Senat tomonidan 2019 yil 11 oktyabrda maʼqullangan
4-modda. Oʼzbekiston Respublikasining 1995 yil 22 dekabrda qabul qilingan «Davlat mukofotlari toʼgʼrisida»gi 176–I-sonli Qonuniga (Oʼzbekiston Respublikasining 2018 yil 11 aprelda qabul qilingan OʼRQ–473-sonli Qonuni tahririda) (Oʼzbekiston Respublikasi Oliy Majlisi palatalarining Аxborotnomasi, 2018 yil, № 4, 221-modda;
2019 yil, № 9, 589-modda) quyidagi qoʼshimcha va oʼzgartishlar kiritilsin:
1) 8-modda quyidagi mazmundagi ikkinchi qism bilan toʼldirilsin:
«Oʼzbekiston Respublikasining ordenlari tarkibiga «Oliy Darajali Doʼstlik» ordeni ham kiradi»;
2) 15-modda quyidagi mazmundagi sakkizinchi qism bilan toʼldirilsin:
«Oliy Darajali Doʼstlik» ordeni koʼkrakning oʼng tomoniga yoki orden zanjirida taqiladi»;
sakkizinchi – oʼn toʼrtinchi qismlari tegishincha toʼqqizinchi – oʼn beshinchi qismlar deb hisoblansin;
oʼn ikkinchi qismi quyidagi tahrirda bayon etilsin:
«Plankalardagi lentalarni taqib yurish qoidalari oliy mukofot belgisi – «Oltin Yulduz» medaliga, «Mustaqillik», «Аmir Temur», «Jaloliddin Manguberdi», «Oliy Darajali Doʼstlik» ordenlariga, shuningdek Oʼzbekiston Respublikasining faxriy unvonlariga doir koʼkrak nishonlariga nisbatan qoʼllanilmaydi».
5-modda. Ushbu Qonun rasmiy eʼlon qilingan kundan eʼtiboran kuchga kiradi.
Oʼzbekiston Respublikasining Prezidenti Sh. Mirziyoev
«Oliy Darajali Doʼstlik» ordeni toʼgʼrisida
NIZOM
1. «Oliy Darajali Doʼstlik» ordeni bilan Oʼzbekiston Respublikasi xalqining cheksiz hurmat va ehtirom ramzi sifatida Oʼzbekiston Respublikasi bilan oʼzaro doʼstlik, har tomonlama strategik sheriklik munosabatlarini barqaror rivojlantirishda, mintaqaviy va xalqaro ahamiyatga molik dolzarb masalalarni hal etishda yuksak siyosiy iroda namoyon etgan, faol tashabbuslarni ilgari surgan va koʼp qirrali hamkorlik aloqalarini yanada rivojlantirishga yangicha ruh, chuqur va amaliy mazmun bagʼishlagan hamda Oʼzbekiston Respublikasi oldidagi alohida eʼtirof etilgan yuksak xizmatlari uchun:
xorijiy davlatlar va hukumatlar rahbarlari;
xorijiy mamlakatlar parlamentlari vakillari;
xalqaro tashkilotlar, diplomatik vakolatxonalar, konsullik muassasalari hamda ularga tenglashtirilgan boshqa tashkilotlarning rahbarlari va vakillari;
atoqli davlat va jamoat arboblari, ilm-fan, taʼlim va tarbiya, sogʼliqni saqlash, maʼnaviyat, madaniyat va sport sohalarining koʼzga koʼringan ulkan namoyandalari, insonparvarlik ruhidagi ezgu ishlari bilan nom qozongan metsenatlar, biznes hamjamiyatining taniqli vakillari mukofotlanadi.
