Suv quvurlarini o‘g‘irlagan shaxslar ushlandi
Navoiy. 2020 yilning mart oyida noma'lum shaxslar tomonidan Uchquduq tumani Bozdun OFY cho‘l hududida bo‘lgan Suv xo‘jaligi vazirligi Zarafshon irrigasiya va energetika boshqarmasiga tegishli jami narxi 102.250.200 so‘mlik diametri 273 millimetr bo‘lgan 300 metr quvurlar qazib olinib, o‘g‘irlanib ketilgan.
Olib borilgan tergov-tezkor tadbirlari natijasida, ushbu jinoyatni 39 yoshli Sh.J., 33 yoshli Sh.O., 32 yoshli E.T., 34 yoshli B.R. va F.Q. lar o‘zaro jinoiy til biriktirib sodir etganliklari aniqlanib, IIB xodimlari tomonidan ushlangan xamda o‘g‘irlab ketilgan quvurlar ashyoviy dalil tariqasida olingan.
Mazkur holat yuzasidan Uchquduq tumni IIB huzuridagi Tergov bo‘limi tomonidan O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining 169-moddasi 3-qismi “v” bandi (ko‘p miqdorda sodir etilgan o‘g‘rilik) bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilgan. Sh.J., Sh.O., E.T., B.R. va F.Q. lar gumon qininuvchi tariqasida jalb qilingan, hozirda ular bilan tergov harakatlari olib borilmoqda.

Задержаны лица похитившие водопроводные трубы на крупную сумму
Навойиская область. В марте 2020 года, неизвестные лица выкопали и похитили 300 метров водопроводных труб диаметром 273 миллиметров, стоимостью 102.250.200 сум проложенных на территории аулского схода граждан Боздун Учкудукского района и принадлежащих Зарафшанскому управлению ирригации и энергетики министерства водного хозяйства.
Проведенными оперативно-розыскными мероприятиями, было установлено, что данное преступление совершили 39-летний Ш.Ж., 33-летний Ш.О., 32-летний Э.Т. и 34-летние Б.Р. и Ф.К., которые были задержаны, похищенные трубы были изъяты в качестве вещественных доказательств.
По данному факту Следственным отделом при ОВД Учкудукского района возбуждено уголовное дело по п. «в» ч.3 ст.169 Уголовного кодекса Республики Узбекистан (кража в крупном размере). Ш.Ж., Ш.О., Э.Т., Б.Р. и Ф.К. привлечены в качестве подозреваемых, в настоящее время при их участии производятся следственные действия.