Ijtimoiy-iqtisodiy taraqqiyotni taʼminlash boʼyicha vazifalar belgilandi
Oʼzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoev mamlakatimiz iqtisodiyoti rivojlanishining joriy yilda kutilayotgan natijalarini koʼrib chiqish va 2020 yilda ijtimoiy-iqtisodiy taraqqiyotni taʼminlash vazifalarini belgilashga bagʼishlangan yigʼilish oʼtkazdi. Bu haqda O'zbekiston Respublikasi Prezidentining rasmiy saytida ma'lum qilingan.
Tadbirda yil yakunigacha qolgan qisqa vaqtda amalga oshirilishi zarur boʼlgan chora-tadbirlar muhokama etildi. Xususan, tarmoq korxonalarida mavjud zaxiralarni safarbar qilish, mahsulot ishlab chiqarish hajmini oshirish, neftь-gaz, elektr energetikasi, kimyo sanoati va boshqa yirik korxonalarning soliq qarzdorligini bartaraf etish boʼyicha vazifalar belgilandi.
Investitsiyalarni oʼzlashtirish holati ham tahlil qilindi. Davlatimiz rahbari 31 ta loyiha boʼyicha qoloqlikka yoʼl qoʼyilgani, 8 ta hududiy loyiha samarasiz deb topilganini koʼrsatib oʼtdi.
Yigʼilishda iqtisodiyotda 2020 yil uchun belgilangan asosiy rejalarni taʼminlash masalasiga alohida eʼtibor qaratildi.
Kelgusi yilda yalpi ichki mahsulot 5,5 foizga, sanoat 6,5, qishloq xoʼjaligi 4 va xizmatlar 5,7 foizga oʼsishi prognoz qilingan.
Iqtisodiyot va sanoat vazirligi, Moliya vazirligi va Markaziy bankka ushbu koʼrsatkichlarga erishishda yuzaga kelishi mumkin boʼlgan xavf-xatarlarni hozirdan toʼgʼri baholab, barcha idoralar faoliyatini muvofiqlashtirib borish yuzasidan topshiriqlar berildi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev qishloq xoʼjaligida katta rezervlar borligi, bu soha orqali toʼqimachilik, oziq-ovqat va charm-poyabzal sanoati, qayta ishlash tarmoqlarini jadal rivojlantirish mumkinligini taʼkidladi. Qishloq xoʼjaligini rivojlantirishning 2020-2030 yillarga moʼljallangan strategiyasi doirasida kelgusi yili amalga oshiriladigan chora-tadbirlar yuzasidan mutasaddilarning axboroti tinglandi.
Sanoat tarmoqlari, eng avvalo, metallurgiya, neftь-gaz va koʼmir qazib olish, kimyo, qurilish materiallari, avtomobilsozlik sanoatini barqaror rivojlantirish hisobiga tayyor mahsulotlar hajmini oshirish muhimligi qayd etildi.
Iqtisodiyot va sanoat vazirligiga iqtisodiyot tarmoqlarini kafolatlangan resurslar bilan taʼminlab, keyingi yilda ularning barqaror ishlashiga zamin yaratish vazifasi qoʼyildi.
Jahonda roʼy berayotgan turli iqtisodiy ziddiyatlar taʼsiriga eʼtibor qaratilar ekan, kelgusi yil murakkab va sinov yili boʼlishi taʼkidlandi. Zarur choralar koʼrib, mahsulot va xizmatlar eksportining joriy yilgiga nisbatan kamida 20 foizga oʼsishini taʼminlash yuzasidan koʼrsatmalar berildi.
Ichki bozorni isteʼmol tovarlari bilan toʼldirish masalasi ham atroflicha muhokama qilindi. Oziq-ovqat mahsulotlari narxining asossiz oʼsib ketishining oldini olish, buning uchun mahsulot yetishtirilishidan qayta ishlanib, bozorda sotilguncha boʼlgan jarayonni toʼliq qamrab olgan holda nazorat qilish boʼyicha masʼullar belgilandi.
