Investitsiya loyihalarini ishlab chiqish va amalga oshirish bo‘yicha asosiy vazifalar belgilandi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev raisligida 8 yanvar kuni joriy yilgi investitsiya loyihalarini amalga oshirishni jadallashtirish masalalariga bag‘ishlangan videoselektor yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi. Bu haqida O’zbekiston Respublikasi Prezidentining rasmiy veb-saytida ma’lum qilingan.
Unda hukumat a’zolari, Qoraqalpog‘iston Respublikasi Jo‘qorg‘i Kengesi Raisi, Toshkent shahri va viloyatlar hokimlari, mamlakatimizning xorijdagi diplomatik vakolatxonalari rahbarlari ishtirok etdi.
Faol investitsiya siyosati – barqaror iqtisodiy rivojlanishga erishishning eng muhim shartlaridan biridir. Shu bois davlatimiz rahbari tashabbusi bilan 2019 yil mamlakatimizda “Faol investitsiyalar va ijtimoiy rivojlanish yili” deb e’lon qilindi.
2019 yilgi Investitsiya dasturiga 16,6 milliard dollarlik 3 mingdan ziyod loyiha kiritilgan. Bu 2018 yildagiga nisbatan 16 foiz ko‘pdir. Jumladan, joriy yilgi Investitsiya dasturi doirasida umumiy qiymati 3,2 milliard dollar bo‘lgan 140 ta ishlab chiqarish quvvatini foydalanishga topshirish rejalashtirilgan.
Videoselektorda mazkur yirik va muhim loyihalarni o‘z muddatida va sifatli amalga oshirish masalalari muhokama qilindi.
Qayd etilganidek, xorijiy davlatlar va investorlar bilan faol ish olib borilayotgani natijasida jami investitsiyalarning 25 foizini to‘g‘ridan-to‘g‘ri chet el sarmoyalari tashkil etmoqda. Xususan, joriy yilda shunday investitsiyalar ishtirokidagi 320 ta loyiha doirasida 4,2 milliard dollar o‘zlashtirilishi ko‘zda tutilgan.
Prezident to‘g‘ridan-to‘g‘ri xorijiy investitsiyalar ishtirokidagi loyihalarni so‘zsiz amalga oshirish, chet ellik investorlarga har tomonlama yordam berish hukumatning eng muhim vazifasi bo‘lishi kerakligini ta’kidladi. Investitsiyalarning asosiy qismini o‘zlashtirishni yilning oxirgi oylariga qoldirish amaliyotiga chek qo‘yib, barcha tarmoqlar va hududlarda buni birinchi yarim yillikda kamida 35 foizga, to‘qqiz oylikda 70 foizga etkazish zarurligi qayd etildi.
Bu boradagi vazifalar Vazirlar Mahkamasi komplekslari bo‘yicha tahlil qilindi. Xorijiy investitsiyalar ulushi avvalgi yildagiga nisbatan kamaygan, mablag‘larni o‘zlashtirish sust tashkil etilgan soha va tarmoqlar ko‘rsatib o‘tildi. Yil oxiriga qadar qo‘shimcha sarmoyalarni jalb qilish, ularni to‘g‘ridan-to‘g‘ri xorijiy investitsiyalarga talab yuqori bo‘lgan soha va hududlarga yo‘naltirish, ushbu resurslarning o‘zlashtirilishini nazoratga olish bo‘yicha topshiriqlar berildi.
Yig‘ilishda to‘g‘ridan-to‘g‘ri xorijiy investitsiyalar hisobiga hududiy loyihalarni amalga oshirish masalasiga alohida e’tibor qaratildi.
Shunday ishlar natijasida o‘tgan yili 1 milliard dollardan ziyod investitsiyalar o‘zlashtirilgan, 133 ta yangi korxona ishga tushirilgan. Biroq, hokimlar va ularning investitsiya bo‘yicha o‘rinbosarlari ishni tashkil etishda kamchiliklarga yo‘l qo‘ygani oqibatida Toshkent shahri, Qoraqalpog‘iston Respublikasi, Samarqand, Andijon, Farg‘ona, Namangan, Surxondaryo, Sirdaryo viloyatlarida ayrim ob’yektlar foydalanishga topshirilmay qolgan.
Davlatimiz rahbari bu loyihalarda yuzaga kelgan muammolarni bartaraf etish bo‘yicha tarmoq jadvallari ishlab chiqish va ijrosini nazoratga olish yuzasidan topshiriq berdi.
