O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati Kengashining majlisi to‘g‘risida AXBOROT
2018 yil 22 sentyabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati Kengashining majlisi bo‘lib o‘tdi.
Majlisni Oliy Majlis Senati Raisi N.Yo‘ldoshev olib bordi.
Kengash O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senatining o‘n oltinchi yalpi majlisini joriy yilning 27 sentyabr kuni Toshkent shahrida chaqirish to‘g‘risida qaror qabul qildi.
Senatning yalpi majlisi kun tartibiga O‘zbekiston Respublikasining bir qator qonunlari hamda mamlakatimizda olib borilayotgan islohotlarning samaradorligini tubdan oshirishga, 2017-2021 yillarda O‘zbekiston Respublikasini rivojlantirishning beshta ustuvor yo‘nalishi bo‘yicha Harakatlar strategiyasini “Faol tadbirkorlik, innovatsion g‘oyalar va texnologiyalarni qo‘llab-quvvatlash yili”da amalga oshirishga oid Davlat dasturini izchil ijro etishga, xalqaro hamkorlikni mustahkamlashga qaratilgan masalalar kiritilmoqda.
“Davlat bojxona xizmati to‘g‘risida”gi (yangi tahrir), “Xususiy bandlik agentliklari to‘g‘risida”gi, “O‘zbekiston Respublikasi Davlat xavfsizlik xizmati kunini belgilash to‘g‘risida”gi O‘zbekiston Respublikasi qonunlari, shuningdek iqtisodiy munosabatlar va tadbirkorlikni rivojlantirishga, yuridik yordam va huquqiy xizmatlar ko‘rsatish tizimini, aholini ijtimoiy himoya qilishni ta’minlash va uy-joy kommunal xizmatlar ko‘rsatish tizimini takomillashtirishga, jamoat xavfsizligini ta’minlash va jinoiy javobgarlikni liberallashtirishga, shuningdek atrof-muhitni muhofaza qilish, tabiiy resurslardan oqilona foydalanish sohasidagi huquqbuzarliklar uchun javobgarlikni kuchaytirishga qaratilgan O‘zbekiston Respublikasining ayrim qonun hujjatlariga o‘zgartish va qo‘shimchalar kiritish to‘g‘risidagi qonunlar shular jumlasidandir.
Bundan tashqari, senatorlar xalqaro shartnomalarni ratifikatsiya qilish to‘g‘risidagi O‘zbekiston Respublikasining qator qonunlarini ham ko‘rib chiqadilar, 2017-2021 yillarda O‘zbekiston Respublikasi aholisiga ixtisoslashtirilgan tibbiy yordam ko‘rsatishni yanada rivojlantirish chora-tadbirlari dasturining ijrosi to‘g‘risida O‘zbekiston Respublikasi Bosh vaziri o‘rinbosarining axborotini eshitadilar.
Yalpi majlisda Buxoro viloyati hokimining hududlarni rivojlantirish va xalq deputatlari mahalliy Kengashlari faoliyati haqidagi hisoboti eshitiladi.
Senat a’zolari qishloq xo‘jaligida mehnatga oid munosabatlarni tartibga solish hamda mazkur sohadagi norasmiy bandlik masalalari yuzasidan O‘zbekiston Respublikasi Bosh vaziri o‘rinbosari - moliya vaziriga parlament so‘rovi yuborish bilan bog‘liq masalalarni muhokama qiladilar.
Oliy Majlis Senati qo‘mitalari va devonining o‘n oltinchi yalpi majlisga tayyorgarlik ko‘rish va uni o‘tkazishga doir ishlarini muvofiqlashtirish uchun Senat Kengashi tomonidan ishchi guruh tuzildi.

ИНФОРМАЦИОННОЕ СООБЩЕНИЕ о заседании Кенгаша Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан
Кенгаш принял постановление о созыве шестнадцатого пленарного заседания Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан 27 сентября текущего года в городе Ташкенте.
В повестку дня пленарного заседания Сената вносится ряд законов Республики Узбекистан и вопросов, направленных на коренное повышение эффективности осуществляемых в стране преобразований, последовательное исполнение Государственной программы по реализации Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017–2021 годах в «Год поддержки активного предпринимательства, инновационных идей и технологий», укрепление международного сотрудничества.
К их числу относятся законы Республики Узбекистан «О государственной таможенной службе» (новая редакция), «О частных агентствах занятости», «Об установлении Дня Службы государственной безопасности Республики Узбекистан», а также законы о внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Узбекистан, направленных на развитие экономических отношений и предпринимательства, совершенствование системы оказания юридической помощи и правовых услуг, системы обеспечения социальной защиты населения и оказания жилищно-коммунальных услуг, обеспечение общественной безопасности и либерализацию уголовной ответственности, а также усиление ответственности за правонарушения в области охраны окружающей среды, рационального использования природных ресурсов и другие.
Кроме того, сенаторы рассмотрят ряд законов Республики Узбекистан о ратификации международных договоров, заслушают информацию заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан об исполнении Программы мер по дальнейшему развитию специализированной медицинской помощи населению Республики Узбекистан на 2017-2021 годы.
На пленарном заседании будет также заслушан отчет хокима Бухарской области о развитии территорий и деятельности местных Кенгашей народных депутатов.
Члены Сената обсудят вопросы, связанные с направлением парламентского запроса заместителю Премьер-министра – министру финансов Республики Узбекистан по вопросам упорядочения трудовых отношений в сельском хозяйстве и неофициальной занятости в данной сфере.
Кенгашем Сената создана рабочая группа в целях осуществления координации работы комитетов и аппарата Сената Олий Мажлиса по подготовке и проведению шестнадцатого пленарного заседания.