O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senatining yigirma beshinchi yalpi majlisi yakunlandi
Viloyatni kompleks rivojlantirish, investitsiyalar jalb qilish va o‘zlashtirish, erkin iqtisodiy va kichik sanoat zonalari tashkil etish, kichik biznesni rivojlantirish hamda eksportni kengaytirish, kommunal sohadagi muammolarni bartaraf etish, yangi ish o‘rinlari tashkil etish, davlat dasturlari ijrosini ta’minlash bo‘yicha bajarilgan ishlar haqida batafsil axborot keltirildi.
Qayd etilganidek, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Sh.M.Mirziyoyevning viloyatga amalga oshirgan tashriflari davomida belgilangan vazifalar doirasida umumiy summasi 2,9 trln. so‘mlik 2693 ta loyiha amalga oshirildi, 17 840 dan ortiq yangi ish o‘rni yaratildi. 8 ta kichik sanoat zonasiga 332,6 mlrd. so‘mlik investitsiyalar jalb qilinishi hisobiga 96 ta loyiha amalga oshirildi va qariyb 600 ta yangi ish o‘rni yaratildi.
Viloyatda “Obod qishloq”, “Obod mahalla”, “Yoshlar - kelajagimiz”, “Har bir oila - tadbirkor” davlat dasturlari doirasida keng miqyosli ishlar olib borilmoqda. Dolzarb ijtimoiy-iqtisodiy masalalar xalq deputatlari mahalliy Kengashlari ishtirokida hal etilmoqda. Oxirgi ikki yilda xalq deputatlari mahalliy Kengashlari sessiyalarida ijtimoiy-iqtisodiy sohalarda 130 dan ortiq masala muhokama etildi.
Bundan tashqari, xalq deputatlari mahalliy Kengashlari tomonidan 300 dan ortiq mansabdor shaxs hisobotlari eshitildi, dolzarb masalalarni, aholini tashvishga solayotgan muammolarni hal qilish maqsadida tegishli tuzilmalarga 250 dan ortiq deputat so‘rovi va murojaatlar yuborildi.
Shu bilan birga, senatorlar Navoiy viloyatida mavjud muammolarni, jumladan, yo‘llarni ta’mirlash, elektr energiyasi bilan uzluksiz ta’minlash, ichimlik suvi tarmoqlarini va kanalizatsiya tizimini qurish, kommunal infratuzilmani rivojlantirish hamda takomillashtirish bilan bog‘liq masalalarni hal qilish bo‘yicha zarur choralar ko‘rish zarurligiga e’tibor qaratdilar.
Zarafshon shahrining o‘zida quvvati 125 MVt bo‘lgan ikkita transformator kichik stantsiyasini qurishga ehtiyoj borligi ta’kidlandi. Zarafshonda, Uchquduq va Xatirchi tumanlarida suv o‘tkazish tarmoqlarini yotqizish, Karmana tumani markazida zamonaviy kanalizatsiya tizimini qurish zarur.
Bundan tashqari, sog‘liqni saqlash tizimi bilan bog‘liq muammolar mavjud. Jumladan, Tomdi va Uchquduq tumanlaridagi olis va yirik shaharlarda aholi tarqoq joylashganiga qaramay, tez tibbiy yordam xizmati boshqa tumanlarda bo‘lganidek yo‘lga qo‘yilgan. Ya’ni aholi punktlari bir-biridan o‘nlab kilometr olisda joylashganligi emas, balki aholi soni hal qiluvchi omil bo‘ldi. Bunday holat tibbiyot xodimlari uchun ham, bemorlar uchun uchun ham jiddiy qiyinchiliklarni keltirib chiqarmoqda.
Bu va boshqa kamchiliklarni tahlil qilib, senatorlar mazkur muammolarni hal etishda mahalliy hokimiyat organlari va mas’ul vazirlik hamda idoralar hamkorligini kuchaytirish, shuningdek mahalliy Kengashlar faolligini oshirish zarurligini ta’kidladilar. Bu masala yuzasidan tegishli qaror qabul qilindi.
So‘ngra senatorlar suv ob'yektlariga oqindi suvlarni oqizish bilan bog‘liq muammolar yuzasidan O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasiga yuborilgan parlament so‘rovi natijalarini ko‘rib chiqdilar.
Qayd etilishicha, parlament so‘roviga berilgan javobda bu sohada belgilangan vazifalarni ijro etish maqsadida tizimli ishlar olib borilayotganligi bayon etilgan.
Jumladan, Uy-joy kommunal xizmat ko‘rsatish vazirligi tomonidan vazirliklar va idoralar bilan birgalikda xalqaro maslahatchilarni jalb qilgan holda O‘zbekiston Respublikasida 2035 yilgacha suv ta’minoti va kanalizatsiya sohasini rivojlantirish kontseptsiyasi loyihasi ishlab chiqilmoqda. Ushbu Kontseptsiyaga muvofiq kanalizatsiya tizimida sutkasiga 757 ming kubmetr oqava suv quvvatiga ega suv tozalash inshootini qurish, 8605 kilometrlik kanalizatsiya kollektorlari va tarmoqlarini qurish hamda quvvati 906 kubmetrlik tozalash inshootlarini, 2176,2 kilometrlik kanalizatsiya kollektor tarmoqlarini, 128 ta nasos stantsiyasini va zararsizlantiruvchi 11 ta inshootni rekonstruktsiya qilish rejalashtirilgan. Barcha ushbu tadbirlarni amalga oshirish uchun xalqaro moliya institutlari kreditlari va respublika byudjeti mablag‘lari hisobiga 14,6 trln. so‘m o‘zlashtiriladi. Natijada respublikada kanalizatsiya xizmatlari bilan ta’minlanganlik darajasi 31,4 foizga yetkaziladi. Bu masala yuzasidan tegishli qaror qabul qilindi.
