Qonun ustuvor, adolat barqaror bo‘lsa, jinoyatchilikka o‘rin qolmaydi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev raisligida 10 yanvar kuni mamlakatimiz tinchligi va jamoat xavfsizligini ta’minlash, jinoyatchilikning oldini olish borasidagi kelgusi vazifalarga bag‘ishlangan videoselektor yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi. Bu haqida O’zbekiston Respublikasi Prezidentining rasmiy veb-saytida ma’lum qilingan.
Bugungi globallashuv davrida yangidan-yangi tahdid va xavf-xatarlar paydo bo‘lmoqda, jinoyatlarni sodir etish usul va vositalari, maqsadlari o‘zgarib bormoqda. Shularni hisobga olgan holda, mamlakatimizda keyingi ikki yilda bu masalalar bo‘yicha 100 dan ortiq hujjatlar qabul qilindi.
Xususan, ichki ishlar tuzilmalari isloh etildi. “Xavfsiz shahar”, “Xavfsiz turizm”, “Xavfsiz xonadon” tizimlari joriy etildi va 24 soatlik patrul xizmati yo‘lga qo‘yildi. Bularning samarasida o‘tgan yili jinoyatchilikni 33 foizga kamaytirishga erishildi.
– Ko‘rilayotgan choralar natijasida fuqarolarimizda adolat va qonun ustuvorligiga ishonch paydo bo‘lmoqda. Lekin xotirjamlikka berilishga hech kimning haqi yo‘q, hali oldimizda qilinadigan ishlar ko‘p, – dedi davlatimiz rahbari.
Yig‘ilishda jinoyatchilikni jilovlashni sifat jihatdan yangi bosqichga olib chiqish zarurligi ta’kidlandi.
Masalan, Andijon viloyatining deyarli barcha tumanlarida og‘ir turdagi jinoyatlar soni oshgan. Viloyatda ayollar jinoyatchiligining salmog‘i yuqori bo‘lib, respublika ko‘rsatkichining 8,5 foizini tashkil etgan. Qoraqalpog‘istonda jinoyatchilik 31 foizga kamaygan bo‘lsa-da, qotillik holatlari ko‘paygan. Namangan viloyatida ham bu borada ahvol qoniqarsiz ekanligi ko‘rsatib o‘tildi.
Ichki ishlar vazirligiga yuqoridagi masalalar bo‘yicha vaziyatni tubdan yaxshilash, chuqur tahlil asosida mavjud kamchiliklarni bartaraf etish bo‘yicha “Yo‘l xaritasi”ni ishlab chiqish vazifasi topshirildi.
– Xabaringiz bor, o‘tgan yili “ishlaganni – rag‘batlantirish, ishlamaganni – jazolash tizimi”ni joriy etgan edik. Bugun uni sarhisob qiladigan vaqt keldi, – dedi Prezident.
Jinoyatchilikni jilovlashda eng yuqori natijaga erishgan 10 ta hudud – Shirin va Guliston shaharlari, Shahrisabz, Yangiyo‘l, Kegeyli, Qonliko‘l, Xovos, Sardoba, Mirobod, O‘rtachirchiq tumanlari ichki ishlar bo‘limlari boshliqlarini moddiy rag‘batlantirish, aksincha, bu borada ko‘rsatkichlari eng salbiy bo‘lgan 10 ta hudud – Nurota, Nishon, Ellikqal’a, Paxtaobod, Do‘stlik, Paxtakor, Izboskan, Bo‘stonliq, Buvayda, Quyichirchiq tumanlari ichki ishlar bo‘limlari boshliqlariga jarima shaklidagi intizomiy jazo qo‘llash bo‘yicha tegishli ko‘rsatmalar berildi.
Endi hokimlar ham har kuni o‘z hududidagi jinoyatlar bilan bog‘liq vaziyatni shaxsan muhokama qilib borishi, shuningdek, joylardagi xalq deputatlari kengashlari jinoyatlar bilan bog‘liq vaziyatni tahlil qilib, ularning kelib chiqish sabablari va shart-sharoitlarini bartaraf etishga o‘z hissasini qo‘shishi kerakligi ta’kidlandi.
Yig‘ilishda huquqbuzarliklarning oldini olish tizimini takomillashtirish masalalariga ham alohida e’tibor qaratildi.
