O‘zbekiston delegatsiyasi “Budapesht jarayoni”ning 6-chi vazirlar konferensiyasida ishtirok etdi
O‘zbekiston Respublikasi Ichki ishlar vazirining o‘rinbosari Akramxon Boboxonov boshchiligidagi delegatsiya shu yilning 19-21 fevral kunlari Turkiya davlatining Istanbul shahrida bo‘lib o‘tgan “Budapesht jarayoni”ning 6-chi vazirlar konferensiyasida ishtirok etdi.
Konferensiyada migratsiya sohasida faoliyat olib borayotgan xalqaro tashkilotlar hamda Osiyo, Evropa va Afrika qit’alaridan 49 ta davlatning tegishli vazirlik rahbarlari va vakillari qatnashdi.
Budapesht jarayoni bu – migratsiyani tartibga soluvchi kompleks va barqaror tizimlarni rivojlantirishga qaratilgan ellikdan ziyod davlat va o‘ndan ortiq xalqaro tashkilotlardan tashkil topgan maslahat forumidir. Mazkur forum migratsiya, kochqinlar, vizalar, odam savdosi va qochoqlarni qaytarish masalalari bo‘yicha eng yaxshi harakatlar va ko‘nikmalarni tarqatish uchun tashkil etilgan.
Konferensiyaning ochilishida Turkiya Prezidenti Rajab Toyib Erdo‘g‘on nutq so‘zlab, hozirda noqonuniy migratsiya va xalqaro terrorizm o‘zaro bog‘liqligini ta’kidlab, dunyo miqyosida migratsiya jarayonlarini tartibga solish bo‘yicha qat’iy choralar ko‘rish zarurligiga alohida to‘xtaldi.
Konferensiyada so‘zga chiqqan O‘zbekiston delegatsiyasi rahbari, Ichki ishlar vazirining o‘rinbosari A.Boboxonov, ishtirokchilarni O‘zbekistonda migratsiya sohasida amalga oshirilayotgan ishlar bilan yaqindan tanishtirdi.
Shuningdek, A.Boboxonov bugungi kunda mamlakatimizda migratsiya jarayonlarini tartibga solish va qoidalarni soddalashtirish, xorijiy fuqarolarni qabul qilish bo‘yicha sezilarli sa’y-harakatlar amalga oshirib kelinayotganligi, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining migratsiya va u bilan bog‘liq bo‘lgan sohalarga taalluqli 10 ga yaqin Farmon va Qarorlar qabul qilinganligi, Prezident Shavkat Mirziyoyevning Markaziy Osiyoda ko‘p yillar davomida to‘plangan, ko‘plab hal etilmagan muammolarni echishga qaratilgan faol mintaqaviy siyosati, shubhasiz, Markaziy Osiyoda mintaqaviy barqarorlik va xavfsizlikni mustahkamlashga yordam berishini alohida ta’kidlab o‘tdi.
Tadbir yakunida ishtirokchilar, konferensiya tomonlarning manfaatli muzokaralari muhitida o‘tkazilganligini va ular kelgusida samarali hamkorlikka puxta zamin yaratishini ta’kidladilar.

Делегация Узбекистана во главе с заместителем министра внутренних дел Акрамхоном Бобохоновым, 19-21 февраля 2019 года приняла участие в 6-й министерской конференции Будапештского процесса, прошедшая в г.Стамбул (Турция).
На конференции участвовали главы и представители министерств 49 стран Азии, Европы и Африки, а также международных организаций, осуществляющих свою деятельность в сфере миграции.
Будапештский процесс – это консультационный форум, состоящий из более, чем пятидесяти правительственных и десяти международных организаций, нацеленный на развитие комплексных и устойчивых систем для упорядоченной миграции. Он был создан для распространения в качестве примеров лучших действий и знаний в вопросах миграции, беженцев, виз, торговли людьми, миграционной контрабанде и обратном приеме беженцев.
На открытии конференции с приветственной речью выступил Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган, который отметил, что между нелегальной миграцией и международным терроризмом имеются тесные связи, а также подчеркнул о необходимости принятия решительных мер по урегулированию миграционных процессов по всему миру.
Выступая на конференции, глава делегации Узбекистана – заместитель министра внутренних дел А.А.Бобохонов, ознакомил участников о проводимой в Узбекистане работе в сфере миграции, в частности он отметил, что на сегодняшний день, Узбекистан прилагает значительные усилия по упорядочению миграционных процессов и упрощению правил пребывания и въезда иностранных граждан, о принятых около 10 Постановлений и Указов Президента Республики Узбекистан, касающихся туристической отрасли, упрощения выдачи виз для иностранных граждан, выезда граждан Узбекистана за границу и др., о проводимой Президентом Шавкатом Мирзиёевым активной региональной политики, направленной на решение многих проблем Центральной Азии, накопившихся в регионе в течении многих лет, что несомненно способствует укреплению региональной стабильности и безопасности в Центральной Азии.
По итогам мероприятия, участники отметили, что конференция прошла в атмосфере заинтересованного диалога партнеров, открытых к дальнейшему плодотворному сотрудничеству.