Iqtisodiyot tarmoqlari va hududlarda eksport hajmlarini oshirish vazifalari belgilab berildi
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev raisligida 6-fevral kuni iqtisodiyot tarmoqlari va hududlarda eksport hajmlarini oshirish borasidagi eng muhim vazifalarga bagʻishlangan videoselektor yigʻilishi boʻlib oʻtdi. Bu haqida O’zbekiston Respublikasi Prezidentining rasmiy veb-saytida ma’lum qilingan.
Unda Bosh vazir va uning oʻrinbosarlari, vazirlik va idoralar rahbarlari, videoselektor orqali joylardan Qoraqalpogʻiston Respublikasi va viloyatlar rahbariyati, yirik kompaniyalar vakillari, elchilar ishtirok etdi.
Eksport – iqtisodiyot barqarorligining asosiy omili. Valyuta zaxiralarini koʻpaytirishning yagona yoʻli ham eksport hajmini keskin oshirishdir.
Mamlakatimizda eksport faoliyatini yengillashtirish va qoʻllab-quvvatlash boʻyicha koʻrilayotgan choralar natijasida oʻtgan yili eksport hajmi 14 milliard 258 million dollarni tashkil etib, 13,6 foizga oʻsgan.
Keyingi ikki yilda eksport geografiyasi 50 ta davlatga kengayib, 140 taga yetgan. Eksportga 120 ta yangi turdagi mahsulot chiqarilgan. Eksport tarkibida tayyor mahsulotlar ulushi 56 foizni tashkil etib, hududiy sanoat eksporti qariyb 1,7 barobar oʻsgan.
Biroq, hali ham mamlakatimizning eksport salohiyatidan toʻliq foydalanilmayapti.
Yigʻilishda Prezidentimiz eksportbop mahsulotlar tarkibini diversifikatsiya qilish, eksportda xomashyo boʻlmagan mahsulotlar ulushini kamida 60 foizga yetkazish zarurligini taʼkidladi. Shu maqsadda Oʻzbekiston Respublikasining 2019-2025-yillarga moʻljallangan Milliy eksport strategiyasini ishlab chiqish boʻyicha topshiriq berdi.
Mazkur strategiya eksportyorlarga koʻrsatilayotgan davlat xizmatlarini toʻliq elektron shaklga oʻtkazish, ularni moliyaviy qoʻllab-quvvatlash, “Doing Business” reytingida “tashqi savdo” koʻrsatkichi boʻyicha yuqori 50 ta mamlakat qatoriga kiritish masalalarini qamrab oladi. Xorij tajbirasidan kelib chiqib, eksport qiluvchilar faoliyatini muvofiqlashtirish, ularga har tomonlama koʻmaklashish maqsadida Oʻzbekiston eksportyorlar assambleyasi tashkil etiladi.
Videoselektorda eksportni koʻpaytirishda yoʻl qoʻyilgan kamchiliklarni bartaraf etib, bu boradagi ishlarni jonlantirish masalalari muhokama qilindi.
Oʻtgan yili hududiy eksport prognozi bajarilmagani, ayniqsa, Qashqadaryo, Surxondaryo, Samarqand, Jizzax, Namangan viloyatlari va Toshkent shahrida bu borada sustkashlikka yoʻl qoʻyilgani qayd etildi. Hududiy meva-sabzavot eksporti prognozdan ancha kam boʻlgani, bironta ham hududda bu boradagi reja bajarilmagani tanqid qilindi.
Albatta, eksport jahon bozoridagi konʼyunkturaga ham bogʻliq. Xorijiy ekspertlar joriy yilda ham asosiy xomashyo mahsulotlarining jahon bozoridagi narxlari past boʻlishini prognoz qilishmoqda.
Shu bois mamlakatimizda 2019-yilgi eksport prognozi oʻtgan yilga nisbatan 30 foizga koʻp etib belgilandi.
Davlatimiz rahbari eksport prognozini taʼminlashni aniq hisob-kitob asosida tashkil etish, bu borada yangi tizim yoʻlga qoʻyishni taklif qildi.
