Inson huquqlarini yanada mustahkamlash va himoya qilish sohasida hamkorlik masalalari muhokama etildi
2019-yil 9-oktyabr kuni Senatda O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati Raisi o‘rinbosari Svetlana Artikovaning BMT Inson huquqlari bo‘yicha Oliy komissari boshqarmasining Markaziy Osiyo uchun mintaqaviy bo‘limi rahbari Rishard Komenda bilan uchrashuvi bo‘lib o‘tdi. Bu haqida O’zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senatining rasmiy veb-saytida ma’lum qilingan.
Uchrashuvda inson huquqlarini yanada mustahkamlash va himoya qilish sohasidagi o‘zaro hamkorlik qilish masalalari muhokama etildi.
Qayd etilganidek, fuqarolar huquqlari va qonuniy manfaatlariga rioya etilishini ta’minlash masalasi jahon kun tartibidagi eng muhim masalalardan biri ekanligicha qolmoqda. Aynan shu sababli bu yo‘nalishdagi hamkorlikni va o‘zaro tajriba almashishni yanada mustahkamlashda xalqaro tashkilotlar va hukumatlar o‘rtasidagi muloqotni kuchaytirish zarur. Bunda Markaziy Osiyo mintaqasida inson huquqlarini himoya qilish sohasidagi muammolarni samarali hal etish yo‘nalishlarini izlash, muammolarni bartaraf etishning aniq mexanizmlarini ishlab chiqish muhim ahamiyat kasb etadi. Shu munosabat bilan uchrashuvda xalqaro standartlar va normalarni O‘zbekiston Respublikasi milliy qonun hujjatlariga implementatsiya qilishni davom ettirishga urg‘u berildi.
Tomonlar inson huquqlari sohasida mamlakatda olib borilayotgan ishlar holatiga, jumladan Ombudsman faoliyatiga ham batafsil to‘xtaldilar. Shu o‘rinda odil sudlovga erishishga, shuningdek yoshlar huquqlarini targ‘ib qilish va ularni har tomonlama qo‘llab-quvvatlash masalalariga e’tibor qaratildi. Qayd etildiki, bu va boshqa yo‘nalishlarda hamkorlikning kuchaytirilishi milliy huquqni himoya qilish organlari sa’y-harakatlarini yanada muvofiqlashtirishga, nafaqat mamlakat miqyosida, balki mintaqa ko‘lamida inson huquqlari sohasidagi muammolarning samarali yechimlarini ishlab chiqishga ko‘maklashadi.
BMT Inson huquqlari bo‘yicha Oliy komissari boshqarmasining Markaziy Osiyo uchun mintaqaviy bo‘limi boshlig‘i Rishard Komenda O‘zbekistonni barqaror rivojlantirish maqsadida inson huquqlarini targ‘ib qilishni davom ettirish bo‘yicha parlament va hukumat tashabbuslarini qo‘llab-quvvatlashga tayyorligini bildirdi.
Shuningdek uchrashuvda mintaqaviy va xalqaro kun tartibiga oid boshqa dolzarb masalalar yuzasidan ham fikr almashildi.

Обсуждены вопросы сотрудничества в области дальнейшего укрепления и защиты прав человека
9 октября 2019 года в Сенате состоялась встреча заместителя Председателя Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан Светланы Артиковой с главой регионального отделения Управления Верховного Комиссара ООН по правам человека для Центральной Азии Ришардом Комендой. Об этом было объявлено в официальном веб-сайте Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан.
В ходе встречи обсуждались вопросы развития сотрудничества в области дальнейшего укрепления и защиты прав и свобод человека.
Отмечалось, что вопрос обеспечения соблюдения прав и законных интересов граждан остается одним из самых животрепещущих в актуальной мировой повестке дня, и именно поэтому необходимо усилить диалог международных организаций и правительств стран в дальнейшем укреплении сотрудничества в данном направлении и взаимного обмена опытом. При этом важное значение приобретает поиск эффективного решения проблем в сфере защиты прав человека в Центральноазиатском регионе, совместная разработка четких механизмов их устранения. В связи с этим в ходе встречи был сделан акцент на дальнейшей имплементации международных стандартов и норм в национальное законодательство Республики Узбекистан.
Стороны также подробно остановились на состоянии работы, проводимой в стране в сфере прав человека, в частности деятельности Омбудсмана. В этой связи акцент сделан на доступе к правосудию, а также на вопросах продвижения прав молодежи и ее всесторонней поддержки. Отмечалось, что усиление взаимодействия в этом и других направлениях будет способствовать дальнейшей координации действий национальных правозащитных органов, разработке эффективных решений проблем в сфере прав человека не только в масштабах страны, но и региона.
Глава регионального отделения Управления Верховного Комиссара ООН по правам человека для Центральной Азии Ришард Коменда выразил готовность поддержать инициативы парламента и правительства по дальнейшему продвижению прав человека в целях устойчивого развития Узбекистана.
В ходе встречи также состоялся обмен мнениями и по другим актуальным вопросам региональной и международной повестки.