Qishloq xo‘jaligida kechiktirib bo‘lmaydigan chora-tadbirlar belgilandi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti SHavkat Mirziyoev raisligida 31 iyul kuni g‘o‘za rivojini jadallashtirish, g‘alla o‘rimidan bo‘shagan maydonlarga takroriy ekinlar ekish, aholi tomorqalaridan samarali foydalanish va qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini eksport qilish masalalariga bag‘ishlangan videoselektor yig‘ilishi o‘tkazildi.
Joriy yil 4 iyul kuni bo‘lib o‘tgan videoselektorda 5 iyuldan 5 sentyabrga qadar “hosilga-hosil qo‘shish dolzarb ikki oyligi” e’lon qilingan edi. Yig‘ilishda shu borada amalga oshirilgan ishlar atroflicha tahlil qilindi.
O‘tgan vaqtda g‘o‘za rivojining kechikishi bartaraf etilmagani, hali ham 8-10 kunga, ba’zi joylarda 12-15 kunga ortda qolish kuzatilayotgani ta’kidlandi. Ayrim tumanlarda paxta o‘z holiga tashlab qo‘yilgani, muhim agrotexnik tadbirlar vaqtida bajarilmagani, g‘o‘za chanqatib qo‘yilib, bu hosil yo‘qolishiga olib kelayotgani tanqid qilindi.
Qishloq xo‘jaligidagi vazifalarni bajarishda kamchiliklarga yo‘l qo‘ygan tumanlar rahbarlariga tegishli choralar ko‘rish bo‘yicha ko‘rsatma berildi.
Paxta maydonlarida agrotexnik tadbirlarni o‘z vaqtida va sifatli o‘tkazish, g‘o‘zani chanqatmay, qator oralariga ishlov berish, kultivatorlardan samarali foydalanish zarurligi qayd etildi.
YAna bir muammo bu yil g‘o‘za zararkunandalari va hasharotlari ko‘payganidir. Olimlarning aniqlashicha, birgina ko‘sak qurti kapalagining qishdan chiqish darajasi 76 foizni tashkil etmoqda. Bu oxirgi yillardagi eng yuqori ko‘rsatkichdir.
“Hasharotlarning qishdan chiqish darajasi 50 foiz bo‘lganda favqulodda holat deb baholanadi. Bu yil esa hasharot 1,5 barobar ko‘p. Bundan barcha rahbarlar tegishli xulosa chiqarishi, ayniqsa, fermerlar o‘z hosili uchun ma’suliyatni kuchaytirishi shart”, dedi davlatimiz rahbari.
Zararkunanda va hasharotlarga qarshi kurashish ishlarini tizimli tashkil qilish, g‘o‘zaga ilmiy yondashuv asosida kimyoviy ishlov berish bo‘yicha chora-tadbirlar belgilandi.
Yig‘ilishda g‘o‘zani sug‘orish masalasiga ham to‘xtalib o‘tildi. Suvdan maqsadli foydalanish, g‘o‘za maydonlarini sug‘orish jadvalini ishlab chiqish, uzoqdagi fermer xo‘jaligi dalasigacha suv etib borishini ta’minlash, “sharbat” usulida sug‘orishni tashkil qilish bo‘yicha topshiriqlar berildi.
G‘alladan bo‘shagan maydonlarga takroriy ekinlar ekish, shartnoma tuzish va bo‘nak mablag‘lari berish masalalariga alohida e’tibor qaratildi.
Bugungi kunda dunyoda oziq-ovqat mahsulotlariga talab va ularning narx-navosi oshib bormoqda. Bunday sharoitda qishloq xo‘jaligi mahsulotlari etishtirishni ko‘paytirib, ichki bozorni arzon oziq-ovqat bilan to‘ldirish va eksport hajmini oshirish juda muhim hisoblanadi.
SHu maqsadda joriy yilda g‘alladan bo‘shagan 680 ming gektar maydonga takroriy ekin ekish belgilangan. Lekin oradan bir oydan ko‘proq vaqt o‘tgan bo‘lsa-da, joylarda ekish ishlari tizimli tashkil qilinmagan, to‘liq yakuniga etkazilmagan.
“Takroriy ekin bu – birinchi navbatda eksport, ikkinchidan oziq-ovqat mahsulotlarining zaxirasi, ya’ni ichki bozordagi to‘kinlik va barqaror narx-navo degani”, dedi SHavkat Mirziyoev.
