O‘zbekistonda vaqtincha bo‘lish qoidalarini buzganlik uchun javobgarlik tartibi o‘zgardi
Joriy yilning 11 oktabr kuni Senatning 23-yalpi majlisi kun tartibi doirasida «Chet el fuqarolarining va fuqaroligi bo‘lmagan shaxslarning O‘zbekiston Respublikasida vaqtincha bo‘lish qoidalarini buzganligi uchun javobgarligi liberallashtirilishi munosabati bilan O‘zbekiston Respublikasining ayrim qonun hujjatlariga o‘zgartishlar kiritish to‘g‘risida»gi Qonun muhokama qilindi va ma’qullandi.
Mazkur qonunga ko‘ra, O‘zbekistonda vaqtincha bo‘lish tartibini buzganlik uchun javobgarlik tartibiga bir qator o‘zgartirishlar kiritilmoqda.
Xususan:
Fuqaroning pasportsiz yoki haqiqiy bo‘lmagan pasport bilan, turgan joyi bo‘yicha doimiy propiskasiz yoxud hisobga turmasdan yashashi, pasportni qasddan yaroqsizlantirishi yoki beparvolik bilan saqlashi va buning oqibatida pasportning yo‘qolishi, shuningdek O‘zbekiston Respublikasida yashash guvohnomasiga ega bo‘lgan chet el fuqarosining va fuqaroligi bo‘lmagan shaxsning haqiqiy bo‘lmagan yashash guvohnomasi bilan yashashi, vaqtincha yoki doimiy propiskasiz yashashi, yashash guvohnomasini qasddan yaroqsizlantirishi, beparvolik bilan saqlashi va buning oqibatida yashash guvohnomasining yo‘qolishi eng kam ish haqining ikkidan bir qismidan uch baravarigacha miqdorda jarima solishga sabab bo‘ladi.
Pasport tizimi qoidalariga rioya etish uchun mas’ul bo‘lgan shaxslar tomonidan shaxslarning shaxsini tasdiqlovchi hujjatlarsiz yashashiga yo‘l qo‘yilishi, shuningdek fuqarolar tomonidan o‘z turar joylarida shaxslarning shaxsini tasdiqlovchi hujjatlarsiz, vaqtincha yoki doimiy propiskasiz yoxud turgan joyi bo‘yicha hisobda turmasdan yashashiga yo‘l qo‘yilgan hollarda – eng kam ish haqining besh baravari miqdorida jarima solinadi.
Chet el fuqarosining yoki fuqaroligi bo‘lmagan shaxsning O‘zbekiston Respublikasida bo‘lish qoidalarini buzishi, ya’ni haqiqiy bo‘lmagan hujjatlar bilan yashashi, vaqtincha propiskaning, ko‘chishning yoki yashash joyini tanlashning belgilangan tartibiga rioya etmagani, bo‘lish muddati tugagach chiqib ketishdan bo‘yin tovlashi, shuningdek, O‘zbekiston Respublikasi hududi orqali tranzit o‘tish qoidalariga o‘n sutkagacha rioya etmagani — eng kam ish haqining besh baravari miqdoridagi jarimaga sabab bo‘ladi.
Chet el fuqarosining yoki fuqaroligi bo‘lmagan shaxsning O‘zbekiston Respublikasida bo‘lish qoidalarini o‘n sutkadan ortiq, ammo o‘ttiz sutkadan ko‘p bo‘lmagan muddatga buzganda – eng kam ish haqining o‘n baravari miqdorida, o‘ttiz sutkadan ortiq muddatga buzganda — eng kam ish haqining yigirma baravari miqdorida jarima to‘lovi undiriladi.
Chet el fuqarolarining va fuqaroligi bo‘lmagan shaxslarning O‘zbekiston Respublikasida bo‘lishi qoidalarida nazarda tutilgan chet el fuqarolarini va fuqaroligi bo‘lmagan shaxslarni qabul qilish tartibini mansabdor shaxs tomonidan buzish – mansabdor shaxsga eng kam ish haqining yigirma baravari miqdorida jarima belgilanadi.