2. «Oliy Darajali Doʼstlik» ordeni bilan:
Oʼzbekiston Respublikasi bilan chet davlatlari oʼrtasida har tomonlama manfaatli sheriklik munosabatlarini rivojlantirish, oʼzaro hurmat va ishonchni kuchaytirishdagi shaxsiy hissasi;
xorijiy mamlakatlarning xalqlari bilan doʼstlik, hamjihatlik va hamkorlik munosabatlarini mustahkamlash borasida koʼrsatgan alohida xizmatlari;
umuminsoniy va milliy maʼnaviy qadriyatlarni, tarixiy merosimizni asrab-avaylash, oʼrganish va keng targʼib etish, turli xalqlar madaniyati va sanʼatini yanada boyitishdagi faol ishtiroki;
tashqi iqtisodiy faoliyatni kengaytirish, yirik ijtimoiy-iqtisodiy va investitsiya loyihalarini amalga oshirish, shuningdek, innovatsion gʼoya va texnologiyalarni yaratish hamda turli sohalarga tatbiq etishda erishgan salmoqli natijalari;
ilm-fan va maʼrifat, madaniyat, sanʼat va adabiyot, taʼlim, sogʼliqni saqlash va sport sohalarini, shuningdek, inson kapitalini rivojlantirish borasidagi katta yutuqlari;
inson huquqlari, erkinliklari va qonuniy manfaatlarini himoya qilish, xotin-qizlar va bolalarni qoʼllab-quvvatlash, oila institutini mustahkamlashdagi koʼp yillik va fidokorona mehnati;
kuchli va adolatli fuqarolik jamiyatini barpo etish, fuqarolik jamiyati institutlarining mamlakatimizni demokratik yangilashdagi roli va ahamiyatini oshirish, jamiyat va davlat oʼrtasidagi tizimli va samarali muloqotni yoʼlga qoʼyish va mustahkamlashdagi ulkan xizmatlari;
ekologik muammolarni hal etish, sayyoramiz va mamlakatimizda qulay atrof-muhitni taʼminlash, inson genofondini saqlash, bioxilma-xillik va tabiiy boyliklarni asrab-avaylash, hozirgi va kelgusi avlodning ekologik xavfsizligi haqida gʼamxoʼrlik qilishga qaratilgan koʼp yillik samarali faoliyati;
xalqaro miqyosdagi ulkan jamoatchilik, gumanitar va xayriya faoliyati uchun mukofotlanadi.
3. «Oliy Darajali Doʼstlik» ordeni bilan Oʼzbekiston Respublikasi fuqarolari, chet el fuqarolari va fuqaroligi boʼlmagan shaxslar taqdirlanishi mumkin. Bunda «Oliy Darajali Doʼstlik» ordeni chet el fuqarolari va fuqaroligi boʼlmagan shaxslar uchun Oʼzbekiston Respublikasining oliy davlat mukofoti hisoblanadi.
4. «Oliy Darajali Doʼstlik» ordeni bilan mukofotlash Oʼzbekiston Respublikasi Prezidenti tashabbusi bilan amalga oshiriladi. Orden bilan mukofotlash toʼgʼrisidagi Oʼzbekiston Respublikasi Prezidenti Farmoni ommaviy axborot vositalarida eʼlon qilinadi.
5. «Oliy Darajali Doʼstlik» ordenini va mukofotlash toʼgʼrisidagi tegishli hujjatni topshirish Oʼzbekiston Respublikasi Prezidenti tomonidan yoki uning topshirigʼiga binoan boshqa mutasaddi rahbarlar tomonidan tantanali vaziyatda amalga oshiriladi.
6. Oʼzbekiston Respublikasi Prezidentini «Oliy Darajali Doʼstlik» ordeni bilan mukofotlash Oʼzbekiston Respublikasi Oliy Majlisi palatalari tashabbusi bilan amalga oshiriladi.
7. «Oliy Darajali Doʼstlik» ordeni bilan mukofotlangan shaxslar bazaviy hisoblash miqdorining ikki yuz baravari miqdoridagi bir martalik pul mukofoti yoki esdalik sovgʼalarini oladilar, shuningdek, qonun hujjatlarida belgilangan imtiyozlardan foydalanadilar.
8. «Oliy Darajali Doʼstlik» ordeni tegishli ketma-ketlikka rioya etgan holda koʼkrakning oʼng tomoniga yoki orden zanjirida taqib yuriladi.

Одобрен Сенатом 11 октября 2019 года
Статья 4. Внести в Закон Республики Узбекистан от 22 декабря 1995 года № 176–I «О государственных наградах» (в редакции Закона Республики Узбекистан от 11 апреля 2018 года № ЗРУ–473) (Ведомости палат Олий Мажлиса Республики Узбекистан, 2018 г., № 4, ст. 221; 2019 г., № 9, ст. 589) следующие дополнения и изменения:
1) статью 8 дополнить частью второй следующего содержания:
«К числу орденов Республики Узбекистан относится также орден «Олий Даражали Дўстлик»;
2) статью 15 дополнить частью восьмой следующего содержания:
Орден «Олий Даражали Дўстлик» носится на правой стороне груди или на орденской цепи»;
части восьмую – четырнадцатую считать соответственно частями девятой – пятнадцатой;
часть двенадцатую изложить в следующей редакции:
«Правила ношения лент на планках не применяются к высшему знаку отличия – медали «Олтин Юлдуз», орденам «Мустақиллик», «Амир Темур», «Жалолиддин Мангуберди», «Олий Даражали Дўстлик», а также к нагрудным знакам почетных званий Республики Узбекистан».