Mutasaddi rahbarlarga takroriy ekinlar uchun zarur bo‘lgan moddiy-texnik resurslarni to‘liq etkazib berish va agrotexnik tadbirlarni o‘z vaqtida o‘tkazish, mahsulotlarni xarid qilish bo‘yicha qayta ishlash korxonalari, eksportyor va tayyorlov tashkilotlari bilan shartnomalar tuzish, fermerlarga bo‘nak pullarini to‘lash yuzasidan topshiriqlar berildi.
Aholi tomorqalaridan samarali foydalanish, “Tomorqa xizmati” korxonalari faoliyatini jonlantirish, xonadonlarga urug‘lik, mineral o‘g‘it va boshqa zarur narsalarni etkazib berish bo‘yicha vazifalar belgilandi.
Mahalliy byudjetga qo‘shimcha daromad tushirish zaxiralarini safarbar qilish, mahsulot va xizmatlarni eksport qilish bo‘yicha prognoz ko‘rsatkichlarni bajarish masalalari ham atroflicha muhokama qilinib, mutasaddilarga tegishli topshiriqlar berildi.

Определены безотлагательные меры в сельском хозяйстве
Под председательством Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева 31 июля состоялось видеоселекторное совещание, посвященное вопросам ускорения развития хлопчатника, посеву повторных культур на площадях, освобожденных после сбора урожая зерна, эффективного использования приусадебных земель населения и экспорта сельскохозяйственной продукции.
На видеоселекторном совещании, состоявшемся 4 июля, был объявлен “Ударный двухмесячник накопления урожая” с 5 июля по 5 сентября. На совещании проанализирована работа, проделанная за минувшее время.
Отмечалось, что отставание в развитии хлопчатника не было устранено, развитие хлопчатника все еще отстает на 8-10 дней, в некоторых местах – на 12-15 дней от нормальных показателей. Подвергнут критике тот факт, что в некоторых районах хлопковые поля находятся в бесхозном состоянии, хлопчатник испытывает жажду, урожай находится под угрозой потери.
Дано указание принять меры в отношении руководителей районов, допустивших недостатки в выполнении задач в сфере сельского хозяйства.
Отмечалась необходимость своевременного и качественного проведения агротехнических мероприятий на хлопковых полях, полива хлопчатника, обработки междурядий, эффективного использования культиваторов.
Еще одна проблема связана с ростом количества вредителей хлопчатника и насекомых в этом году. Учеными выявлено, что уровень выживаемости хлопковой совки после зимы составляет 76 процентов, что является наиболее высоким показателем за последние годы.
“Когда после зимы выживает 50 процентов насекомых, это расценивается как чрезвычайная ситуация. А в этом году насекомых в 1,5 раза больше. Все руководители должны сделать соответствующие выводы, особенно важно, чтобы фермеры работали с чувством ответственности за свой урожай”, сказал глава государства.
Определены меры по системной организации работы по борьбе с вредителями и насекомыми, химической обработке хлопковых полей с применением научно обоснованных методов.
На совещании затронут также вопрос орошения хлопчатника. Даны поручения по целевому использованию воды, составлению графиков полива хлопковых полей, обеспечению водой полей отдаленных фермерских хозяйств, контролю за “шербетным” методом полива.
Особое внимание уделено вопросам посева повторных культур на освобожденных от зерна площадях, заключения договоров и выплаты авансовых платежей.
Сегодня в мире растут потребность и цены на продовольственную продукцию. В таких условиях чрезвычайно важное значение имеют расширение заготовки сельскохозяйственной продукции, насыщение внутреннего рынка доступными продуктами питания и увеличение объемов экспорта.
С этой целью в текущем году предусмотрено засеять 680 тысяч гектаров освобожденных от зерна площадей повторными культурами. Однако, по прошествии более месяца, посевная работа на местах не организована на должном уровне и не доведена до конца.
“Повторные культуры – это, во-первых, экспорт, во-вторых, резерв продовольственной продукции, который обеспечивает достаток и стабильность цен на внутреннем рынке”, сказал Шавкат Мирзиёев.
Ответственным руководителям поручено обеспечить в полном объеме материально-техническими ресурсами, необходимыми для выращивания повторных культур, своевременно провести агротехнические мероприятия, заключить с перерабатывающими предприятиями, экспортерами и заготовительными организациями договоры о закупке продукции, выплате фермерам авансовых платежей.
Определены задачи по эффективному использованию приусадебных участков населения, активизации деятельности предприятий “Томорка хизмати”, поставке домохозяйствам семян, минеральных удобрений и других необходимых ресурсов.
Всесторонне обсуждены и вопросы мобилизации резервов для обеспечения дополнительных поступлений в местные бюджеты, выполнения прогнозных показателей по экспорту продукции и услуг, ответственным лицам даны соответствующие поручения.