O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati tomonidan uning vakolatiga kiradigan boshqa masalalar ham ko‘rib chiqildi.
Oliy Majlis Senatining yigirma beshinchi yalpi majlisida jamiyat hayotining barcha sohalari huquqiy asoslarini mustahkamlashga va mamlakatda amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli islohotlar samaradorligini oshirishga, xalqaro hamkorlikni rivojlantirishga qaratilgan 17 ta masala, shu jumladan 11 ta qonun ko‘rib chiqildi.
Shuning bilan O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senatining yigirma beshinchi yalpi majlisi o‘z ishini yakunladi.

Двадцать пятое пленарное заседание Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан завершилось
Сенаторы в рамках повестки дня двадцать пятого пленарного заседания Сената Олий Мажлиса заслушали отчет хокима Навоийской области о развитии территорий и деятельности местных Кенгашей народных депутатов.  Об этом было объявлено на оффициальном сайте Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистана.
Была представлена подробная информация об осуществленной работе по комплексному развитию области, привлечению и освоению инвестиций, организации свободных экономических и малых промышленных зон, развитию малого бизнеса и расширению экспорта, устранению проблем в коммунальной сфере, созданию новых рабочих мест, обеспечению исполнения государственных программ.
Отмечалось, что исходя из задач, определенных в ходе визитов Президента Республики Узбекистана Ш.М.Мирзиёева в область, реализовано 2693 проектов на общую сумму 2,9 трлн. сумов, создано более 17840 новых рабочих мест. За счет привлечения инвестиций в 8 малых промышленных зонах реализовано 96 проектов на общую сумму 332,6 млрд. сумов и создано около 600 новых рабочих мест.
В области проводится широкомасштабная работа в рамках реализации государственных программ “Обод қишлоқ”, “Обод маҳалла”, “Yoshlar – kelajagimiz”, “Ҳар бир оила – тадбиркор”. Актуальные социально-экономические  вопросы  решаются при участии местных Кенгашей народных депутатов. За последние два года на сессиях местных Кенгашей народных депутатов обсуждены более 130 вопросов социально-экономической направленности.
Кроме того, местными Кенгашами народных депутатов заслушаны отчеты более 300 должностных лиц, направлено более 250 депутатских запросов и обращений в соответствующие структуры в целях решения актуальных вопросов, проблем, волнующих население.
Наряду с этим, сенаторами акцентировалось внимание на принятии необходимых мер по решению проблем, существующих в Навоийской области, в частности, вопросов касательно дорожного ремонта, непрерывного обеспечения электроэнергией, строительства сетей питьевой воды и канализационной системы, развития и совершенствования коммунальной инфраструктуры.
Подчеркивалось, что только в городе Зарафшон имеется потребность в строительстве двух трансформаторных подстанций мощностью125 МВт. В Зарафшане, Учкудукском и Хатирчинском районах необходимо проложить водопроводные сети, в центре Карманинского района – возвести канализационную систему современного образца.
Кроме того, имеются проблемы, связанные с системой здравоохранения. Так, в отдаленных и крупных территориях области, таких как Тамдинский и Учкудукский районы без учета сравнительно разрозренности территории проживания населения служба скорой медицинской помощи налажена так же, как и в других районах. То есть, в качестве первичного фактора учтено не то, что населенные пункты расположены в десятках километров друг от друга, а лишь численность населения. Такое положение приводит к возникновению серьезных трудностей как для медицинских работников, так и для пациентов.
Проанализировав эти и другие недостатки, сенаторы указали на необходимость  усиления взаимодействия органов местной власти, ответственных министерств и ведомств в решении перечисленных проблем, а также повышения активности местных Кенгашей. По данному вопросу принято соответствующее постановление.
Затем сенаторы рассмотрели результаты парламентского запроса, направленного в Кабинет Министров Республики Узбекистан о проблемах, связанных со сбросом сточных вод в водные объекты.
Подчеркивалось, что в ответе на парламентский запрос изложено, что во исполнение поставленных в данной сфере задач проводится системная работа.
В частности, Министерством жилищного коммунального обслуживания совместно с министерствами и ведомствами с привлечением международных консультантов разрабатывается проект Концепции развития сферы водоснабжения и канализации в Республике Узбекистан до  2035 года. В соответствии с данной Концепцией в канализационной системе запланировано построить сооружения по очистке воды мощностью 757 тысяч кубометров сточных вод в сутки, строительство 8605 км канализационых коллекторов и сетей и реконструкция очистительных сооружений мощностью 906 кубометров, 2176,2 км канализаионных коллекторных сетей, 128 насосных станций и 11 сооружений по обеззараживанию.
Для осуществления всех этих мероприятий за счет кредитов международных финансовых институтов и средств республиканского бюджета будут освоены  14,6 трлн. сумов. В результате уровень обеспеченности канализационными услугами в республике будет доведен до 31,4%.  По данному вопросу принято соответствующее постановление.
Сенатом Олий Мажлиса Республики Узбекистан были рассмотрены и другие вопросы, относящиеся к его полномочиям.
В ходе двадцать пятого пленарного заседания рассмотрено 17 вопросов, в том числе 11 законов, направленных на укрепление правовых основ всех сфер жизни общества и повышение эффективности осуществляемых в стране масштабных преобразований, развитие международного сотрудничества.
На этом двадцать пятое пленарное заседание Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан завершило свою работу.