Joriy yilda to‘g‘ridan-to‘g‘ri investitsiyalar ishtirokida 209 ta hududiy loyiha amalga oshirilib, 1,9 milliard dollar yoki o‘tgan yildagiga nisbatan 2 barobar ko‘p mablag‘ o‘zlashtirilishi rejalashtirilgan. Yig‘ilishda shu va mamlakatimiz elchilari ko‘magida shakllantirilgan qo‘shimcha loyihalarni amalga oshirish uchun har bir hududga respublika idoralari rahbarlari mas’ul etib biriktirildi.
Endilikda hududlar va tarmoqlarda to‘g‘ridan-to‘g‘ri xorijiy investitsiyalar ishtirokidagi loyihalar ko‘lamini kengaytirish, ularni amalga oshirishda qat’iy nazorat mexanizmini o‘rnatish uchun yangi tizim tashkil etilishi ma’lum qilindi. Unga muvofiq:
birinchi – viloyat hokimlari har haftada bittadan tuman yoki shaharga borib, elchilar bilan aloqa o‘rnatgan holda, u erga to‘g‘ridan-to‘g‘ri xorijiy investitsiyalarni jalb qilish bo‘yicha ishlarni tashkil qiladi. Xuddi shunday, tarmoq rahbarlari ham har haftada bitta viloyatga borib, o‘sha joydagi korxonalari bilan birga amaldagi loyihalarni bajarish va qo‘shimcha investitsiya loyihalari bo‘yicha ish olib boradi. Bosh vazir va uning o‘rinbosari elchilar ishtirokida hududlar va tarmoqlarga jalb qilingan xorijiy investitsiyalarni o‘zlashtirish holatini muntazam muhokama qilib boradi. Natijalariga qarab, hokimlar va tarmoqlar rahbarlari rag‘batlantiriladi yoki ularga nisbatan ish haqining 50 foizi miqdorida jarima qo‘llanadi.
Hududlarga biriktirilgan respublika idoralari rahbarlari viloyat hokimlari va elchilar bilan birgalikda har bir tuman (shahar)da to‘g‘ridan-to‘g‘ri xorijiy investitsiyalar ishtirokidagi loyihalar holatini o‘rganib, ularning ijrosini jadallashtirish bo‘yicha aniq choralar ko‘radi. Shuningdek, qo‘shimcha loyihalar bo‘yicha takliflar ishlab chiqib, xorijiy investorlarni jalb qiladi.
Ikkinchi – Investitsiya qo‘mitasi hududlar va tarmoqlarning investitsiya loyihalari bo‘yicha takliflarini umumlashtirib, samaradorligini baholaydi va yagona elektron “onlayn” bazani shakllantiradi.
Uchinchi – Tashqi ishlar vazirligi hamda hududlarga biriktirilgan elchilar yagona elektron bazaga kiritilgan loyihalarga xorijiy investorlarni jalb etadi.
To‘rtinchi – Vazirlar Mahkamasi saralab olingan istiqbolli loyihalarni amalga oshirish uchun xorijiy investorlar bilan tegishli kelishuvlarni rasmiylashtirib, ijrosini nazoratga olish bo‘yicha “yo‘l xaritalari”ni tasdiqlaydi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev yangi loyiha takliflariga investorlarni jalb qilishni yanada faollashtirish uchun har yili barcha hududlarda kamida bir marotaba xorijiy sarmoyadorlar ishtirokida investitsiya forumlari o‘tkazish, shuningdek, xorijdagi yirik xalqaro investitsiya forumlarida respublikamiz tadbirkorlari ishtirokini ta’minlash zarurligini ta’kidladi. Investitsiya qo‘mitasi, Tashqi ishlar vazirligiga joriy yilda hududlarda tashkil etiladigan investitsiya forumlari reja-jadvallarini shakllantirish bo‘yicha ko‘rsatmalar berdi.
– Eng muhimi, investitsiya loyihalarini to‘g‘ri joylashtirish kerak. Bu borada investorlarning yagona talabi – loyiha mo‘ljallangan joy zarur infratuzilma tarmoqlariga ega bo‘lishidir. Shuning uchun, kecha urbanizatsiya jarayonini takomillashtirish bo‘yicha Prezident qarorini qabul qildik. Bundan asosiy maqsad – infratuzilmasi mavjud va rivojlanishi qulay bo‘lgan joylarga investorlar jalb qilish orqali sanoatni tizimli rivojlantirishga erishamiz. Sanoat bor joyda ish o‘rinlari va daromad bo‘ladi, uy-joylar va ijtimoiy ob’ektlar, kichik shaharchalar barpo etiladi, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Videoselektor yig‘ilishida yana bir muhim masala – xorijiy investorlar loyihasini davlat tomonidan qo‘llab-quvvatlash masalasi muhokama qilindi. Xalqaro tajribadan kelib chiqqan holda, xorijiy investorlarni qo‘llab-quvvatlash jamg‘armasini tashkil etish vazifasi qo‘yildi.
