Zangiotada er-xotinga nisbatan “o‘roq” bilan bosqinchilik sodir qilindi
Toshkent viloyati. 2021 yilning 20 mart kuni soat 01:30 dan 02:00 gacha bo‘lgan vaqt oralig‘ida nomaʼlum shaxs yuziga tibbiy niqob taqib, temirdan yasalgan qo‘lbola o‘roq bilan qurollangan holda Zangiota tumani Bog‘zor MFY.,da yashovchi 31 yoshli Farruh X.,ning yashash xonadoniga kirib, uning va turmush o‘rtog‘i 28 yoshli Shahnoza X.,ning uxlab yotganliklaridan foydalanib, o‘roq bilan bosh qismiga urib, ularning oyoq va qo‘llarini bog‘lab, xonadonda bo‘lgan tilla-taqinchoqlar, turli rusumdagi telefon apparatlari, 1 000 000 so‘m pul hamda Farruh X.,ga tegishli narxi 6.700 AQSH dollarlik “SPARK” rusumli avtomashinasini bosqinchilik yo‘li bilan qo‘lga kiritib, jabrlanuvchilarga jami 83.250.000 so‘mlik miqdorda moddiy zarar yetkazib, mazkur avtoulovda hodisa joyidan nomaʼlum tomonga yashiringan.
Mazkur holat yuzasidan Toshkent viloyati IIBB boshqarmasi huzuridagi Tergov boshqarmasi tomonidan O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining 164-moddasi 3-qismi “v” bandi (bosqinchilik) bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilgan.
Olib borilgan tergov-tezkor harakatlari davomida, Yuqorichirchiq tuman Iyk-ota mahallasi hududidan Farruh X.,ga tegishli “SPARK” rusumli avtomashina davlat belgilari yechilgan holda topilib, ushbu jinoyatni 33 yoshli Lutfulla M., sodir etganligi aniqlanib, ashyoviy dalillar bilan ushlangan.
Taʼkidlash joizki, bu turdagi jinoyatlar uchun Jinoyat kodeksining normalariga ko‘ra, 10 yildan 15 yilgacha ozodlikdan mahrum qilish jazosi tayinlanadi.

Серп, но в этот раз без молота. В Зангиотинском районе разбойник напал на супругов с серпом
Ташкентская область. 20 марта текущего года в период времени с 01:30 по 02:00 часов ночи неизвестное лицо вооружившись железным серпом и надев на лицо медицинскую маску, противоправно проникло в дом 31-летнего Фарруха Х. расположенного в махалле Богзор Зангиотинского района и воспользовались тем, что хозяин дома и его 28-летняя супруга Шахноза Х. спали, ударил железным серпом по голове спящего Фарруха Х., а после завязав руки и ноги супругов, завладело золотыми изделиями, мобильным телефоном различных марок, деньгами в размере 1.000.000 сум.
Но на этом преступные действия злоумышленника не закончились, завладев награбленным неизвестный угнал автомобиль «SPARK» принадлежавший потерпевшему и скрылся в неизвестном направлении. Причиненный материальный ущерб супругам составил 83.250.000 сум.
По данному факту со стороны Следственного управления при ГУВД Ташкентской области было возбуждено уголовное дело по п. «в» ч. 3 ст. 164 (разбой, совершенный с противоправным проникновением в жилище, хранилище или иное помещение) Уголовного кодекса Республики Узбекистан.
В ходе проведённых следственно-розыскных мероприятий, автомобиль марки «SPARK» принадлежащий Фарруху Х. со снятыми номерными знаками, был обнаружен на территории махалли «Йик-ота» Юкоричирчикского района, кроме этого удалось установить что данное преступление было совершено со стороны 33-летнего Лутфуллы М., который был задержан с вещественными доказательствами.