2018 yil 17 noyabr kuni Hududlarda jinoyatchilikning barvaqt oldini olish va huquqbuzarlikka qarshi kurashish Respublika komissiyasi hamda Xalq deputatlari Farg‘ona viloyat Kengashining qo‘shma yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi. Bu haqida O’zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senatining rasmiy veb-saytida ma’lum qilingan.
Unda Respublika Komissiyasi va 1-mintaqaviy Ishchi guruhi a’zolari, senator va deputatlar hamda mas’ul idoralar, huquqni muhofaza qiluvchi organlar, davlat va jamoat tashkilotlari rahbarlari, shuningdek ommaviy axborot vositalari vakillari ishtirok etdi.
Tadbirda Respublika Komissiyasi 1-mintaqaviy Ishchi guruh tomonidan Respublika Komissiyasi hamda Xalq deputatlari Farg‘ona viloyat Kengashining 2017 yil 12 dekabr kungi Qo‘shma qarori ijrosi, viloyatda joriy yilning o‘n oyida jinoyatchilikning barvaqt oldini olish va huquqbuzarlikka qarshi kurashish borasida amalga oshirilgan ishlarni o‘rganish natijalari muhokama qilindi.
Ta’kidlanganidek, o‘tgan davr mobaynida viloyatda ushbu yo‘nalishda muayyan ishlar amalga oshirilgan. Jumladan Respublika Komissiyasi hamda Xalq deputatlari Farg‘ona viloyat Kengashining 2017 yil 12 dekabr kungi Qo‘shma qarori viloyat hokimligi tomonidan davlat va nodavlat tashkilotlari, xalq deputatlari tuman (shahar) Kengashlari va hokimliklariga hamda quyi turuvchi tashkilot va idoralarga yuborilib, ijroga qaratilgan. Profilaktik ishlar doirasida viloyatning jinoyat ko‘p sodir etilgan mahallalari tanlanib, ushbu fuqarolar yig‘inlarini bu yo‘nalishdagi namunaviy mahallaga aylantirishga qaratilgan “yo‘l xarita”lari ishlab chiqildi va ijro etilmoqda.
So‘zga chiqqanlar mamlakatimizda amaliyotga tatbiq etilgan “Jinoyatga qarshi kurashish haqiqati va adolat” tizimi doirasida vakolatli davlat idoralari, mahalla, Xotin-qizlar qo‘mitasi va yoshlar tashkilotlari tomonidan jinoyatning tub sabablari va uni keltirib chiqargan barcha shart-sharoitlar o‘rganilib, jinoyat qayta sodir etilmasligi uchun zarur chora-tadbirlar, aybdorlarga nisbatan qonun ustuvorligi va jazo muqarrarligi doirasida qat’iy choralar ko‘rilayotganini ta’kidladilar.
O‘tgan davrda olib borilgan ishlar natijasida viloyatdagi 1031 ta mahallaning 201 tasida bironta ham jinoyat sodir etilishiga yo‘l qo‘yilmagan. Qolaversa, voyaga yetmaganlar, ishlamaydiganlar, ilgari sudlanganlar, ayollar va yoshlar tomonidan jinoyat sodir etilishi holatlari birmuncha kamaygan.
Biroq yutuqlar qatorida viloyatda ayrim yo‘nalishlarda kamchiliklar ham borligi aniqlangan. Xususan, tahlil etilayotgan yo‘nalishda sektorlar faoliyati hamda davlat va jamoat tashkilotlarining o‘zaro hamkorligi to‘g‘ri yo‘lga qo‘yilmaganligi natijasida viloyatda qasddan odam o‘ldirish, bosqinchilik, odam o‘limi bilan bog‘liq yo‘l transport hodisasi kabi og‘ir jinoyatlar soni Farg‘ona, Qo‘qon, Quvasoy, Marg‘ilon shaharlari, Oltiariq, Quva, Buvayda, Bog‘dod, Beshariq, Qo‘shtepa, Toshloq, So‘x, Rishton Farg‘ona, Furqat tumanlarida oshgan. Bunday noxush statistik manzaraning sabablari tahlil etilar ekan, aksariyat hollarda jinoyatlar sodir etilishiga oilaviy munosabatlarning keskinlashuvi, fuqarolar iqtisodiy holatining yomonlashuvi, qolaversa, mahalla va jamoatchilikning notinch oilalarga nisbatan loqaydligi sabab bo‘layotganligi qayd etildi. Ta’kidlanganidek, mamlakatimizda barpo etilayotgan fuqarolik jamiyatining asosiy tamoyillaridan biriga ko‘ra, fuqarolar nafaqat o‘z huquq va burchlarini yaxshi bilishi va ularga amal qilishi, balki yon-atrofda sodir bo‘layotgan barcha voqealarga nisbatan xushyor bo‘lishi, o‘zaro hamjihatlikda ish ko‘rishi, zarur holatlarda yordam ko‘rsatishi lozim. Shu ma’noda yig‘ilishda mutasaddi idoralar tomonidan fuqarolar orasida tushuntirish ishlarini kuchaytirish, odamlardagi mas’uliyat xissini oshirish zarurligi qayd etildi.
Shuningdek yig‘ilishda ta’lim muassasalari, Yoshlar ittifoqi, voyaga yetmaganlar ishlari bo‘yicha komissiyalar va boshqa mutasaddi idoralar faoliyati ham kutilgan natijalarni bermaganligi qayd etildi. Jumladan, voyaga yetmaganlar va yoshlar tomonidan sodir etilgan jinoyatlar umumiy jinoyatlarning qariyb uchdan birini (38,3%) tashkil etgan.
