Yaponiya parlamentining O‘zbekiston bilan do‘stlik ligasi a'zolari bilan samimiy uchrashuv
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Yaponiya parlamentining O‘zbekiston bilan do‘stlik ligasi vakillari bilan uchrashdi. Bu haqda O'zbekiston Respublikasi Prezidentining rasmiy saytida ma'lum qilingan.
Tadbirda ushbu liganing qator a'zolari, jumladan, uning raisi – Yaponiya Bosh vaziri o‘rinbosari, moliya vaziri Taro Aso ishtirok etdi.
Parlamentlararo aloqalar ko‘p qirrali O‘zbekiston-Yaponiya hamkorligiga mustahkam asos bo‘lib xizmat qiladi.
Ikki mamlakat qonun chiqaruvchi organlari o‘rtasidagi aloqalar 1993 yilda o‘rnatilgan. Yaponiya parlamentida O‘zbekiston bilan do‘stlik ligasi tashkil etilgan. Uning tarkibiga taniqli siyosat arboblari, deputat va diplomatlar, eng asosiysi – mamlakatimizning chinakam va ishonchli do‘stlari kiradi.
Muloqot chog‘ida mamlakatlarimiz amaliy hamkorligini kengaytirish, O‘zbekiston va Yaponiya xalqlari do‘stligini mustahkamlashning dolzarb masalalari ko‘rib chiqildi.

Искренняя встреча с членами Парламентской лиги дружбы Японии с Узбекистаном
Во встрече принял участие ряд членов Лиги во главе с ее председателем, заместителем Премьер-министра, министром финансов Японии Таро Асо.
Следует отметить, что межпарламентские связи формируют прочную основу для узбекско-японского многопланового сотрудничества.
Отношения между парламентариями двух стран были установлены в 1993 году. В Японии образована Парламентская лига дружбы с Узбекистаном.
В ее состав входят видные политические деятели, авторитетные депутаты и дипломаты, а самое главное – настоящие и надежные друзья нашей страны.
Проведены два совместных заседания Межпарламентского форума.
В ходе беседы рассмотрены актуальные вопросы расширения практического сотрудничества наших стран, укрепления дружбы между народами Узбекистана и Японии.