Mamlakatimiz tijorat banklari joriy yilda xorijiy banklarning jami 740 million dollar miqdoridagi to‘g‘ridan-to‘g‘ri kreditlarini jalb qilishi rejalashtirilgan.
Yig‘ilishda uzoq muddatli, past foizli to‘g‘ridan-to‘g‘ri xorijiy kredit resurslarini jalb etish ishlarini kuchaytirish lozimligi ta’kidlandi.
To‘g‘ridan-to‘g‘ri investitsiyalar ishtirokida ishonchli loyihalar portfelini shakllantirib borish tizimini yaratish masalasi ham muhokama qilindi.
Joriy yilda 84 ta loyiha doirasida xalqaro moliya institutlari va donorlarning 2,7 milliard dollar mablag‘ini o‘zlashtirish ko‘zda tutilgan. Yig‘ilishda bu loyihalar Vazirlar Mahkamasi komplekslari kesimida tahlil qilinib, ularni o‘z muddatida va sifatli amalga oshirish bo‘yicha chora-tadbirlar belgilab berildi.
Bundan tashqari, 2 ming 800 ta ijtimoiy soha va infratuzilma ob’ektlarini qurish va ta’mirlash rejalashtirilgan. Davlatimiz rahbari xalqimizning hayot sifatiga daxldor bu masalaga alohida e’tibor qaratib, maktabgacha ta’lim muassasalari, maktablar, sog‘liqni saqlash ob’ektlari, yo‘llar, ichimlik suvi tarmoqlarini qurish va rekonstruksiya qilish bo‘yicha belgilangan ishlarni jadallashtirish zarurligini ta’kidladi.
Videoselektorda Investitsiya dasturiga kiritilgan loyihalar ijrosini tashkil etish yuzasidan ko‘rilayotgan choralar haqida hukumat a’zolari, vazirlik va idoralar, xo‘jalik birlashmalari rahbarlari va viloyat hokimlarining hisoboti tinglandi.

Определены основные задачи по разработке и реализации инвестиционных проектов
Под председательством Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева 8 января состоялось видеоселекторное совещание по вопросам ускорения реализации инвестиционных проектов, намеченных на текущий год. Об этом было объявлено в официальном веб-сайте Президента Республики Узбекистан.
В нем приняли участие члены правительства, Председатель Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан, хокимы областей и города Ташкента, руководители дипломатических представительств нашей страны за рубежом.
Активная инвестиционная политика - в числе важнейших условий достижения стабильного экономического развития. В связи с этим по инициативе главы государства 2019 год объявлен в нашей стране Годом активных инвестиций и социального развития.
В Инвестиционную программу на 2019 год включено более 3 тысяч проектов на общую сумму 16,6 миллиарда долларов. Это на 16 процентов больше, чем в 2018 году. В частности, в ее рамках планируется ввести в строй 140 производственных мощностей общей стоимостью 3,2 миллиарда долларов.
На совещании обсуждены вопросы своевременной и качественной реализации этих крупных и важных проектов.
Как отмечалось, в результате активной работы с зарубежными странами и инвесторами прямые иностранные инвестиции составляют 25 процентов от их общего объема. В частности, в этом году предусмотрено освоить 4,2 миллиарда долларов в рамках 320 проектов с участием прямых иностранных инвестиций.
Президент отметил, что важнейшей задачей правительства должны быть безусловная реализация проектов с участием прямых иностранных инвестиций, оказание зарубежным инвесторам всесторонней помощи. Указано на необходимость прекращения практики откладывания освоения основной части инвестиций на последние месяцы года и доведения показателя освоения во всех отраслях и регионах минимум до 35 процентов в первом полугодии и 70 процентов по итогам девяти месяцев.
Проанализированы стоящие в этой сфере задачи в разрезе комплексов Кабинета Министров. Названы сферы и отрасли, в которых доля иностранных инвестиций уменьшилась по сравнению с прошлым годом. Даны поручения по привлечению дополнительных инвестиций до конца года, особенно в сферы и регионы с высокой потребностью в прямых иностранных инвестициях, обеспечению контроля за освоением данных ресурсов.
На совещании уделено особое внимание вопросу реализации региональных проектов за счет прямых иностранных инвестиций.
В прошлом году в регионах было освоено более 1 миллиарда долларов инвестиций и введено 133 новых предприятия. Однако, в следствие недостатков в организации работы, допущенных хокимами и их заместителями по инвестициям, не обеспечена сдача в эксплуатацию некоторых объектов в городе Ташкенте, Республике Каракалпакстан, Самаркандской, Андижанской, Ферганской, Наманганской, Сурхандарьинской, Сырдарьинской областях.