Bugungi kunda “Mahalla posboni” tuzilmasi rahbari lavozimi o‘rniga profilaktika inspektorining jamoat tartibini saqlash bo‘yicha yordamchisi lavozimi joriy etilib, huquqbuzarliklar profilaktikasi bo‘yicha ularning shaxsiy javobgarligi belgilab qo‘yildi. Kelgusida jamoat xavfsizligini ta’minlashga munosib hissa qo‘shgan yordamchilarga ichki ishlar organlarining oliy ta’lim muassasalariga kvota asosida o‘qishga kirish huquqi berilishi ma’lum qilindi.
Huquqbuzarliklarning oldini olish va unga qarshi samarali kurashish bo‘yicha “hududlar tajribasi”ni joriy etish zarurligi ta’kidlandi. Masalan, Toshkent shahrida bosqinchilik, Farg‘onada firibgarlik, Toshkent viloyatida o‘g‘irlik jinoyati ko‘p sodir etilayotganini hisobga olib, ularni profilaktika qilish bo‘yicha hududiy usullar shakllantirish talab etiladi.
Bosh prokuratura akademiyasi, Ichki ishlar vazirligi akademiyasi, Milliy gvardiya harbiy-texnika institutiga o‘zaro hamkorlikda kriminogen vaziyat og‘ir bo‘lgan hududlarda ilmiy-tadqiqot ishlari o‘tkazib, jinoyatchilik ahvoli o‘zgarishini kriminologik prognozlash bo‘yicha uslubiy qo‘llanma ishlab chiqish vazifasi qo‘yildi.
Yoshlar o‘rtasida huquqbuzarliklarning oldini olish maqsadida, ichki ishlar organlarida ishlaydigan psixolog-pedagoglar maktabini yaratish, oliy o‘quv yurtlarida psixolog kadrlar tayyorlash tizimini tubdan qayta ko‘rib chiqish zarurligi qayd etildi.
Yong‘in xavfsizligini ta’minlash masalasi muhokama qilinar ekan, keyingi vaqtda is gazidan zaharlanish holatlari ko‘payib ketayotgani keskin tanqid qilindi.
Buning asosiy sababi – isitish jihozlarining sozligini texnik ko‘rikdan o‘tkazish va ta’mirlash etarli darajada nazorat qilinmayapti. Bu bilan nodavlat tashkilot hisoblangan O‘zbekiston yong‘inga qarshi kurashish jamiyati shug‘ullanyapti.
Bosh prokuratura va Adliya vazirligiga ushbu jamiyat faoliyatini yalpi tekshirishdan o‘tkazish va sohani takomillashtirish bo‘yicha taklif kiritish vazifasi qo‘yildi. Bosh vazirning birinchi o‘rinbosari, Favqulodda vaziyatlar vazirligi, Ichki ishlar vazirligi, Qurilish vazirligiga isitish jihozlari, mo‘ri va boshqa uskunalarning texnik holatiga mas’ul davlat idorasini belgilash, gaz va ko‘mir asosida isitishga mo‘ljallangan bino-inoshootlarni is gazini o‘lchash uskunalari bilan jihozlash bo‘yicha texnik reglament ishlab chiqish yuklatildi.
Yig‘ilishda aholining mulk daxlsizligini ta’minlash borasidagi vazifalar ham ko‘rib chiqildi. Endilikda mahallalarda jamoat xavfsizligi va shaxsiy mulk daxlsizligini ta’minlashga Ichki ishlar vazirligi bilan Milliy gvardiya tengma-teng javob berishi ta’kidlandi.
Jazoni ijro etish muassasalarida mehnatga layoqatli shaxslarni ish bilan ta’minlash, davlat-xususiy sheriklik tamoyili asosida yangi ishlab chiqarishlarni tashkil etish bo‘yicha ham topshiriqlar berildi. Bunday shaxslarni kasbga o‘rgatish, ertaga ular tomonidan takroriy jinoyatlarni sodir etilishining oldini olishga xizmat qiladi.
Videoselektorda huquqni muhofaza qiluvchi idoralar xodimlarini o‘qitish, ularning kasbiy mahoratini va madaniyatini muntazam oshirib borish masalasiga alohida e’tibor qaratildi.