O‘n sakkiz yoshgacha bo‘lgan chet el fuqarosi va fuqaroligi bo‘lmagan shaxs O‘zbekiston Respublikasida bo‘lish qoidalarini buzgani uchun ma’muriy javobgarlik qo‘llanmaydi.
Chet el fuqarosi va fuqaroligi bo‘lmagan shaxs O‘zbekiston Respublikasida bo‘lish qoidalarini buzgani uchun belgilangan jarimani to‘lamagan taqdirda, keyinchalik O‘zbekiston Respublikasiga kirish huquqi bir yil muddatga cheklangan holda O‘zbekiston Respublikasi hududidan chiqarib yuboriladi.
Chet el fuqarosi va fuqaroligi bo‘lmagan shaxs O‘zbekiston Respublikasida bo‘lish qoidalarini buzishni ma’muriy jazo chorasi qo‘llanganidan keyin bir yil davomida takror sodir etgan taqdirda, keyinchalik O‘zbekiston Respublikasiga kirish huquqi uch yil muddatga cheklangan holda O‘zbekiston Respublikasi hududidan chiqarib yuboriladi.

Изменены меры ответственности за нарушение правил временного пребывания в Узбекистане
11 октября сего года в Ташкенте начало работу двадцать третье пленарное заседание Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан. На заседании обсудили и утвердили закон «О внесении изменений в некоторые законодательные акты Республики Узбекистан в связи с либерализацией ответственности иностранных граждан и лиц без гражданства за нарушение правил временного пребывания в Республике Узбекистан».
Согласно закону, изменены меры ответственности за нарушение временного пребывания в Узбекистане.
В частности:
Проживание гражданина, обязанного иметь паспорт, без паспорта или по недействительному паспорту, без временной или постоянной прописки либо без учета по месту пребывания, умышленная порча, а также небрежное хранение паспорта, повлекшее его утрату влечет штраф от половины до трех минимальной заработной платы (МЗП).
Допущение лицами, ответственными за соблюдение правил паспортной системы, проживания граждан без паспортов или по недействительным паспортам либо без временной или постоянной прописки, без учета по месту пребывания, а равно допущение гражданами проживания в занимаемых ими жилых помещениях лиц без паспортов, без временной или постоянной прописки либо без учета по месту пребывания влечет штраф в размере 5 МЗП.
Нарушение иностранным гражданином или лицом без гражданства правил пребывания в Республике Узбекистан, то есть проживание без документов на право жительства в Узбекистане или по недействительным документам, несоблюдение установленного порядка временной или постоянной прописки, передвижения или выбора места жительства, уклонение от выезда по истечении срока пребывания, а равно несоблюдение правил транзитного проезда через территорию Республики Узбекистан влечет штраф в размере 5 МЗП.
За нарушение правил пребывания иностранного гражданина или лица без гражданства в Республике Узбекистан на срок более десяти дней, но не более тридцати дней - штраф в размере 10 МЗП и свыше тридцати дней - штраф в размере 20 МЗП.
Нарушение должностным лицом порядка приема иностранных граждан и лиц без гражданства, предусмотренного правилами пребывания их в Республике Узбекистан, влечет штраф в размере 20 МЗП.
Иностранцы и лица без гражданства в возрасте до восемнадцати лет не подлежат административной ответственности за нарушение правил пребывания в Республике Узбекистан.
В случае неуплаты штрафов за нарушение правил пребывания в Республике Узбекистан иностранные граждане и лица без гражданства депортируются с территории Республики Узбекистан сроком на один год.
В случае неоднократного нарушения правил пребывания в Республике Узбекистан иностранными гражданами и лицами без гражданства в течение одного года после наложения административного взыскания, последние депортируются из Республики Узбекистан на срок до трех лет.