Qashqadaryo viloyati Kasbi tumani IIB huzuridagi tergov boʼlinmasi xodimi, 2020 yil 03 fevral kuni tuman IIB boshligʼi nomiga bildirgi bilan murojaat qilib, unda oʼzining ish yurituvida Kasbi tumani “Xoʼjaxayron” mahallasida yashovchi fuqaro 34 yoshli S.X.ning uyidagi somonxonasida noqonuniy ravishda qoʼlbola usulda yasalgan juvoz uskunasini oʼrnatib paxta chigitidan yogʼ va shrot yemi ishlab chiqarayotganligi holati yuzasidan tergovga qadar tekshiruv hujjatlari borligini, tekshiruv jarayonida S.X. undan oʼziga nisbatan qonuniy chora koʼrmaslik va jinoyat ishi qoʼzgʼatishni rad qilish toʼgʼrisida qaror qabul qilishini soʼrab, evaziga jami 6.000.000 soʼm miqdorida pora taklif qilayotganligini bildirib, S.X.ga nisbatan qonuniy chora koʼrishlikni soʼragan.
Shu bildirgiga asosan 2020 yil 03 fevral kuni soat 21-35 da IIV Oʼz xavfsizlik boshqarmasi Qashqadaryo viloyati boʼyicha boʼlimi, Iqtisodiy jinoyatlarga qarshi kurashish boshqarmasi Kasbi tumani boʼlimi va Kasbi tumani prokuraturasi xodimlari bilan hamkorlikda oʼtkazilgan tezkor tadbir davomida, fuqaro S.X. pora sifatida taklif qilgan jami 7.500.000 soʼm va 200 АQSh dollarini xodimning xizmat xonasida unga berayotgan vaqtida daliliy ashyo bilan ushlangan va pullar tegishli tartibda rasmiylashtirilib olingan.

Задержано лицо, предлагавшее взятку должностному лицу правоохранительных органов.
Кашкадарья. 3 февраля 2020 года, сотрудник следственного подразделения ОВД Касбийского района в соответствующем порядке, рапортом, сообщил руководству ОВД Касбийского района, о том, что житель махалли “Хужхайрон” Касбийского района, 33-летний С.Х., в отношении которого имеются материалы доследственной проверки по факту незаконного производства хлопкового масла и корма для скота с использованием самодельного оборудования по измельчению семян хлопчатника в своем сарае, предлагает ему 6.000.000 сум в качестве взятки взамен не применения в отношении него законных мер и принятия решения об отказе в возбуждении уголовного дела.
После чего, 3 февраля 2020 года, примерно в 21:35 часов в ходе оперативного мероприятия, проведенного сотрудниками Службы собственной безопасности УВД совместно с Управлением по борьбе с экономическими преступлениями и сотрудниками прокуратуры Кашкадарьинской области, С.Х. был задержан с поличным в служебном кабинете следователя при передаче последнему 7.500.000 сум и 200 долларов США. Наличные денежные средства были изъяты в соответствующем порядке в качестве вещественного доказательства.