– Huquqni muhofaza qilish sohasi uchun kadrlar tayyorlash tizimi eng yangi yondashuvlarga asoslanishi, ular shiddat bilan o‘zgarayotgan zamon va shart-sharoitlarga mos bo‘lishi zarur. Yosh kadrlarda tanqidiy tahlil, intizom, halollik, vatanparvarlik, tashabbuskorlik, shaxsiy javobgarlikni shakllantirish kerak, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Huquqni muhofaza qiluvchi idoralarga rahbarlar tayinlashda butunlay yangicha mexanizm joriy etish bo‘yicha topshiriq berildi. Unga muvofiq, nomzodlar ma’lum muddat davomida maqsadli indikatorlarga erishish sharti bilan lavozimga tayinlanishi, shartlar bajarilmagan taqdirda shartnoma muddati uzaytirilmasligi lozimligi belgilandi.
Fuqarolarning huquqiy madaniyatini yuksaltirish, aholining barcha qatlamlari, ayniqsa, yoshlarda huquqbuzarlikka nisbatan murosasizlik munosabatini shakllantirish jinoyatchilikning oldini olishda muhim omil bo‘ladi. Lekin huquqiy targ‘ibot ko‘pincha eskicha usullar, majlisbozlik va yuzaki ma’ruzalardan iborat bo‘lib qolayotgani sababli to‘la samara bermayotir. Shu bois Adliya vazirligiga Jamiyatda huquqiy madaniyatni yuksaltirish konsepsiyasini ishlab chiqish vazifasi qo‘yildi.
Tanqidiy ruhda o‘tgan yig‘ilishda kadrlar masalalari ham ko‘rildi. O‘z xizmat vazifalarini bajarishda kamchiliklarga yo‘l qo‘ygan ko‘plab rahbarlar qat’iy ogohlantirildi, ayrimlari egallab turgan lavozimidan ozod etildi.

Где верховенствуют закон и справедливость, там нет места преступности
Под председательством Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева 10 января состоялось видеоселекорное совещание, посвященное дальнейшим задачам по обеспечению мира и общественной безопасности в стране, предупреждению преступности. Об этом было объявлено в официальном веб-сайте Президента Республики Узбекистан.
В нынешних условиях глобализации появляются все новые и новые вызовы и угрозы, меняются методы и средства совершения преступлений. С учетом этого за последние два года в нашей стране было принято более 100 законодательных актов по этим вопросам.
В частности, реформированы структуры внутренних дел. Внедрены системы “Безопасный город”, “Безопасный туризм”, “Безопасный дом”, налажена служба круглосуточного патрулирования. В результате в прошлом году достигнуто снижение преступности на 33 процента.
– В результате принимаемых мер у людей пробуждается вера в справедливость и верховенство закона. Однако никто не имеет права предаваться спокойствию, предстоит еще многое сделать, - сказал глава государства.
На совещании указано на необходимость вывести обуздание преступности на качественно новый уровень.
К примеру, почти во всех районах Андижанской области выросло количество тяжких преступлений. Высока доля женской преступности, она составила 8,5 процента от республиканского показателя. В Каракалпакстане преступность снизилась на 31 процент, но выросло количество убийств. Неудовлетворительна ситуация и в Наманганской области.
Министерству внутренних дел поручено коренным образом улучшить ситуацию, связанную с указанными вопросами, разработать “дорожную карту” по устранению имеющихся недостатков на основе глубокого анализа.
– Как вам известно, в прошлом году мы внедрили систему поощрения за качественную и наказания за неэффективную работу. Сегодня настало время подвести итоги, - сказал Президент.
Даны указания по материальному стимулированию начальников десяти отделов внутренних дел - городов Ширина и Гулистана, Шахрисабзского, Янгиюльского, Кегейлинского, Канлыкульского, Хавастского, Сардобинского, Мирабадского, Уртачирчикского районов, достигших высоких результатов в обуздании преступности, и принятию мер дисциплинарного наказания в виде штрафа в отношении начальников десяти отделов внутренних дел – Нуратинского, Нишанского, Элликкалинского, Пахтаабадского, Дустликского, Пахтакорского, Избосканского, Бустанлыкского, Куйичирчикского районов, показавших низкие результаты в этом направлении.
