Turizm va sportni rivojlantirish masalalari muhokama qilindi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoev 28 yanvar kuni turizmni rivojlantirish, jismoniy tarbiya va sportni yanada ommalashtirish masalalari bo‘yicha yig‘ilish o‘tkazdi.
Bugungi kunda jahon turizm bozori hajmi qariyb 9 trillion dollarni tashkil etmoqda. Dunyoda ish bilan band aholining har o‘ninchisi ushbu sohada faoliyat yuritmoqda.
Tahlillarga ko‘ra, turistlar havo transportida uchish vaqti 5 soatgacha bo‘lgan o‘lkalarga eng ko‘p sayohat qiladi. Mamlakatimiz atrofida bunday masofada 60 ga yaqin davlat, 3 milliard aholi bor. Yiliga ularning qariyb 360 millioni xorijga sayohat qiladi. Bu ulkan turizm bozori degani.
O‘tgan yili yurtimizga 6,7 million nafar sayyoh kelgan. Diyorimiz 10 dan ortiq nufuzli xalqaro nashrlarda eng jozibali turistik maskan sifatida e'tirof etildi.
Prezident Shavkat Mirziyoev o‘tgan haftada o‘zining Oliy Majlisga Murojaatnomasida turizmni iqtisodiyotning strategik tarmog‘iga aylantirish ustuvor vazifa ekanini ta'kidladi.
Joriy yilda xorijdan keladigan sayyohlar sonini 7,5 millionga, 2022 yilda 10 millionga va 2025 yilda 12 millionga yetkazish rejalashtirilgan. Bu orqali turizm xizmatlari eksporti joriy yilda 1,5 milliard dollar, keyingi 5 yilda 3 milliard dollargacha oshiriladi.
Davlatimiz rahbarining sa'y-harakatlari, xususan, 2018 yil 7 fevraldagi “Ichki turizmni jadal rivojlantirishni ta'minlash chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qarori tufayli va yurtimiz aholisining farovonligi oshgani sayin ichki turizm ham kengayib bormoqda. Biroq, yig‘ilishda ta'kidlanganidek, jahon standartlariga mos mehmonxonalar, malakali gidlar yetishmaydi.
Shu bois mehmonxonalarni joriy yilda 1 ming 700 taga, kelgusi 5 yilda 3 mingtagacha ko‘paytirish kerak. Oilaviy mehmon uylarini ham 2 mingtaga yetkazish zarur.
Bular orqali turizm sohasida yiliga kamida 30 mingta yangi ish o‘rni yaratish maqsad qilingan.
Tanqidiy tahlil ruhida o‘tgan yig‘ilishda ushbu natijalarga erishish uchun amalga oshirilishi zarur bo‘lgan chora-tadbirlar muhokama qilindi.
Sayyohlikning an'anaviy turlari qamrovini kengaytirish bilan birga yangi ko‘rinishlarini ko‘paytirish zarurligi ta'kidlandi.
Kardiologiya, urologiya, stomatologiya, oftal'mologiya kabi yurtimiz yuqori salohiyatga ega bo‘lgan tibbiyot yo‘nalishlarida turizmni rivojlantirish, sog‘lomlashtirish va dam olish maskanlariga strategik investorlarni jalb qilish bo‘yicha topshiriqlar berildi. MDH davlatlari kasaba uyushmalari bilan yaqin aloqalarni yo‘lga qo‘yib, sayyohlar sonini keskin oshirish mumkinligi ko‘rsatib o‘tildi.
Turizmni rivojlantirish davlat qo‘mitasi va Madaniyat vazirligiga turizm marshrutiga kiritilgan ob'ektlar sonini joriy yilda 800 taga, 2025 yilda esa 2,5 mingtaga yetkazish vazifasi qo‘yildi.
Qishki turizmni rivojlantirish bo‘yicha 2020-2025 yillarga mo‘ljallangan investisiya loyihalarini ishlab chiqib, amalga oshirish muhimligi ta'kidlandi.
Samolyot va poezdlarimizda xizmat ko‘rsatish sifati pastligi, chiptalar narxi esa qimmatligi yo‘lovchilarning asosli e'tirozlariga sabab bo‘lmoqda. Oqibatda ko‘pchilik xorijiy tashuvchilar xizmatini tanlamoqda. Temir yo‘l va avia yo‘nalishlarimiz keng qamrovli va raqobatbardosh emasligi ko‘rsatib o‘tildi.
