Iqtisodiyotni va valyuta bozorini erkinlashtirish chora-tadbirlari natijadorligi muhokama qilindi
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 29-yanvar kuni valyuta siyosati va tashqi savdo faoliyati sohasini takomillashtirish boʻyicha amalga oshirilayotgan chora-tadbirlar natijadorligi tahliliga bagʻishlangan yigʻilish oʻtkazdi. Bu haqida O’zbekiston Respublikasi Prezidentining rasmiy veb-saytida ma’lum qilingan.
Yigʻilishda qayd etilganidek, iqtisodiyot rivojlanishi va tadbirkorlar faoliyati uchun katta toʻsiq boʻlib kelgan valyutani erkin sotib olish va sotish borasidagi cheklov va muammolar bartaraf etildi. Eʼtiborlisi shundaki, oldingi yillarda eksport tushumlari boʻyicha majburiy sotuv talabi bor paytda eksportdan tushgan valyuta tushumlarining ichki bozorga ishlatilishi 30 foizni tashkil etgan boʻlsa, bunday cheklov va talablar olib tashlanganidan keyin ushbu koʻrsatkich 61 foizga yetdi.
Buning natijasida tashkilotlar oʻzlari uchun zarur xomashyo va asbob-uskunalarni xarid qilish, joriy va investitsiya ehtiyojlarini qoplash imkoniyatiga ega boʻldi, shuningdek oʻtgan yili sanoat hajmlari 14,4 foizga, eksport tushumi 19 foizga oʻsdi va eksportyorlarning banklarga sotgan valyuta hajmi 1,9 barobar oshishiga erishildi.
Bu esa oʻz navbatida, mamlakatimiz iqtisodiyotiga xorijiy investitsiyalarni jalb qilish, raqobatbardosh ishlab chiqarish korxonalarini tashkil etish, eksport salohiyatini oshirishga xizmat qilmoqda.
Davlatimiz rahbari 2018-yil 28-dekabrdagi Oliy Majlisga Murojaatnomasida valyutani erkinlashtirish siyosatini izchil davom ettirish, barqaror monetar siyosatni amalga oshirish iqtisodiyot sohasidagi muhim vazifalardan ekanini taʼkidlagan edi.
Yigʻilishda shu boradagi chora-tadbirlar muhokama qilindi. Valyuta zaxiralarimizdan oqilona foydalanish, ushbu zaxirani boshqarishning aniq strategiyasini ishlab chiqish boʻyicha koʻrsatmalar berildi.
Shuningdek, oltin-valyuta zaxiralari tarkibini optimallashtirish, valyutalarni saqlashda xalqaro tajriba asosida qimmatli qogʻozlar, jumladan, yuqori likvidli obligatsiyalardan foydalanish zarurligi taʼkidlandi.
Valyuta tushumlari va oltin-valyuta zaxiralarining koʻpayishini taʼminlashda eng optimal yoʻl bu – eksport salohiyatini oshirishdir. Shuning uchun bu yil eksport prognozlari oʻtgan yilga nisbatan 1,3 barobar koʻproq qilib belgilangan.
Lekin, ayrim xoʻjalik yurituvchi subyektlarda hanuzgacha eksport tushumi boʻyicha muddati oʻtgan qarzdorliklar mavjudligi koʻrsatib oʻtildi.
Vazirlar Mahkamasi, Markaziy bank, Iqtisodiyot va sanoat vazirligiga har bir xoʻjalik birlashmasi kesimida eksport boʻyicha muddati oʻtgan debitor qarzdorlikni kamaytirish yuzasidan aniq chora-tadbirlar ishlab chiqib, ijrosini taʼminlash vazifasi qoʻyildi.
Xalqaro ekspertlar fikriga koʻra, iqtisodiyot erkinlashgan va investitsiyalar faollashgan sharoitda tashqi savdo aylanmasida oʻzgarishlar boʻlishi tabiiy holat.
Prezident erkin sotib olinayotgan valyuta iqtisodiyotimizning ertangi kundagi rivojlanish maqsadlariga xizmat qilishi kerakligini alohida taʼkidladi.
Mahalliy ishlab chiqarishning ichki va tashqi bozorlarda raqobatbardoshligini oshirish maqsadida investitsiya xarakteriga ega boʻlgan texnologiya, asbob-uskuna, xomashyo va materiallarni xarid qilishda xoʻjalik yurituvchi subyektlar va korxonalarning valyutalarini samarali yoʻnaltirish zarurligi koʻrsatib oʻtildi. Davlat ulushiga ega korxonalarda import oʻrnini bosuvchi va mahalliylashtirilgan mahsulotlar ishlab chiqarishni koʻpaytirish boʻyicha chora-tadbirlar belgilash kerakligi qayd etildi.
