Navoiy. 2019 yil oktyabr oyi boshlarida noma'lum shaxs, 21 yoshli U.H.ning nomiga rasmiylashtirilgan plastik kartochkasi hisobidan yashirin ravishda pul o‘tkazish yo‘li bilan jami 4.523.000 so‘m pullarni o‘g‘irlagan. U.H. mazkur holat yuzasidan IIBga murojaat qilgan.
Mazkur holat yuzasidan Zarafshon shahar IIB huzuridagi Tergov bo‘limi tomonidan O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining 169-moddasi 3-qismi “b” bandi bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilgan.
Dastlabki tergov jarayonida mazkur jinoyatni “Asaka bank” Zarafshon shahar filiali ish o‘rganuvchisi 33 yoshli R.M. sodir etilganligi aniqlanib, ushlangan. R.M. bank filialiga murojaat qilgan U.H.dan uning nomiga rasmiylashtirilgan hisobida 6.000.000 so‘m miqdorida pullari bo‘lgan plastik kartochkasini naqd pul qilib berish uchun olib, ushbu plastik kartochkaga ustalik bilan o‘zining telefon raqamini “OSON” dasturi orqali ulashga erishgan. Hamda 2019 yil 09-10 oktyabr kunlari yashirin ravishda ushbu karta hisobidan bo‘lib-bo‘lib jami 4.523.000 so‘m miqdoridagi pullarni o‘tkazib olib, keyinchalik ularni o‘zlashtirgan.

Задержан за кражу денег с пластиковых карт, ответственность неизбежна.
Навои. В начале октября 2019 года, неизвестный тайно, путем перечисления на сторонний банковский счет похитил денежные средства в сумме 4.523.000 сум с банковской карточки, принадлежащей 21-летнему жителю города Зарафшан, У.Х., о чём последний заявил в ОВД.
По данному факту Следственным отделом при ОВД города Зарафшан возбуждено уголовное дело по п. «б» ч.3 ст. 169 Уголовного кодекса Республики Узбекистан (кража).
В ходе предварительного следствия было установлено, что данное преступление совершил 33-летний Р.М., стажер в Зарафшанском филиале банка «Асака банк» и, впоследствии, он был задержан. Выяснилось, что Р.М. под предлогом обналичивания 6.000.000 сум, получил в своё распоряжение банковскую карточку У.Х., обратившегося в филиал банка и тайно подключив к карточке свой абонентский номер через программу «ОСОН», получил доступ к карточке. С 9 по 10 октября 2019 года незаконно снял с этой чужой карты денежные средства на общую сумму 4.523.000 сум путем перечисления её частями на банковские карты своих знакомых и обналичивая их через карты последних. Все полученные преступным путем денежные средства присвоил и истратил на свои нужды.
В ходе расследования Р.М. было предъявлено обвинение и избрана мера пресечения в виде «залога», предварительное следствие по делу продолжается.