Отмечалось, что отныне хокимы должны лично участвовать в обсуждении ситуации, связанной с преступностью, а кенгаши народных депутатов на местах – анализировать ее и вносить свой вклад в устранение причин и условий совершения преступлений.
На совещании уделено особое внимание вопросам совершенствованию системы профилактики правонарушений.
Отмечалось, что сегодня вместо должности руководителя структуры “Махалла посбони” введена должность помощника инспектора профилактики по охране общественного порядка. На них возложена персональная ответственность в сфере профилактики правонарушений. В дальнейшем помощникам, внесшим достойный вклад в обеспечение общественно безопасности, будет предоставлено право поступать в высшие учебные заведения органов внутренних дел по квотам.
Указано на необходимость внедрения “регионального опыта” предупреждения и эффективного противодействия правонарушениям. К примеру, учитывая высокую частоту совершения разбоев в городе Ташкенте, мошенничества в Фергане, воровства в Ташкентской области требуется формирование региональной практики по их профилактике.
Перед академиями Генеральной прокуратуры и Министерства внутренних дел, Институтом Национальной гвардии поставлена задача провести совместные научные исследования в регионах с тяжелой криминогенной обстановкой и разработать методическое руководство по прогнозированию изменения состояния преступности.
Отмечалась необходимость создания школы психологов-педагогов, работающих с молодежью для предупреждения правонарушений, коренного пересмотра системы подготовки психологов в вузах.
В ходе обсуждения обеспечения пожарной безопасности подвергнуто критике учащение в последнее время случаев отравления угарным газом.
Основная причина этого – отсутствие должного контроля за техническим состоянием и ремонтом отопительных приборов. Являющееся негосударственной организацией Противопожарное общество Узбекистана не занимается этим.
Генеральной прокуратуре и Министерству юстиции поручено провести сплошную проверку деятельности данного общества и внести предложение о совершенствовании сферы. Первому заместителю Премьер-министра, министерствам чрезвычайных ситуаций, внутренних дел и строительства поручено определить государственное ведомство, ответственное за техническое состояние отопительных приборов, дымоходов и других средств, разработать технический регламент по оснащению датчиками угарного газа зданий и сооружений, отапливаемых газом и углем.
На совещании рассмотрены также задачи обеспечения неприкосновенности собственности населения. Отмечалось, что отныне наряду с Министерством внутренних дел одинаковую ответственность за обеспечение общественной безопасности и неприкосновенности личного имущества в махаллях несет Национальная гвардия.
Даны поручения по трудоустройству трудоспособных лиц в учреждениях исполнения наказания, организации в них новых производств по принципу государствено-частного партнерства. Профессиональное обучение таких лиц послужит предотвращению в дальнейшем повторного совершения ими преступлений.
На видеоселекторном совещании особое внимание уделено вопросам обучения сотрудников правоохранительных органов, постоянного повышения их профессионального мастерства и культуры.
– Система подготовки кадров для правоохранительной сферы должна основываться на новейших подходах, соответствовать стремительно меняющимся требованиям и условиям. Необходимо формировать у молодых кадров критический анализ, дисциплину, честность, патриотизм, инициативность, персональную ответственность, – сказал Шавкат Мирзиёев.
Поручено внедрить совершенно новый механизм назначения руководителей в правоохранительных органах. Так, кандидаты должны назначаться на должность при условии достижения ими целевых индикаторов за отведенный срок, не продлевать договоры при невыполнении усовий.
Повышение правовой культуры граждан, формирование во всех слоях населения, особенно среди молодежи нетерпимого отношения к правонарушениям являются важным фактором предупреждения преступности. Однако правовая пропаганда не дает должного результата вследствие того, что она проводится устаревшими методами, посредством поверхностных собраний и выступлений. В связи с этим Министерству юстиции поручено разработать Концепцию повышения правовой культуры в обществе.
На прошедшем в критическом духе совещании рассмотрены кадровые вопросы. Многие руководители, допустившие недостатки в исполнении служебных обязанностей, получили строгое предупреждение, некоторые освобождены от занимаемой должности.
На видеоселекторном совещании заслушаны отчеты и предложения руководителей государственных органов, ответственных за обеспечение общественной безопасности.