Aslida jinoyat sodir etilmadi
2018 yil 4 avgust kuni fuqaro M.K. Namangan viloyat To‘raqo‘rg‘on tuman IIBga ariza bilan murojaat qilib, unda shu kuni soat 16:00da, noma’lum shaxs yuziga niqob kiygan holda, pichoq bilan qurollanib, uyiga devor oshish yo‘li bilan g‘ayriqonuniy ravishda kirib, pichoq bilan qo‘rqitib, uni urib, tan jarohati etkazib, umumiy qiymati 139.000.000 so‘mlik 27 turdagi zargarlik buyumlarini bosqinchilik yo‘li bilan qo‘lga kiritganligini va hodisa joyidan yashiringanligini ma’lum qilib, unga nisbatan qonuniy chora ko‘rishni so‘ragan.
Mazkur holat yuzasidan Namangan viloyat IIB huzuridagi tergov boshqarmasi tomonidan noma’lum shaxsga nisbatan O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining 164-moddasi 4-qismi “a” bandi (bosqinchilik, ya’ni o‘zganing juda ko‘p miqdordagi mol-mulkini talon-toroj qilish maqsadida hujum qilib, hayot yoki sog‘liq uchun xavfli bo‘lgan zo‘rlik ishlatish) bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilib, dastlabki tergov harakatlariga kirishilgan.
Olib borilgan tergov va tezkor-qidiruv harakatlari natijasida M.K.ning badanida aniqlangan tan jarohatlari o‘zi tomonidan etkazilganligi, xonadonda o‘rnatilgan video kuzatuv tasvirlarida mazkur jinoyat sodir etilganligi haqida biror-bir ma’lumotlar qayd etilmaganligi, 21 turdagi zargarlik buyumlarini o‘zida saqlab kelayotganligi aniqlandi.
SHuningdek, M.K. o‘z aybiga iqror bo‘lib, turmush o‘rtog‘i bilan munosabatlarini shu yo‘l orqali tiklanishi mumkinligini o‘ylagan.
M.K. ushbu harakatlari bilan O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining 237-moddasi 1-qismida (yolg‘on xabar berish) ko‘rsatilgan jinoyatni sodir qilgan.

Заявительнице, которая сделала заведомо ложный донос о совершении преступления, которого на самом деле не было, сейчас грозит уголовная ответственность
4 августа 2018 года, в отдел внутренних дел Туракурганского района Наманганской области, обратилась с заявлением гражданка М.К., о том что, неустановленное лицо находясь в маске, ворвался в её квартиру, нанес ей телесные повреждения и под угрозой ножа, похитил ювелирные изделия 27 наименований в общую сумму 139.000.00 сум, после чего скрылся.
По данному факту возбуждено уголовное дело по признакам преступления, предусмотренного пунктом «а» части 4 статьи 164 (разбой, то есть нападение с целью хищения чужого имущества, совершенное с применением насилия, опасного для жизни или здоровья, либо с угрозой применения такого насилия, совершенный с применением оружия или других предметов, использованных в качестве оружия, с противоправным проникновением в жилище, хранилище или иное помещении, в особо крупном размере) Уголовного кодекса Республики Узбекистан.
Однако, в ходе проведения предварительного расследования уголовного дела установлено, что гражданка М.К. инсценировала разбойное нападения, за дачу заведомо ложного сообщения, гражданка М.К. привлечена к уголовной ответственности за дачу заведомо ложного сообщения о преступлении, по части 1 статьи 237 (ложный донос, то есть заведомо ложное сообщение о преступлении) Уголовного кодекса Республики Узбекистан.