Unga muvofiq, avvalo, Respublika eksport shtabi faoliyati tubdan takomillashtiriladi. Ushbu shtabdan vakillar Qoraqalpogʻiston Respublikasi va viloyatlarga biriktiriladi.
Shuningdek, Bosh vazir oʻrinbosarlari va maslahatchilari oʻzlari mutasaddilik qiladigan vazirliklar, idoralar va xoʻjalik birlashmalari tomonidan eksport prognozi bajarilishi uchun shaxsan javobgar boʻladi.
Respublika eksport shtabi, Bosh vazir oʻrinbosari hamda Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi tarmoqlar va hududlar boʻyicha oʻn kunlik eksport jadvallarini ishlab chiqib, tuzilgan eksport shartnomalarini soʻzsiz bajarish hamda qoʻshimcha kelishuvlar imzolash choralarini koʻradi.
Ikkinchidan, har bir hududda eksport boʻyicha doimiy ishlaydigan viloyat shtablari, tumanlar va shaharlarda ishchi shtablar tashkil etiladi. Ularning masʼulligida eksportbop mahsulotlar ekinlarini optimal joylashtirish, xoʻjaliklarni sifatli urugʻlar va koʻchatlar bilan taʼminlash, hosilni nobud qilmasdan yigʻib olish, saralash, qadoqlash, saqlash va qayta ishlash, mahsulotlarni tashqi bozorga chiqarishgacha boʻlgan yaxlit tizim yoʻlga qoʻyiladi. Shuningdek, ushbu shtablar ichki va tashqi logistika, sertifikatsiya masalalariga, kichik biznes subyektlarining eksportini koʻpaytirish, kerak boʻlsa, aylanma mablagʻlar uchun kreditlar ajratilishiga koʻmaklashadi.
Ushbu vazifalardan kelib chiqib, har bir viloyat, tuman va shahar shtablari tarkibiga iqtisodiyot, qishloq xoʻjaligi, transport, energetika, bojxona, standart, savdo-sanoat palatasi, karantin boʻyicha respublika idoralarining joylardagi boshqarma va boʻlimlari hamda tijorat banklaridan vakillar kiritiladi.
Viloyatlar, tumanlar va shaharlar hokimlarining birinchi oʻrinbosarlari ushbu shtablar rahbarlari, Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligining hududiy boshqarma va boʻlimlari ularning ishchi organlari hisoblanadi.
Hududdagi shtablar eksportyorlar bilan doimiy ravishda ishlab, muammolarini tezda hal qilib borishlari shart, deyildi yigʻilishda. Amalga oshirilayotgan ishlar natijalari “onlayn” maʼlumotlar bazasiga kiritilib, nazorat qilib boriladi.
Uchinchidan, har bir vazir, har bir xoʻjalik birlashmasi rahbari oʻz yoʻnalishidagi korxonalar boʻyicha, ular tarmoq yoki hududiy korxona boʻlishidan qatʼi nazar, eksport prognozi bajarilishi uchun javob beradi.
Misol uchun, “Oʻztoʻqimachiliksanoat” uyushmasi klasterlarda paxta xomashyosini yetishtirishdan boshlab, uni chuqur qayta ishlashga, respublika boʻyicha barcha tekstil mahsulotlari eksportiga masʼul boʻladi.
Shu bois tarmoqlarda zamonaviy tejamkor texnologiyalarni qoʻllagan holda, yuqori qoʻshilgan qiymatli tovarlarni ishlab chiqarishni koʻpaytirish muhimligi taʼkidlandi.
Toʻrtinchidan, Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi Eksportni qoʻllab-quvvatlash milliy tizimini samarali ishga solib, korxonalarga tashqi bozorlarga chiqishga koʻmaklashadi, ularni moliyaviy qoʻllab-quvvatlash va xatarlarni sugʻurtalash choralarini koʻradi. Ushbu Milliy tizim faoliyati Eksport shtablari bilan hamkorlikda yoʻlga qoʻyilishi, eng muhimi, korxonalar bu tizim samarasini sezishi kerakligi qayd etildi.
Beshinchidan, eksportni taʼminlashda barcha vazirlik va idoralar bevosita qatnashadi. Jumladan, Tashqi ishlar vazirligi, Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi elchilar bilan birgalikda xorijiy davlatlardagi bozor talablari va buyurtmalarni aniqlab, eksport shtablariga muntazam taqdim etib boradi.