Transport vazirligi va Turizmni rivojlantirish davlat qo‘mitasiga O‘zbekistonning 4 aeroportida joriy etilgan “ochiq osmon” rejimidan to‘liq foydalanish, yangi avia yo‘nalishlar ochish, tezyurar poezdlar sonini ko‘paytirish, chiptalar narxini arzonlashtirish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.
Yo‘lbo‘yi turizm infratuzilmasini rivojlantirish, “turizm qishlog‘i”, “turizm ovuli” va “turizm mahallasi” loyihalarini amalga oshirish masalalariga ham to‘xtalib o‘tildi.
O‘tgan yili xorijiy kinokompaniyalar tomonidan mamlakatimizda 1,6 million dollarlik 6 ta badiiy fil'm suratga olindi. Shunda xarajatlarning bir qismini O‘zbekiston tomonidan qoplash tizimi yo‘lga qo‘yilsa, bu madaniyat turizmi rivojiga katta turtki berishi bilan birga o‘lkamizning xalqaro maydonda targ‘ibotiga ham hissa qo‘shadi.
“O‘zbekkino” milliy agentligiga xorijiy kinokompaniyalar bilan hamkorlikni rivojlantirish, yurtimizda suratga olish mexanizmlarini joriy etish yuzasidan topshiriqlar berildi.
Turizm sohasida kadrlar masalasiga e'tibor qaratilar ekan, 20 ta oliy ta'lim muassasasida hamda Turizmni rivojlantirish davlat qo‘mitasiga biriktirilgan 3 ta texnikum va 9 ta kollejda ishchi kasblar tayyorlash tizimini joriy etish bo‘yicha hali ko‘p muammolar o‘z yechimini topmagani ko‘rsatib o‘tildi. O‘quv jarayonida ilg‘or tajribalarni joriy etish bo‘yicha vazifalar belgilandi.
Yig‘ilishda jismoniy tarbiya va sportni rivojlantirish masalalari ham muhokama qilindi.
Davlatimiz rahbarining joriy yil 24 yanvarda qabul qilingan “O‘zbekiston Respublikasida jismoniy tarbiya va sportni yanada takomillashtirish va ommalashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi farmoni sohaning kelgusi rivojiga asos yaratdi.
Farmonda barcha tuman va shaharlarni kamida 3 ta sport turiga ixtisoslashtirish orqali katta sportga sifatli zaxira shakllantirish tizimini yo‘lga qo‘yish chora-tadbirlari belgilandi.
Bu yil 269 ta futbol, voleybol, basketbol va badminton maydonlari, 178 ta boks, kurash, fitnes va gimnastika sport zallari, 32 ta tennis korti qurish v

Обсуждены вопросы развития туризма и спорта
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 28 января провел совещание по вопросам развития туризма, дальнейшей популяризации физической культуры и спорта.
Сегодня объем мирового туристического рынка составляет почти 9 триллионов долларов. В этой сфере работает каждый десятый занятый трудом в мире.
Согласно исследованиям, туристы предпочитают посещать те страны, время полета до которых не превышает 5 часов. Вокруг нашей страны в этом радиусе расположены около 60 государств и население в 3 миллиарда человек. Из них ежегодно путешествуют почти 360 миллионов человек. Это – огромный рынок туризма.
В прошлом году Узбекистан посетили 6,7 миллиона туристов. Более 10 авторитетных зарубежных изданий признали нашу страну одним из самых привлекательных туристических направлений.
В своем недавнем Послании Олий Мажлису глава нашего государства отметил, что превращение туризма в стратегическую отрасль экономики является приоритетной задачей.
Намечено обеспечить рост потока иностранных туристов до 7,5 миллиона в текущем году, до 10 миллионов в 2022 году и до 12 миллионов – в 2025-м. За счет этого экспорт туристических услуг будет доведен до 1,5 миллиарда долларов в текущем году и до 3 миллиардов долларов в течение следующих пяти лет.
Благодаря усилиям главы нашего государства, в частности в результате последовательного выполнения задач, обозначенных в постановлении Президента «О мерах по обеспечению ускоренного развития внутреннего туризма» от 7 февраля 2018 года, а также по мере роста благосостояния населения широко развивается и внутренний туризм. Однако ощущается острая нехватка соответствующих международным стандартам гостиниц, квалифицированных кадров-гидов.
