Kelgusi yilda islohotlarni jadallashtirish boʼyicha vazifalar belgilandi
Oʼzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoev 2 dekabr kuni 2020 yilda ustuvor yoʼnalishlar boʼyicha islohotlarni jadallashtirish, bu boradagi maqsadli parametrlarni belgilash va taʼminlash masalalariga bagʼishlangan yigʼilish oʼtkazdi. Bu haqda O'zbekiston Respublikasi Prezidentining rasmiy saytida ma'lum qilingan.
Jahon bozorida raqobat tobora kuchayib borayotgan bugungi kunda iqtisodiy barqarorlikni taʼminlash va uning raqobatbardoshligini oshirish – eng ustuvor vazifa, zamon bilan hamnafas boʼlishning muhim sharti ekani taʼkidlandi.
Bu masala davlatimiz rahbarining doimiy eʼtiborida boʼlib kelmoqda. Iqtisodiyotni liberallashtirish, teng raqobat muhitini shakllantirish, mahalliylashtirishni kengaytirish, energiya tejamkorligini oshirish kabi muhim yoʼnalishlar boʼyicha oʼnlab farmon va qarorlar qabul qilinib, biznes subʼektlariga zarur sharoitlar yaratildi.
Lekin islohotlar real hayotda oʼz aksini yetarli darajada topmayapti. Yigʼilishda turli sohalarda yoʼl qoʼyilayotgan kamchiliklar koʼrsatib oʼtildi, tegishli rahbarlarning faoliyati keskin tanqid ostiga olindi.
Masalan, energetika tizimidagi yoʼqotishlarni keskin kamaytirish, sotilgan elektr quvvatining hisobini toʼgʼri yuritish va debitor qarzdorlikni qisqartirish ishlari yetarli darajada olib borilmayapti.
Davlatimiz rahbari taʼkidlanidek, tabiiy gazni qazib olish, transportirovka qilish va taqsimlashda haqqoniy hisobga olish tizimi mavjud emas. Аyniqsa, gaz va elektr energiyasi taʼminotidagi uzilishlar odamlarimizning haqli eʼtirozlariga sabab boʼlmoqda.
Soʼnggi 3 yilda kadastr sohasini isloh qilish boʼyicha ham qabul qilingan 10 taga yaqin qaror haligacha toʼliq ishlab ketgani yoʼq. Masalan, yer ajratishning onlayn auktsion tizimi hanuzgacha joriy etilgani yoʼq, kadastr maʼlumotlarini raqamlashtirish ishlari yakunlanmagan. Hozirga qadar yerga boʼlgan huquqning yangi shakli va uni berishning ochiq-oshkora mexanizmlari ishlab chiqilmadi.
Qurilish sohasida bugungi kunga qadar eski standart va meʼyorlar saqlanib qolmoqda, dedi davlatimiz rahbari. Yangi innovatsion yechimlar va loyihalar ustida ishlovchi mutaxassislar tayyorlashga umuman eʼtibor berilmayapti.
Loyiha-smeta hujjatlarini ekspertizadan oʼtkazish, qurilishga ruxsatnomalar berish va kelishish jarayonlari qogʼoz shaklida amalga oshmoqda. Mutasaddi tashkilotlarda oʼzaro elektron hamkorlik yoʼlga qoʼyilmagan.
Yigʼilishda transport sohasidagi muammolarga ham eʼtibor qaratildi. Misol uchun, yuk tashish tariflarining yuqoriligi bois mahsulotlar tannarxi balandligicha qolyapti. Аholiga qulay va arzon transport xizmatlari koʼrsatish talab darajasida emas.
Xalqaro taʼlim standartlarini joriy etishga yetarli eʼtibor qaratilmayotgani ham koʼrsatib oʼtildi. Prezident taʼkidlanidek, professor-oʼqituvchilar malakasini baholash mezonlari zamon talablariga mos kelmaydi.
Bunday nuqsonlarni bank-moliya, soliq, raqamli iqtisodiyot, korruptsiyaga qarshi kurash kabi boshqa sohalarda ham kuzatish mumkin.
Jahon bankining xulosasiga koʼra, iqtisodiyotimizda davlat ulushi hanuzgacha yuqoriligicha qolmoqda va bugungi kunda 50-55 foizni tashkil etadi.
