Oʼzbekiston Respublikasining Jinoyat kodeksidan 224 moddasida chiqarib tashlandi.
Oʼzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoev 2019 yil 5 noyabrь kuni “Oʼzbekiston Respublikasining ayrim qonun hujjatlariga oʼzgartishlar kiritish toʼgʼrisida”gi Qonunni imzoladi.
Qonunga muvofiq, chet el fuqarolarining va fuqaroligi boʼlmagan shaxslarning Oʼzbekistonda vaqtincha boʼlish qoidalarini buzganligi uchun javobgarligi liberallashtirilishi munosabati bilan Jinoyat, Jinoyat-protsessual hamda Maʼmuriy javobgarlik toʼgʼrisidagi kodekslarga tegishli oʼzgartirishlar kiritildi.
Xususan, Jinoyat kodeksining 224 moddasida koʼrsatilgan Oʼzbekistonda boʼlish qoidalarini buzganlik uchun javobgarlikni nazarda tutuvchi moddasi chiqarib tashlandi.Chet el fuqarolari va fuqaroligi boʼlmagan shaxslarning Oʼzbekiston Respublikasi hududida boʼlish qoidalarini buzganligi (MJtKning 225-moddasi) uchun jarima miqdori ularning respublikada boʼlish muddatini necha kunga buzganligiga qarab belgilanmoqda:
• yaʼni 10 sutkagacha – 5 e.k.o.i.h.;
• 10 sutkadan koʼp ammo 30 sutkagacha – 10 e.k.o.i.h.;
• 30 sutkadan koʼp – 20 e.k.o.i.h.
Mazkur moddaning eski tahririda, huquqbuzarlik qancha muddat davom etganligidan qatʼiy nazar, jarima miqdori e.k.o.i.h.ning 50 barobaridan 100 barobarigacha deb belgilangan boʼlib, unda qoidabuzarni Respublika hududidan chiqarib yuborish nazarda tutilmagan.
Chet el fuqarolari va fuqaroligi boʼlmagan shaxslar jarimani toʼlamagan taqdirda ular 1 yil muddatga mamlakatga qaytib kirish huquqini cheklagan holda mamlakatdan chiqarib yuboriladi, ushbu huquqbuzarlik maʼmuriy jazoga tortilganidan soʼng takroran sodir etilgan taqdirda esa 3 yilgacha mamlakatga kirish huquqi cheklanadi.
Mamlakatda boʼlish qoidalarini va pasport tizimi qoidalarini buzganliklari uchun 18 yoshgacha boʼlgan chet el fuqarolari va fuqaroligi boʼlmagan shaxslarning maʼmuriy javobgarligi bekor qilinmoqda.

Исключена 224 статья УК Республики Узбекистан
Президент Шавкат Мирзиёев 5 ноября подписал закон о поправках в Уголовный кодекс и Кодекс об административной ответственности, направленные на либерализацию наказаний за нарушение правил временного пребывания в Узбекистане иностранными гражданами и лицами без гражданства. Документ принят Законодательной палатой 30 сентября и одобрен Сенатом 11 октября.
Из Уголовного кодекса исключается статья 224 «Нарушение правил пребывания в Республике Узбекистан». Теперь иностранные граждане и лица без гражданства не будут привлекаться к уголовной ответственности за совершение этого правонарушения.
В статью 223 «Нарушение правил паспортной системы» КоАО вносится дополнение, по которому проживание иностранного гражданина и лица без гражданства, имеющего вид на жительство в Узбекистане, по недействительному виду на жительство, без временной или постоянной прописки, умышленная порча, небрежное хранение вида на жительство, повлекшее его утрату, влечет наложение штрафа от 0,5 до 3 МРЗП. То же правонарушение, совершенное повторно в течение года после применения административного взыскания, наказывается штрафом в 5 МРЗП.
Штраф за нарушение иностранным гражданином или лицом без гражданства правил пребывания в Узбекистане (статья 225 КоАО) дифференцируется в зависимости от его длительности:
• до 10 суток — 5 МРЗП;
• свыше 10, но не более 30 суток — 10 МРЗП;
• свыше 30 суток — 20 МРЗП.
Предыдущая версия статьи предусматривала штраф в размере от 50 до 100 МРЗП вне зависимости от длительности нарушения, но не предусматривала выдворение.
В случае неуплаты штрафа за нарушения правил пребывания иностранный гражданин и лицо без гражданства подлежит выдворению за пределы страны с последующим ограничением в праве на въезд сроком на 1 год, а при повторном нарушении правил пребывания в течение года после применения административного взыскания — на 3 года.
Административная ответственность за нарушение правил паспортной системы и правил пребывания для иностранных граждан и лиц без гражданства в возрасте до 18 лет отменяется.