В связи с этим требуется увеличить число гостиниц до 1,7 тысячи в нынешнем году и до 3 тысяч в течение ближайших 5 лет. Необходимо довести число семейных гостевых домов до 2 тысяч.
За счет этого планируется создавать ежегодно не менее 30 тысяч новых рабочих мест в сфере туризма.
На совещании, прошедшем в критическом духе, обсуждены меры, которые необходимо принять для достижения указанных показателей.
Наряду с расширением традиционных видов туризма отмечена необходимость развития новых его направлений.
Даны поручения по развитию лечебно-профилактического туризма по таким областям медицины, где наша страна обладает высоким потенциалом, как кардиология, урология, стоматология, офтальмология, а также привлечению стратегических инвесторов в санаторно-курортные учреждения Узбекистана. Указано на возможность установления тесного сотрудничества с профсоюзами стран СНГ и резкого увеличения числа туристов.
Государственному комитету по развитию туризма и Министерству культуры поручено довести число объектов, включенных в туристические маршруты, до 800 в нынешнем и до 2,5 тысячи к 2025 году.
Подчеркнута важность реализации в 2020-2025 годах инвестиционных проектов по развитию зимнего туризма.
Обоснованные нарекания у пассажиров вызывают низкое качество сервиса в самолетах и поездах, дорогие билеты. Вследствие этого многие выбирают услуги иностранных перевозчиков. На совещании указано, что отечественные железнодорожные и воздушные маршруты не выдерживают конкуренции.
Министерству транспорта и Госкомтуризма даны указания по эффективному использованию режима “открытое небо”, внедренного в 4 аэропортах страны, открытию новых авиарейсов, увеличению числа скоростных поездов, снижению цен на билеты.
Затронуты также вопросы развития придорожной туристской инфраструктуры, реализации проектов “Туристическое село”, “Туристический аул” и “Туристическая махалля”.
В прошлом году зарубежные кинокомпании осуществили в нашей стране съемки 6 художественных фильмов стоимостью 1,6 миллиона долларов. На совещании отмечалось, что налаживание системы компенсации Узбекистаном части съемочных расходов иностранных компаний придаст большой импульс развитию культурного туризма, а также послужит продвижению имиджа нашей страны на международной арене.
Национальном агентству “Узбеккино” даны поручения по развитию сотрудничества с зарубежными кинокомпаниями, внедрению механизмов организации съемок на территории нашей страны.
В ходе рассмотрения вопроса подготовки кадров для сферы туризма отмечено наличие множества нерешенных вопросов в налаживании системы подготовки кадров рабочих специальностей в 20 вузах, а также в 3 техникумах и 9 колледжах, закрепленных за Госкомтуризма. Определены задачи по внедрению передового опыта в процесс обучения.
На совещании обсуждены также вопросы развития сферы физической культуры и спорта.
Прочной основой для дальнейшего развития сферы стал принятый 24 января текущего года Указ Президента “О мерах по дальнейшему совершенствованию и популяризации физической культуры и спорта в Республике Узбекистан”.
Указом определены меры по организации системы формирования качественного спортивного резерва путем специализации всех районов и городов минимум на 3 вида спорта.
Поставлена задача построить в нынешнем году 269 футбольных полей, волейбольных, баскетбольных и бадминтонных площадок, 178 залов для бокса, кураша, фитнеса и гимнастики, 32 теннисных корта, определены конкретные источники финансирования.
На совещании рассмотрены вопросы, связанные с исполнением данного указа.
Министерству физической культуры и спорта поручено выявить желающих и совместно с Министерством строительства подготовить типовые проекты по строительству в районах спортивных сооружений с применением недорогих и энергосберегающих материалов.
Отмечалась необходимость доведения общего числа регулярно занимающегося физической культурой и спортом населения до 18 процентов в текущем году, до 30 процентов – к 2025 году, а также привлечения к массовому спорту не менее 30 процентов детей и молодежи от 7 до 30 лет.
Указано на важность развития спортивного туризма через проведение в стране мировых и континентальных чемпионатов и других престижных спортивных соревнований.
Подчеркнута важность дальнейшего развития национальных видов спорта, в том числе кураша, включения его в программу Олимпийских игр.
На совещании особое внимание уделено вопросу подготовки спортсменов к Олимпийским и Паралимпийским играм 2020 года в Токио.