Shu munosabat bilan, soʼnggi uch yilda qabul qilingan qarorlar ijrosini tanqidiy baholash orqali “oqsayotgan” 13 ta muhim yoʼnalishda tizimli muammolarni aniqlash va ularni bartaraf etish boʼyicha taʼsirchan choralarni ishlab chiqishga masʼul boʼlgan ishchi guruhlar tuzildi.
Davlatimiz rahbari ushbu ishchi guruhlar tomonidan joriy yil 20 dekabrgacha amalga oshirilishi zarur boʼlgan chora-tadbirlarni belgilab berdi.
Аvvalo, koʼrsatilgan har bir tarmoq boʼyicha soʼnggi uch yilda qabul qilingan hujjatlarni toʼliq xatlovdan oʼtkazib, ularning hayotga joriy etilish holatini tanqidiy oʼrganish kerakligi taʼkidlandi. Chunki ayrim qarorlarda oʼrnatilgan tartiblar amalda qoʼllanilmayapti. Masalan, Jahon banki ekspertlarining fikricha, Oʼzbekistonda tadbirkorlik sohasidagi 97 islohotdan 24 tasi toʼliq joriy etilgan.
Prezident Shavkat Mirziyoev qarorlarda belgilangan maqsadli koʼrsatkichlarga erishish holatini tanqidiy tahlil qilish, bunga toʼsqinlik qilayotgan muammolarni aniqlab, ularni har bir soha, yoʼnalish va hudud kesimida hal etish boʼyicha topshiriqlar berdi.
Mutasaddilarga 2020 yilda amalga oshiriladigan chora-tadbirlar, ularning masʼul ijrochilari, aniq muddatlari va moliyalashtirish manbalarini koʼrsatgan “yoʼl xaritasi” ishlab chiqish vazifasi qoʼyildi. Bu hujjatlarda har bir tarmoq va hudud boʼyicha qilinadigan ishlar hamda kelgusi yili erishiladigan marralar oʼz aksini topadi.
Islohotlarni jadallashtirish va “yoʼl xaritalari” ijrosini sifatli taʼminlash maqsadida har bir yoʼnalish boʼyicha “loyiha ofislari” tashkil etish zarurligi taʼkidlandi. Bunday tuzilmalarning asosiy vazifasi muayyan chora-tadbir boʼyicha aniq mexanizmlarni ishlab chiqish va ularni amaliyotga tatbiq etishdan iborat boʼladi.
Belgilanayotgan ishlar ijrosini sifatli tashkil etishga keng jamoatchilik, tadbirkorlar, xalqaro moliya institutlari mutaxassislari, xorijiy ekspertlarni jalb qilish maqsadga muvofiqligi qayd etildi.
Davlatimiz rahbari ishlab chiqarish xarajatlarini va mahsulot tannarxini kamaytirish, shu orqali raqobatbardoshligini oshirish 2020 yilgi eng ustuvor vazifa boʼlishi kerakligini taʼkidladi.
Tarmoqlar rahbarlari asosiy eʼtiborni investitsiyalarning samaradorligiga qaratishi muhimligi koʼrsatib oʼtildi.
Islohotlar ijrosi soʼzsiz taʼminlanishi uchun shunday nazorat tizimi belgilandiki, unga muvofiq, Oʼzbekiston Bosh vaziri har ikki haftada ishchi guruhlar tomonidan bajarilgan ishlar, aniqlangan muammolar va ularning yechimi yuzasidan ishlab chiqilgan takliflarni muhokama qilib boradi. Masʼul soha rahbari har oy aniq bir hudud misolida bajarilgan ishlar va ularning natijalari yuzasidan Vazirlar Mahkamasida taqdimot oʼtkazadi. Maqsadli indikatorlarni taʼminlamagan rahbarning shaxsiy javobgarligi koʼrib chiqiladi.
Yigʼilishda muhokama qilingan masalalar boʼyicha ishchi guruhlar rahbarlari va ularga biriktirilgan masʼullarning axboroti tinglandi.

Определены задачи по ускорению реформ в следующем году
В нынешних условиях все более усиливающейся конкуренции на мировом рынке обеспечение стабильности и повышение конкурентоспособности экономики являются самой приоритетной задачей и важным условием соответствия требованиям времени.
Данный вопрос находится под постоянным вниманием главы нашего государства. Были приняты десятки указов и постановлений по либерализации экономики, формированию здоровой конкуренции, расширению локализации, повышению энергоэффективности и другим важным направлениям, созданы беспрецедентные возможности для субъектов бизнеса.