Rejalashtirilgan 201 ta muhim investitsiya loyihasini oʼz vaqtida ishga tushirish, shuningdek, 2020-2022 yillar uchun moʼljallangan Investitsiya dasturi loyihasini ishlab chiqish vazifasi qoʼyildi.
Hududiy investitsiya loyihalarini amalga oshirish, yangi kichik biznes subʼektlari tashkil etish orqali kelgusi yili 400 mingga yaqin ish oʼrni yaratilishi koʼzda tutilgan. Davlatimiz rahbari mutasaddilarga shu boradagi ishlarni tizimli tashkil etib, belgilangan rejalarni sifatli bajarish boʼyicha topshiriqlar berdi.
Yigʼilishda muhokama qilingan masalalar boʼyicha hisobotlar tinglandi, zarur chora-tadbirlar belgilandi.

Определены задачи по обеспечению экономического развития в 2020 году
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев провел совещание, на котором обсуждены ожидаемые по итогам текущего года результаты экономического развития нашей страны и определены основные задачи по обеспечению социально-экономического развития в 2020 году. Об этом было объявлено в официальном веб-сайте Президента Республики Узбекистан.
На совещании рассмотрены меры, необходимые для принятия за короткий промежуток времени, оставшийся до конца года. В частности, предстоит мобилизовать имеющиеся резервы в целях увеличения объемов производства продукции на отраслевых компаниях, устранить налоговую задолженность крупных предприятий нефтегазовой, электроэнергетической отраслей, химической промышленности и других сфер.
Проанализировано состояние дел по освоению инвестиций. Глава государства указал на то, что по 31 проекту данный процесс отстал от графика, а 8 региональных проектов признаны неэффективными.
На совещании особое внимание уделено обеспечению реализации ключевых экономических прогнозов на 2020 год.
Так, в следующем году намечается рост объема валового внутреннего продукта на 5,5 процента, производства промышленной продукции – на 6,5 процента, сельскохозяйственной – на 4 процента, а также увеличение сферы услуг на 5,7 процента.
Министерству экономики и промышленности, Министерству финансов и Центральному банку поручено неотлагательно и со скрупулезностью оценить потенциальные риски для достижения прогнозных показателей, осуществлять координацию деятельности всех ведомств в данном направлении.
Президент Шавкат Мирзиёев указал на наличие огромных резервов в сельском хозяйстве, задействование которых ускорит развитие текстильной, пищевой и кожевенно-обувной промышленности, обрабатывающих отраслей. Заслушана информация ответственных лиц о предстоящих в следующем году мерах в рамках Концепции развития сельского хозяйства на 2020-2030 годы.
Подчеркнута важность увеличения выпуска готовой продукции за счет устойчивого развития промышленности, прежде всего металлургической, нефтегазовой, угледобывающей, химической отраслей, индустрии строительных материалов и автомобилестроения.
Перед Министерством экономики и промышленности поставлена задача создать условия для эффективной работы отраслей экономики, обеспечив их гарантированное снабжение ресурсами.
Отдельное внимание на совещании уделено факторам, возникающим под воздействием различных экономических коллизий в мире, в связи с чем глава государства отметил, что следующий год будет сложным и полным испытаний. Даны указания по принятию необходимых мер для обеспечения увеличения экспорта продукции и услуг минимум на 20 процентов по сравнению с показателями текущего года.
Всесторонне обсуждены вопросы насыщения внутреннего рынка потребительскими товарами. Обозначены конкретные должностные лица, ответственные за предотвращение необоснованного роста цен на продукты питания, осуществление контроля за движением продукции с полным охватом процессов заготовки, переработки и реализации на рынке.
Шавкат Мирзиёев поставил задачу своевременно реализовать 201 запланированный проект, а также разработать проект Инвестиционной программы на 2020-2022 годы.
В наступающем году предусмотрено создание около 400 тысяч рабочих мест за счет осуществления региональных инвестиционных проектов и организации новых субъектов малого бизнеса. Ответственным лицам поручено наладить системную работу по указанным направлениям.