Farg‘ona viloyati. 2021 yilning 20 fevral kuni Farg‘ona shahar IIO FMB boshlig‘i nomiga 23 yoshli Munojatxon F., ariza bilan murojaat qilib, unda tanishi 23 yoshli Zarina Q., sir saqlanishi lozim bo‘lgan foto va videotasvirlarni turmush o‘rtog‘iga ko‘rsatmasligi evaziga 1.500 AQSH dollari talab qilayotganligini maʼlum qilib, Zarina Q.,ga nisbatan qonuniy chora ko‘rilishini so‘rab murojaat qilgan. O‘z navbatida, o‘tkazilgan tezkor-tadbir davomida, Farg‘ona shahrida joylashgan “555” nomli kafeda Zarina Q. bilan va 21 yoshli Mafruza I.,lar tovlamachilik yo‘li bilan Munojatxon F.,dan 1.500 AQSH dollar pul mablag‘larini olayotgan vaqtlarida ashyoviy dalillar bilan qo‘lga olingan.
Mazkur holat yuzasidan Farg‘ona shahar IIO FMB huzuridagi Tergov bo‘limi katta tergovchisi X.O.Jurayev tomonidan Zarina Q., va Mafruza I.,larga nisbatan O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining 165-moddasi 2-qismi “v” bandi (tovlamachilik) bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilib, gumon qilinuvchi tariqasida jalb qilinganlar.

Выбрала незаконный способ обогащения за счет «подруги»
Ферганская область. 20 февраля 2021 года с заявлением на имя начальника УКД УВД города Ферганы обратилась 23-летняя Мунажатхон Ф., в котором просила принять законные меры в отношении 23-летней Зарины К., которая под угрозами не предоставления ее мужу фото и видео, которая та хотела сохранить в тайне, путём вымогательства требовала у нее взамен
1.500 долларов США. В ходе оперативного мероприятия, проведённого
со стороны сотрудников правоохранительных органов в кафе под названием «555» расположенной в городе Фергане были задержаны Зарина К. и 21-летняя Мафруза И. в момент получения от Мунажатхон Ф. денежных средств в размере 1.500 долларов США.
По данному факту со стороны старшего следователя Следственного отделения при УКД УВД города Ферганы Х.О. Жураевым в отношении Зарины К. и Мафрузы И. было возбужденно уголовное дело по п. “в” ч. 2 ст. 165 (вымогательство) Уголовного кодекса Республики Узбекистан. В настоящее время по данному уголовному делу девушки привлечены в качестве подозреваемых.