surxondaryo viloyati Boysun tumanida yashovchi 33 yoshli A.Murodali va 38 yoshli H.Salimlar sodir etganliklari, ular muqaddam firibgarlik, o‘g‘rilik jinoyatlari uchun sudlangan bo‘lganliklari aniqlangan.
Mazkur holat yuzasidan Chilonzor tumani bo‘yicha IIO FMB huzuridagi Tergov bo‘linmasi tomonidan O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining 166 (talonchilik) va 227-moddalari (hujjatlarni egallash) bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilib, A.Murodali va H.Salimlarga nisbatan “qamoqqa olish” tarzidagi ehtiyot chorasi qo‘llanilgan.

Ранее судимые мужчины совершили грабеж в Чиланзарском районе
Город Ташкент. 14 мая 2021 года примерно в 16:20 часов неизвестные лица, находясь около подземного перехода расположенного на территории махалли «Бешкургон» Чиланзарского района, остановили проходящего 43-летнего А.Улугбека, после чего открыто завладели находившимися в его заднем кармане брюк гражданским паспортом, деньгами в размере 300 долларов США и мобильным телефоном марки «SAMSUNG J1» стоимостью 300.000 сум и скрылись с места происшествия.
В ходе оперативно-розыскных мероприятий было установлено, что данное преступление совершено со стороны ранее судимых за мошенничество и кражу жителями Байсунского района Сурхандарьинской области 33-летним А. Муродали и 38-летним Х. Салимом.
По данному факту со стороны Следственного отделения при УКД ОВД Чиланзарского района было возбуждено уголовное дело по статьям 166 (грабёж) и 227 (Завладение документами) Уголовного кодекса Республики Узбекистан. В настоящее время в отношении А.Муродали и Х.Салима применена мера пресечения в виде «Заключение под стражу».