Статья 5. Настоящий Закон вступает в силу со дня его официального опубликования.
Президент Республики Узбекистан Ш. Мирзиёев
ПОЛОЖЕНИЕ
об ордене «Олий Даражали Дўстлик»
1. Орденом «Олий Даражали Дўстлик» в качестве символа безграничного уважения и почтения народа Республики Узбекистан награждаются проявившие высокую политическую волю в устойчивом развитии отношений дружбы и всестороннего стратегического партнерства с Республикой Узбекистан, решении актуальных вопросов регионального и международного значения, активно выдвигавшие инициативы и придавшие новый дух, глубокий и практический смысл дальнейшему развитию многогранных партнерских связей, а также за особые высокие заслуги перед Республикой Узбекистан:
главы иностранных государств и правительств;
представители парламентов зарубежных стран;
руководители и представители международных организаций, дипломатических представительств, консульских учреждений и иных приравненных к ним организаций;
видные государственные и общественные деятели, проявившие себя выдающиеся деятели сферы науки, образования и воспитания, здравоохранения, духовности, культуры и спорта, а также меценаты, прославившиеся благородными делами в духе гуманизма, известные представители бизнес-сообщества.
2. Орденом «Олий Даражали Дўстлик» награждаются за:
личный вклад в развитие всесторонних выгодных отношений партнерства, усиление взаимоуважения и доверия между Республикой Узбекистан и другими государствами;
особые заслуги в укреплении отношений дружбы, взаимопонимания и сотрудничества с народами зарубежных стран;
активное участие в работе по бережному сохранению, изучению и широкой пропаганде общечеловеческих и национальных духовных ценностей, исторического наследия, дальнейшему взаимообогащению культур и искусства разных народов;
значимые результаты в расширении внешнеэкономической деятельности, реализации крупных социально-экономических и инвестиционных проектов,
а также создании и внедрении в разные сферы инновационных идей и технологий;
большие достижения по обеспечению прогресса в сферах науки и просвещения, культуры, искусства и литературы, образования, здравоохранения и спорта, а также в области развития человеческого капитала;
самоотверженную и многолетнюю деятельность в сфере защиты прав, свобод и законных интересов человека, поддержки женщин и детей, укрепления института семьи;
выдающиеся заслуги в создании сильного и справедливого гражданского общества, повышении роли и значения институтов гражданского общества в демократическом обновлении страны, налаживании и укреплении системного и эффективного диалога общества и государства;
многолетнюю плодотворную работу, направленную на практическое решение экологических проблем, обеспечение в мире и стране благоприятной окружающей среды, сохранение генофонда человека, биоразнообразия и природных богатств, заботу об экологической безопасности во имя нынешнего и будущих поколений;
выдающуюся международную общественную, гуманитарную и благотворительную деятельность.
3. Орденом «Олий Даражали Дўстлик» могут быть награждены граждане Республики Узбекистан, иностранные граждане и лица без гражданства. При этом орден «Олий Даражали Дўстлик» является высшей государственной наградой Республики Узбекистан для иностранных граждан
и лиц без гражданства.
4. Награждение орденом «Олий Даражали Дўстлик» производится по инициативе Президента Республики Узбекистан. Указ Президента Республики Узбекистан
о награждении орденом публикуется в средствах массовой информации.
5. Вручение ордена «Олий Даражали Дўстлик» и соответствующего документа о награждении производится Президентом Республики Узбекистан или по его поручению другими ответственными руководителями в торжественной обстановке.
6. Награждение Президента Республики Узбекистан орденом «Олий Даражали Дўстлик» производится по инициативе палат Олий Мажлиса Республики Узбекистан.
7. Лица, награжденные орденом «Олий Даражали Дўстлик», получают единовременное денежное вознаграждение в размере двухсоткратной базовой расчетной величины
или памятные подарки, а также пользуются льготами, устанавливаемыми законодательством.
8. Орден «Олий Даражали Дўстлик» носится на правой стороне груди с соблюдением соответствующей последовательности или на орденской цепи