Andijon. 2020 yil 20 iyun' kuni soat 10:00 da fuqaro 21 yoshli A.X., Shahrixon tumani Oq masjid ko‘chasida fuqaro 18 yoshli A.B.,ga singlisi S.X., bilan gaplashmasligini aytib, urib, tan jarohati yetkazgan. Shu sababli A.B., A.X.,dan o‘ch olish maqsadida shu kuni soat 22:00 da A.X.,ni ushbu joyga chaqirib, yonida bo‘lgan pichoq bilan A.X.,ning qorin sohasiga bir marotaba qasddan urib og‘ir tan jarohati yetkazgan.
Holat yuzasidan Shahrixon tumani IIB huzuridagi Tergov bo‘linmasi tomonidan A.B.,ga nisbatan O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining 104-moddasi 1-qismi (qasddan badanga og‘ir shikast yetkazish) bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilgan.
Hodisa joyini ko‘zdan kechirish davomida A.X.,ning egnida bo‘lgan futbolkasi va bir dona xo‘jalik pichog‘i ashyoviy dalil tariqasida rasmiylashtirib olingan.
Dastlabki tergov jarayonida, A.B., gumon qilinuvchi tariqasida jalb qilinib, unga nisbatan “qamoqqa olish” tarzidagi ehtiyot chorasi qo‘llanilgan.
Tergov jarayonida A.X.,ning A.B.ga tan jarohati yetkazganlik holati bo‘yicha uning harakatlariga ham huquqiy baho beriladi.

Заступившего за свою сестрёнку брата, ударил ножом её же ухажёр
Андижанская область. 20 июня 2020 года примерно в 10:00 часов 21-летний А.Х. будучи около здания среднеобразовательной школы №1 Шахриханского района, учинил ссору с 18 летним А.Б., мотивирую тем что ему не стоит общается с его сестрёнкой 18-летней С.Х. и нанес А.Х. телесные повреждения. После чего в этот же день примерно в 22:00 часов А.Х. с целью отмщения позвал А.Б. на то же место, после чего достав нож умышленно нанес удар по животу последнего.
По данному факту Следственным отделением при ОВД Шахриханского района возбуждено в отношении А.Б. возбуждено уголовное дело по ч.1 ст.104 Уголовного кодекса Республики Узбекистан (умышленное нанесения тяжких телесных повреждений) и привлечен к участию в качестве подозреваемого и задержан в процессуальном порядке.
При осмотре места происшествия был обнаружены и изъяты нож и футболка А.Х.
В период предварительного следствия будет дана правовая оценка действиям А.Б., по факту нанесения телесных повреждений и А.Х. включительно.