Ko‘ngilochar maskanlarida tungi vaqtlarda voyaga yetmaganlarning bo‘lganligi aniqlanib, ularning katta qismi maktab o‘quvchilari ekanliklari qayd etildi. Shu o‘rinda “bir bolaga yetti mahalla ota-ona” degan ezgu naql o‘tmishda qolib ketayotganligi, yurtdoshlarimiz qo‘ni-qo‘shni va yaqinlari tugul, o‘z farzandlari tarbiyasiga yetarlicha e’tibor qaratmayotganliklari ta’kidlanib, vaziyatni o‘zgartirish uchun avvalo ta’lim muassasalarining ota-onalar bilan ishlashini kuchaytirish, kerak bo‘lsa, o‘z bolalari tarbiyasiga yetarlicha ahamiyat bermayotganlarga nisbatan zarur ta’sir choralarini ko‘rish lozimligi uqtirildi.
Tadbir yakunida Hududlarda jinoyatchilikning barvaqt oldini olish va huquqbuzarlikka qarshi kurashish bo‘yicha Respublika Komissiyasi hamda xalq deputatlari Farg‘ona viloyat Kengashining qo‘shma qarori qabul qilindi.
Yig‘ilishda Respublika Komissiyasi Raisi, O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati Raisi N.Yo‘ldoshev ishtirok etdi.

На повестке дня - актуальные вопросы раннего предупреждения преступности
17 ноября 2018 года состоялось совместное заседание Республиканской комиссии по раннему предупреждению преступности и борьбе с правонарушениями и Ферганского областного Кенгаша народных депутатов. Об этом было объявлено в официальном веб-сайте Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан.
В нем приняли участие члены Республиканской комиссии
и 1-региональной Рабочей группы, сенаторы и депутаты, а также руководители ответственных ведомств, правоохранительных органов, государственных и общественных организаций, а также представители средств массовой информации.
В ходе мероприятия обсуждены результаты изучения, проведенного
1-региональной Рабочей группой Республиканской комиссии по исполнению Совместного постановления Республиканской комиссии и Ферганского областного Кенгаша народных депутатов от 12 декабря 2017 года, результаты работы, проведенной в области за 10 месяцев текущего года по профилактике преступности и борьбе с правонарушениями.
Отмечалось, что за прошедший период в данном направлении проведена определенная работа. В частности, Совместное постановление Республиканской Комиссии и Ферганского областного Кенгаша народных депутатов от 12 декабря 2017 года областным хокимиятом разослано и направлено на исполнение в государственные и негосударственные организации, районные (городские) Кенгаши народных депутатов и хокимияты, а также в нижестоящие организации. В рамках профилактической работы были отобраны махалли области, где больше всего совершены преступления, разработаны «дорожные карты» по превращению данных сходов граждан в образцовые.
Выступившие подчеркнули, что в рамках системы «Правда о преступности и справедливость», применяемой на практике повсеместно в республике, полномочными государственными органами, махаллями, комитетами женщин и молодежными организациями изучаются истинные причины преступления и для предотвращения его повторного совершения проводятся профилактические мероприятия в рамках верховенства закона и неотвратимости наказания в отношении виновных принимаются решительные меры.
В результате работы, проведенной за прошедший период в 201 из 1031 махалли области не совершено ни одного преступления. Заметно сократились случаи совершения преступлений несовершеннолетними, неработающими, ранее судимыми, женщинами и молодежью.
Однако, наряду с достижениями выявлено, что в области имеются недостатки в некоторых направлениях. В частности, в результате того, что не была налажена правильная деятельность секторов и взаимодействие между государственными и общественными организациями, в области число тяжких преступлений, таких как умышленное убийство, грабеж, дорожные транспортные происшествия со смертельным исходом возросло в Фергане, Коканде, Кувасае, Маргилане, в Алтыарыкском, Кувинском, Бувайдинском, Багдадаском, Бешарыкском, Куштепинском, Ташлакском, Сохском, Риштанском, Ферганском, Фуркатском районах. Анализируя причины такой неприятной статистической картины отмечалось, что в большинстве случаев причиной совершения преступлений становятся ухудшение семейных отношений, экономического положения граждан, равнодушие махалли и общественности к неблагополучным семьям. Констатировалось, что одним из основных принципов возводимого в стране гражданского общества является не только знание и соблюдение гражданами своих прав и обязанностей, но и их внимательность ко всему, что происходит вокруг, взаимовыручка и готовность оказать при необходимости помощь согражданам. В этом контексте на заседании отмечалась необходимость активизации разъяснительной работы среди населения, усиления чувства ответственности у людей.
В ходе заседания также подчеркивалось, что ожидаемый результат не дает деятельность образовательных учреждений, Союза молодежи, комиссий по делам несовершеннолетних и других ответственных органов. В частности, почти треть (38,3%) преступлений составили преступления, совершенные несовершеннолетними и молодежью. Выявлено присутствие в ночное время в развлекательных заведениях немалого количества несовершеннолетних, значительная часть которых – школьники. И здесь было отмечено, что узбекская народная поговорка о том, что «одному ребенку семь соседей – родители», к сожалению, уходит в прошлое, потому что сегодня граждане часто упускают воспитание собственных детей из виду, не говоря уже о детях знакомых и близких. В этой связи отмечалась важность усиления работы образовательных учреждений с родителями, применения при необходимости соответствующих мер воздействия по отношению к тем, кто уделяет недостаточно внимания воспитанию детей.
В завершении мероприятия принято совместное постановление Республиканской комиссии по раннему предупреждению преступности
и Ферганского областного Кенгаша народных депутатов.
В работе заседания принял участие Председатель Республиканской Комиссии, Председатель Сената Олий Мажлиса Н.Йулдошев.