Senatning yigirma to‘rtinchi yalpi majlisi yakunlandi
Yalpi majlisi kun tartibi doirasida senatorlar O‘zbekiston Respublikasi Davlat byudjetining 2019-yilgi xarajatlariga o‘zgartish kiritish to‘g‘risidagi masalani muhokama qildilar. Bu haqda Oliy Majlis Senatining rasmiy saytida ma'lum qilingan.
Qayd etilganidek, O‘zbekiston Respublikasi Davlat byudjetini ijro etish jarayonida ayrim sohalar bo‘yicha xarajatlar ko‘paydi, shu munosabat bilan qo‘shimcha mablag‘lar yo‘naltirildi. Bu yo‘nalishlardagi xarajatlar 10 foizdan ortiqqa oshishi, fuqarolarning o‘zini o‘zi boshqarish organlarini saqlab turish uchun xarajatlar 12,3 foizga kamayishi kutilmoqda.
Vazirlar Mahkamasining belgilangan tartibda Senat ko‘rib chiqishi uchun kiritilgan taqdimnomasiga muvofiq tegishli yo‘nalishlar bo‘yicha 2019 yil uchun tasdiqlangan Davlat byudjeti parametrlarini 11676,3 mlrd. so‘mga oshirish va 95,2 mlrd. so‘mga kamaytirish so‘ralgan. Masala parlament a’zolari tomonidan ma’qullandi, Senatning tegishli qarori qabul qilindi.
Shundan keyin parlament a’zolari Samarqand viloyatining Samarqand shahri va Samarqand tumani chegaralarini o‘zgartirish to‘g‘risida, Surxondaryo viloyati tarkibida Bandixon tumanini tashkil etish hamda Qiziriq, Boysun va Qumqo‘rg‘on tumanlari chegaralarini o‘zgartirish to‘g‘risidagi masalani ko‘rib chiqdilar.
So‘ngra senatorlar Davlat bojxona xizmati organlari tomonidan qonun hujjatlarining ijro etilishi holati va Toshkent viloyatidagi chegara bojxona postlari faoliyatini o‘rganish natijasi yuzasidan O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasiga parlament so‘rovi yuborish to‘g‘risidagi masalani ko‘rib chiqdilar. Davlat bojxona xizmati organlarida qonun hujjatlari ijrosi holatini o‘rganishda qator muammoli masalalar aniqlanganligi, shu tufayli mazkur parlament so‘rovini yuborish zarurati yuzaga kelganligi ta’kidlandi. Mazkur masala yuzasidan Senatning tegishli qarori qabul qilindi.
Senatorlar arzon uylar joylar qurish jarayonidagi muammolar, shuningdek aholini tabiiy gaz va elektr energiyasi bilan ta’minlash jarayonidagi muammolar to‘g‘risida O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasiga parlament so‘rovlari yuborilishini ma’qulladilar.
Oliy Majlis Senati a’zolari O‘zbekiston Respublikasi Oliy sudi tarkibiga o‘zgartirishlar kiritish to‘g‘risidagi masalani ham ko‘rib chiqdilar.
Yalpi majlisda parlament yuqori palatasining vakolatiga kiruvchi boshqa masalalar ham ko‘rib chiqildi. Barcha muhokama etilgan masalalar yuzasidan Senatning tegishli qarorlari qabul qilindi.
Oliy Majlis Senatining yigirma to‘rtinchi yalpi majlisida 19 ta masala, shu jumladan 10 ta qonun ko‘rib chiqildi. Senatorlar tomonidan ma’qullangan O‘zbekiston Respublikasi qonunlari davlat va jamiyat qurilishining barcha sohalarida amalga oshirilayotgan islohotlarning huquqiy bazasini yanada mustahkamlashga, shuningdek xalqaro hamkorlikni rivojlantirishga qaratilganligi ta’kidlandi.
Shuning bilan O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senatining yigirma to‘rtinchi yalpi majlisi o‘z ishini yakunladi.

Двадцать четвертое пленарное заседание Сената завершило работу
Сенаторы в рамках пленарного заседания рассмотрели вопрос о внесении изменения в расходы Государственного бюджета Республики Узбекистан на 2019 год. Об этом было объявлено на оффициальном сайте Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистана.
Отмечалось, что в процессе исполнения Государственного бюджета Республики Узбекистан расходы по некоторым сферам возросли, в связи с чем направлены дополнительные средства, по этой причине ожидается, что расходы в данных направлениях возрастут на более чем 10 процентов, а расходы по содержанию органов самоуправления граждан снизятся на 12,3 процентов.
В соответствии с представлением Кабинета Министров, внесенным в установленном порядке на рассмотрение Сената, изложен запрос о повышении параметров утвержденого Государственного бюджета на 2019 год по соответствующим направлениям на 11676,3 млрд. сум и уменьшении на 95,2 млрд. сумов. Вопрос одобрен парламентариями, принято соответствующее постановление Сената.
Далее парламентарии рассмотрели вопрос об изменении границ города Самарканда и Самаркандского района Самаркандской области, образовании в составе Сурхандарьинской области Бандиханского района и изменении границ Кизирикского, Байсунского и Кумкурганского районов.
Затем сенаторы рассмотрели вопрос о направлении парламентского запроса в Кабинет Министров Республики Узбекистан о состоянии исполнения законодательства органами государственной таможенной службы и результатах изучения деятельности приграничных таможенных постов в Ташкентской области. Отмечалось, что при изучении состояния исполнения законодательных актов в органах Государственной таможенной службы выявлен ряд проблемных вопросов, в связи с чем возникла необходимость направления данного парламентского запроса. По данному вопросу принято соответствующее постановление Сената.
Сенаторы одобрили направление парламентских запросов в Кабинет Министров Республики Узбекистан о проблемах при строительстве доступного жилья, а также при обеспечении населения природным газом и электроэнергией. По рассмотренным вопросам приняты соответствующие постановления Сената.
Члены Сената Олий Мажлиса рассмотрели и вопрос о внесении изменений в состав Верховного суда Республики Узбекистан.
В ходе пленарного заседания были рассмотрены также и другие вопросы, входящие в компетенцию верхней палаты парламента. По всем обсужденным вопросам приняты соответствующие постановления Сената.
В ходе девятнадцатого пленарного заседания Сената Олий Мажлиса рассмотрено 19 вопросов, в том числе 10 законов. Подчеркивалось, что одобренные сенаторами законы Республики Узбекистан направлены на дальнейшее совершенствование правовой базы реформ, осуществляемых во всех сферах государственного и общественного строительства, а также развитие международного сотрудничества.
На этом двадцать четвертое пленарное заседание Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан завершилось.