Hududlarga biriktirilgan elchilar hokimliklarga tashqi bozorlarda xaridor topish hamda mahalliy korxonalarni xorijiy davlatlardagi koʻrgazmalarga yuborishga koʻmaklashadi.
Oltinchidan, transport va logistika xizmatlarini yaxshilashga katta eʼtibor qaratiladi.
Maʼlumki, bu borada 20 dan ortiq xalqaro transport koridorlari va yoʻnalishlari yoʻlga qoʻyilgan, avtomobilda xalqaro yuk tashish boʻyicha 30 ta davlat bilan hamkorlik oʻrnatilgan. Lekin logistika va yoʻl infratuzilmasi, chegara bojxona punktlari quvvati tobora oʻsib borayotgan tranzit talablariga toʻliq javob bermayapti.
Shu bois mutasaddilarga logistika markazlari va yoʻlboʻyi infratuzilmasini yanada rivojlantirish, chegara bojxona punktlari texnik holati va oʻtkazuvchanlik qobiliyatini yaxshilash, transport vositalari va yuklarni rasmiylashtirishda axborot texnologiyalarini faol joriy qilish yuzasidan topshiriqlar berildi.
Samolyotda yoʻlovchi va tovarlar tashish uchun tarif siyosatini optimallashtirish, xususiy operatorlarga vagonlar parkini tashkil etishda koʻmaklashish, tranzit davlatlardan chegirmalar olish va eksportyorlarga tatbiq etish vazifalari qoʻyildi.
Yettinchidan, eksport tovarlarini standartlashtirish va sertifikatlash talab darajasida emasligi, aksariyat standartlar jahon andozalariga mos kelmasligi ularni eksport qilishda jiddiy qiyinchiliklar tugʻdirmoqda.
Shu bois “Oʻzstandart” agentligiga manfaatdor vazirliklar va idoralar bilan birgalikda sertifikatlash va standartlashtirish boʻyicha mavjud kamchiliklarni bartaraf etish topshirildi.
Yigʻilishda meva-sabzavot mahsulotlarini eksport qilishni samarali tashkil etish masalalari ham muhokama qilindi. Shu yoʻnalishga ixtisoslashtirilgan 67 ta tumanda ekinlarini optimal joylashtirish, yetishtirilgan meva-sabzavotlarning kamida 25 foizini eksportga yoʻnaltirish zarurligi taʼkidlandi.
Mazkur tumanlarda meva-sabzavotchilik klasterlari tashkil etish, shunday mahsulotlarni qayta ishlaydigan zamonaviy korxonalarni koʻpaytirish yuzasidan tavsiyalar berildi.
– Hamma aniq bilishi kerak: agar eksportbop meva-sabzavotlar sifatli yetishtirilmasa va xorijga yil davomida yetkazib berilmasa, ularning eksportini keskin oshirib boʻlmaydi, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Meva-sabzavot mahsulotlari eksportyorlariga yengillik yaratish maqsadida Qozogʻiston, Qirgʻiziston, Belarus va Boltiqboʻyi davlatlari bilan “Yashil yoʻlak” tizimini joriy qilish, karantin xizmatlaridan belgilangan tartibda ruxsatnoma olish orqali Xitoy, Koreya, Yaponiya, Hindiston, AQSH va Yevropa bozoriga kirish boʻyicha koʻrsatmalar berildi.
Yigʻilishda yana bir dolzarb vazifa – xizmatlar eksportini kengaytirish, ayniqsa, turizmni rivojlantirish istiqbollari koʻrsatib oʻtildi.
Makroiqtisodiy barqarorlik koʻp jihatdan importni tartibga solishga ham bogʻliqligi taʼkidlanib, import oʻrnini bosuvchi mahsulotlar ishlab chiqarishni koʻpaytirish, importning tarif va notarif boshqaruv siyosatini takomillashtirish masalalariga eʼtibor qaratildi.