Однако осуществляемые реформы не до конца воплощаются в реальной жизни. На совещании указаны допускаемые в различных сферах недостатки, деятельность соответствующих руководителей подвергнута резкой критике.
Так, не достаточна проводимая работа по резкому сокращению потерь в энергетической системе, правильному учету поставляемой электроэнергии и сокращению дебиторской задолженности.
Глава государства отметил отсутствие справедливой системы учета природного газа на этапах добычи, транспортировки и распределения. Особенно перебои в снабжении населения газом и электричеством становятся причиной справедливого недовольства людей.
В целом, по оценкам Всемирного банка, доля государства в экономике Узбекистана остается высокой и составляет в настоящее время 50-55 процентов.
Президент заявил, что не обеспечено полное исполнение принятых за последние три года около 10 постановлений касательно реформирования сферы кадастра. К примеру, все еще не запушена система выделения земли через онлайн-аукцион, не доведена до конца работа по оцифровке кадастровых данных. Все еще не разработаны новая форма земельного права и прозрачные механизмы его предоставления.
В сфере строительства сохраняются устаревшие стандарты и нормы, отметил Шавкат Мирзиёев. Не уделяется должное внимание подготовке специалистов, способных применять новые инновационные решения.
Экспертиза проектно-сметной документации, выдача и согласование разрешений на строительство все еще ведутся в бумажном формате. Отсутствует электронное взаимодействие между причастными организациями.
На совещании перечислены и проблемы в сфере транспорта. К примеру, из-за высоких тарифов на грузоперевозки не снижается себестоимость продукции. Работа по оказанию населению удобных и доступных транспортных услуг находится на неудовлетворительном уровне.
Указано также на недостаточное внимание внедрению международных образовательных стандартов. Президент отметил, что критерии оценки квалификации профессорско-преподавательского состава не отвечает современным требованиям.
Подобные недостатки можно наблюдать в сферах финансов, налогов, цифровой экономики, противодействия коррупции и других направлениях.
В связи с этим образованы рабочие группы, ответственные за выработку действенных мер по выявлению и устранению системных проблем в 13 “буксующих” направлениях путем критической оценки исполнения решений, принятых за последние три года.
Глава государства поставил перед этими рабочими группами задачи, которые необходимо исполнить к 20 декабря текущего года.
Прежде всего необходимо провести полную инвентаризацию принятых за последние три года документов по каждой отрасли и критически изучить состояние их реализации. Это обусловлено тем, что определенные некоторыми актами порядки на деле не применяются. По мнению экспертов Всемирного банка, из 97 реформ, начатых в сфере бизнеса в Узбекистане, полностью осуществлены лишь 24.
Президент поручил критически проанализировать работу по достижению определенных в актах целевых показателей, выявить препятствующие этому проблемы и решить их в разрезе каждой сферы, направления и региона.
Перед ответственными лицами поставлена задача разработать “дорожную карту” мер на 2020 год с указанием ответственных исполнителей, конкретных сроков и источников финансирования. В этих документах будут отражены предстоящая работа в разрезе отраслей и регионов, а также цели, которые будет необходимо достигнуть в следующем году.
Указано на необходимость организации проектных офисов по каждому направлению в целях ускорения реформ и обеспечения качественного исполнения “дорожных карт”. Главная задача этих офисов будет заключаться в разработке и внедрении в практику конкретных механизмов достижения поставленных целей.
Отмечена целесообразность привлечения к этому процессу широкой общественности, предпринимателей, специалистов международных финансовых институтов, зарубежных экспертов.
Президент отметил, что сокращение производственных затрат и снижение себестоимости продукции, повышение посредством этого ее конкурентоспособности должна быть главнейшей задачей в 2020 году.
Руководителям отраслей указано на необходимость уделять основное внимание эффективности инвестиций.
Глава государства поручил внедрить систему контроля за обеспечением безусловного исполнения реформ, в соответствии с которой Премьер-министр Узбекистана будет каждые две недели обсуждать выполненную рабочими группами работу, выявленные проблемы и предложения по их устранению.
Руководитель, ответственный за сферу, ежемесячно будет представлять в Кабинете Министров информацию о результатах проделанной работы на примере конкретного региона. В отношении руководителей, не обеспечивших достижение целевых индикаторов, будет рассмотрен вопрос об их персональной ответственности.
По обсужденным на совещании вопросам заслушана информация руководителей рабочих групп и закрепленных за ними ответственных лиц.