“Click” tizimi orqali o’g’rilik sodir etildi
Ichki ishlar organlari xodimlari tomonidan o‘tkazilgan tergov-tezkor tadbirlari natijasida, mazkur jinoyat fuqaro P.Sh. tomonidan sodir etilib, egallangan pul mablag’lari uning hamda tanishi A.M.ning bank plastik kartasi hisobiga o’tkazib yuborilganligi aniqlangan.
Mazkur holat yuzasidan O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining 169-moddasi 3-qismi “b” bandi (o’g’rilik, o’zganing mol-mulkini kompyuter tizimiga ruxsatsiz kirib yashirin ravishda talon-toroj qilish) bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilib, hozirda dastlabki tergov harakatlari olib borilmoqda.

Совершена кража из системы “Click”
21 октября 2018 года, неизвестное лицо через сеть “Click” противоправно проникнув в компьютерную систему, тайно похитило денежные средства с пластиковой карты гражданки М.А., проживающей в Арнасайском районе Джизакской области.
В ходе проведения следственно-оперативных мероприятий сотрудниками органов внутренних дел было установлено, что данное преступление было совершено гражданином Р.Ш., а похищенные денежные средства были переведены на пластиковые карты Р.Ш. и его знакомого А.Ш.
По данному факту возбуждено уголовное дело по признакам преступления, предусмотренного пунктом “б” части 3 статьи 169 (кража, то есть тайное хищение чужого имущества, с несанкционированным проникновением в компьютерную систему) Уголовного кодекса Республики Узбекистан.