Shuningdek, yangi bojxona tariflarining mahalliy ishlab chiqarishga taʼsirini oʻrganib, amaldagi tariflarni yanada takomillashtirish vazifasi qoʻyildi.
Yigʻilishda iqtisodiyotning yetakchi korxona va tashkilotlar kesimida eksport tushumlari tanqidiy tahlil qilinib, bu boradagi kamchiliklar koʻrsatib oʻtildi. Mamlakat eksport salohiyatini oshirish, shu jumladan, yetakchi eksportyor korxonalarning eksport tushumlarini koʻpaytirish boʻyicha vazifalar belgilab berildi. Bu borada nisbiy ustuvorlikka ega boʻlgan sohalarni aniqlab olish hamda ularni rivojlantirish boʻyicha konsepsiya va yoʻl xaritalari ishlab chiqish zarurligi taʼkidlandi.

Обсуждена результативность мер по либерализации экономики и валютного рынка
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 29 января провел совещание, посвященное анализу результативности принимаемых в нашей стране мер по совершенствованию валютной политики и внешнеторговой деятельности. Об этом было объявлено в официальном веб-сайте Президента Республики Узбекистан.
На совещании отмечалось, что в нашей стране устранены ограничения и проблемы, связанные со свободным приобретением и продажей валюты, которые являлись серьезным препятствием для развития экономики и деятельности предпринимателей. Если прежде, когда действовало требование по обязательной продаже экспортной выручки, объем использования валютной выручки от экспорта на внутреннем рынке составлял 30 процентов, то после снятия таких ограничений данный показатель достиг 61 процента.
В результате организации получили возможность закупать необходимое для них сырье и оборудование, обеспечивать текущие и инвестиционные потребности. В прошлом году объем промышленного производства вырос на 14,4 процента, экспортная выручка – на 19 процентов, объем валюты, проданной банкам экспортерами, увеличился в 1,9 раза.
Это, в свою очередь, служит привлечению иностранных инвестиций в экономику нашей страны, организации конкурентоспособных производств, повышению экспортного потенциала.
Глава нашего государства в Послании Олий Мажлису от 28 декабря 2018 года отметил в числе важных задач в экономике последовательное продолжение политики валютной либерализации, реализацию стабильной монетарной политики.
На совещании обсуждены меры в этом направлении. Даны указания по рациональному использованию валютных резервов, разработке конкретной стратегии управления ими.
Отмечалась необходимость оптимизации структуры золотовалютных резервов, использования при хранении валюты ценных бумаг, в том числе высоколиквидных облигаций с учетом международного опыта.
Самый оптимальный путь увеличения валютных поступлений и золотовалютных резервов – повышение экспортного потенциала. В связи с этим прогноз по экспорту на текущий год определен в размере, в 1,3 раза превышающем прошлогодние показатели.
Отмечалось, что у некоторых хозяйствующих субъектов имеется просроченная задолженность по экспортной выручке.
Кабинету Министров, Центральному банку, Министерству экономики и промышленности поручено разработать и обеспечить исполнение конкретных мер по уменьшению просроченной дебиторской задолженности в разрезе каждого хозяйственного объединения.
По мнению международных экспертов, изменения во внешнеторговом обороте являются естественным явлением в условиях либерализации экономики и активизации инвестиций.
Президент особо подчеркнул, что свободно приобретаемая валюта должна служить целям дальнейшего развития экономики.
Указано, что для повышения конкурентоспособности отечественного производства на внутреннем и внешнем рынке следует эффективно использовать валютные ресурсы хозяйствующих субъектов и предприятий при закупке технологий, оборудования, сырья и материалов, имеющих инвестиционный характер. Отмечалась необходимость определения мер по наращиванию производства импортозамещающей и локализованной продукции на предприятиях с государственной долей.
Поставлена задача изучения воздействия новых таможенных тарифов на отечественное производство и дальнейшего совершенствования действующих тарифов.
На совещании критически проанализирована выручка от экспорта в разрезе ведущих предприятий и организаций, указаны недостатки в этой сфере. Определены задачи по повышению экспортного потенциала страны, в частности увеличению экспортной выручки ведущих предприятий-экспортеров. Подчеркнуто, что при этом необходимо выявить сферы, имеющие относительно приоритетное значение, а также разработать концепции и «дорожные карты» по их развитию.