Глава государства поручил разработать и проконтролировать исполнение отраслевых графиков по устранению возникших проблем в реализации таких проектов.
В текущем году планируется осуществить 209 региональных проектов с участием прямых иностранных инвестиций и освоить 1,9 миллиарда долларов, или в 2 раза больше средств, чем в прошлом году. На совещании по каждому региону определены руководители республиканских ведомств, ответственные за реализацию этих, а также дополнительных инвестпроектов, сформированных при содействии послов нашей страны за рубежом.
Отмечалось, что отныне будет организована новая система для расширения масштабов проектов с участием прямых иностранных инвестиций в регионах и отраслях, установления строгого контроля за их реализацией.
В соответствии с ней, на первом этапе хокимы областей, посещая раз в неделю один район или город, установив взаимодействие с послами, организуют работу по привлечению прямых иностранных инвестиций. Руководители отраслей, таким же образом, раз в неделю посещают одну область и вместе с местными предприятиями организуют работу по ускорению реализации действующих и формированию дополнительных инвестиционных проектов. Премьер-министр и его заместитель с участием послов регулярно обсуждают состояние освоения иностранных инвестиций, привлеченных в регионы и отрасли. По результатам в отношении хокимов и руководителей отраслей будут приниматься меры поощрения или наказания в виде удержания 50 процентов заработной платы.
Закрепленные за регионами руководители республиканских ведомств вместе с хокимами областей и послами, изучив состояние реализации проектов с участием прямых иностранных инвестиций в каждом районе (городе), принимают конкретные меры по их ускорению, а также разрабатывают предложения по дополнительным проектам и привлекают иностранных инвесторов.
На втором этапе Государственный комитет Республики Узбекистан по инвестициям обобщает поступившие от регионов и отраслей предложения по инвестпроектам, оценивает их эффективность и формирует единую электронную онлайн-базу.
Третий этап – Министерство иностранных дел, закрепленные за регионами послы привлекают иностранных инвесторов к включенным в единую электронную базу проектам.
На четвертом этапе Кабинет Министров принимает меры по заключению с иностранными инвесторами соответствующих соглашений по реализации отобранных перспективных проектов и утверждает “дорожные карты” для контроля за их исполнением.
Президент отметил, что для дальнейшей активизации привлечения инвесторов к разработанным проектам необходимо не реже одного раза в год проводить в каждом регионе инвестиционные форумы с участием иностранных инвесторов, а также обеспечить участие отечественных предпринимателей в крупных международных инвестиционных форумах за рубежом. Государственному комитету по инвестициям, Министерству иностранных дел поручено сформировать графики проведения инвестфорумов в регионах в текущем году.
– Самое важное – правильно размещать инвестиционные проекты. Единственное требование инвесторов – это наличие необходимой инфраструктуры там, где предполагается реализация проекта. Поэтому недавно принято постановление Президента по совершенствованию процессов урбанизации в нашей стране. Если привлекать инвесторов туда, где имеется удобная инфраструктура, мы сможем достичь системного развития промышленности. Где имеется промышленность, там будут рабочие места и доходы, будут строиться жилье и социальные объекты, появляться городки, – сказал Шавкат Мирзиёев.
На видеоселекторном совещании обсужден еще один важный вопрос – государственная поддержка проектов иностранных инвесторов. Поставлена задача создать фонд поддержки иностранных инвесторов исходя из зарубежного опыта.
В нынешнем году планируется привлечение коммерческими банками нашей страны прямых кредитов зарубежных банков на общую сумму 740 миллионов долларов. На совещании отмечалась необходимость усиления работы по привлечению прямых иностранных кредитных ресурсов с низкими процентами и долгим сроком погашения.
Обсужден также вопрос создания системы по формированию портфеля надежных проектов с участием прямых инвестиций.
В текущем году в рамках 84 проектов намечено освоить 2,7 миллиарда долларов – средств международных финансовых институтов и доноров. На совещании проведен анализ этих проектов в разрезе комплексов Кабинета Министров, определены меры по их своевременной и качественной реализации.
Кроме того, планируются строительство и ремонт 2,8 тысячи объектов социальной сферы и инфраструктуры. Глава государства обратил особое внимание на данный вопрос, касающийся качества жизни народа, и отметил необходимость ускорения запланированной работы по строительству и реконструкции дошкольных образовательных учреждений, школ, объектов здравоохранения, дорог, сетей питьевого водоснабжения.
На совещании заслушаны отчеты членов правительства, руководителей министерств, ведомств и хозяйственных объединений, хокимов областей о принимаемых мерах по организации исполнения проектов, включенных в Инвестиционную программу.