Taksi haydovchisi yo‘lovchiga bosqinchilik sodir etdi
Toshkent viloyati. 2021 yilning 15 mart kuni soat 19:00 larda “Nexia-2” rusumli avtomashina haydovchisi bo‘lgan nomaʼlum shaxs Zangiota tumani Xonobod MFY.,dan 19 yoshli Zamira A.,ni “Bek-baraka” savdo majmuasiga 30 000 so‘m evaziga olib borib qo‘yish maqsadida mijoz sifatida olib, so‘ng uni Zangiota tumani O‘rtaovul MFY., hududidagi kimsasiz joyga olib borib qo‘lidagi pichoqchani tirab, qo‘rqitib, “LG” rusumli telefon apparati, bir juft tilla ziragi, 150.000 so‘m pul mablag‘larini bosqinchilik yo‘li bilan olib, hodisa joyidan qochib ketgan.
Olib borilgan tezkor qidiruv harakatlari davomida, ushbu jinoyatni 34 yoshli Djamshid X., sodir etganligi, qurol sifatida foydalangan pichoqcha tirnoq olish uchun mo‘ljallangan “kusachka” ekanligi aniqlangan.
Mazkur holat yuzasidan Zangiota tumani IIB huzuridagi Tergov bo‘limi tomonidan Djamshid X.,ga nisbatan O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining 164-moddasi 2-qismi “a” bandi (Bosqinchilik) bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilib, “qamoqqa olish” tarzidagi ehtiyot chorasi qo‘llanilgan.
Taʼkidlash joizki, bu turdagi jinoyatlar uchun Jinoyat kodeksining normalariga ko‘ra, 8 yildan 10 yilgacha ozodlikdan mahrum qilish jazosi tayinlanadi.

Разбойное нападение, совещённое в отношении пассажира
Ташкентская область. 15 марта 2021 года в 19:00 часов неизвестный водитель такси под управлением которого находилась автомашина марки «Nexia-2», с целью открытого хищения чужого имущества, находясь в махалле Ханабад Зангиотинского района договорился с 19-летней Замирой А. отвезти ее до торгового комплекса «Бек-барака» за 30.000 сум, после того как девушка села в автомобиль разбойник следуя своему преступному замыслу заехал в одно из безлюдных мест расположенных в махалле Уртаовул Зангиотинского района, после чего приставил потерпевшей предмет похожий на нож и угрожая им завладел её мобильным телефоном марки «LG», золотыми серьгами и деньгами в размере 150.000 сум и скрылся с места проишествия.
В ходе проведенных оперативно-розыскных мероприятий было установлено, что данное преступление совершил 34-летний Джамшид Х., а нож, который он использовал в качестве оружия являлся «кусачками» для ногтей.
По данному факту со стороны Следственного отдела при УВД Зангиотинского района в отношении Джамшида Х., возбуждено уголовное дело по п. «а» ч. 2 ст. 164 (разбой) Уголовного кодекса Республики Узбекистан и в отношении него избрана мера пресечения в качестве «Заключение под стражу».
Необходимо отметить, что за совершение данного вида преступления законом предусмотрена уголовная ответственность в виде лишения свободы от 8 до 10 лет.