Определены задачи увеличения объемов экспорта в отраслях экономики и регионах
Под председательством Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева 6 февраля состоялось видеоселекторное совещание, посвященное важнейшим задачам увеличения объемов экспорта в отраслях экономики и регионах. Об этом было объявлено в официальном веб-сайте Президента Республики Узбекистан.
В совещании приняли участие Премьер-министр и его заместители, руководители министерств и ведомств, а также посредством видеоконференцсвязи – руководство Республики Каракалпакстан, города Ташкента и областей, представители крупных компаний и послы.
Экспорт – важный фактор стабильности экономики. Резкое наращивание экспорта является единственным путем увеличения валютных резервов.
В результате принимаемых в нашей стране мер по облегчению и поддержке экспортной деятельности в прошлом году объем экспорта составил 14 миллиардов 258 миллионов долларов и вырос на 13,6 процента.
За последние два года география экспорта расширилась на 50 стран и охватила 140 государств. Налажен экспорт 120 новых видов продукции. В структуре экспорта доля готовой продукции составила 56 процентов, региональный промышленный экспорт вырос почти в 1,7 раза.
Однако экспортный потенциал страны все еще не используется полностью.
На совещании Президент отметил необходимость диверсификации структуры экспорта, доведения доли несырьевой продукции минимум до 60 процентов. С этой целью поручено разработать национальную экспортную стратегию Республики Узбекистан на 2019-2025 годы.
Данная стратегия должна будет охватить вопросы перевода оказываемых экспортерам государственных услуг полностью в электронную форму, их финансовой поддержки, вхождения в рейтинге “Doing Business” в число 50 стран с наиболее высокими показателями внешней торговли. Исходя из зарубежного опыта для координации деятельности экспортеров и оказания им всестороннего содействия будет организована Ассамблея экспортеров Узбекистана.
Обсуждены вопросы устранения допущенных недостатков в наращивании экспорта, активизации этой работы.
Отмечалось, что в прошлом году не был выполнен прогноз по региональному экспорту, особенно неудовлетворительны показатели в Кашкадарьинской, Сурхандарьинской, Самаркандской, Джизакской, Наманганской областях и городе Ташкенте.
Подвергнут критике тот факт, что показатели регионального экспорта плодоовощной продукции оказались намного ниже прогнозированных, соответствующий план не был выполнен ни в одном регионе.
Естественно, экспорт зависит и от конъюнктуры на мировом рынке. Зарубежные эксперты прогнозируют, что мировые цены на основные сырьевые продукты будут низкими и в нынешнем году. В связи с этим прогноз по экспорту на 2019 год определен в размере, на 30 процентов больше прошлогоднего.
Глава государства указал на необходимость выполнения экспортного прогноза на основе точных расчетов и предложил внедрить новую систему в этой сфере.
Так, прежде всего будет кардинально усовершенствована деятельность Республиканского штаба по экспорту. Представители штаба будут закреплены за Республикой Каракалпакстан и областями.
Также заместители и советники Премьер-министра будут нести персональную ответственность за выполнение прогноза по экспорту в курируемых ими министерствах, ведомствах и хозяйственных объединениях.
Республиканский штаб по экспорту, заместитель Премьер-министра и Министерство инвестиций и внешней торговли разработают десятидневные графики экспорта по отраслям и регионам, примут меры по обеспечению безусловного исполнения заключенных экспортных договоров и подписанию дополнительных соглашений.
Во-вторых, в каждой области, районе и городе будут организованы постоянно действующие штабы по экспорту. Под их руководством будет сформирована целостная система, охватывающая процессы от оптимального размещения экспортоориентированных культур, обеспечения хозяйств качественными семенами и саженцами, уборки урожая без потерь, его сортировки, упаковки, хранения и переработки вплоть до доставки продукции на внешний рынок. Вместе с тем эти штабы будут содействовать решению вопросов внутренней и внешней логистики, сертификации, увеличению экспорта малого бизнеса и, при необходимости, выделению кредитов для пополнения оборотных средств.
В соответствии с этими задачами в состав областных, районных и городских штабов будут включены представители территориальных управлений и отделов республиканских ведомств по экономике, сельскому хозяйству, транспорту, энергетике, таможне, стандартизации, карантину и Торгово-промышленной палаты, а также коммерческих банков.
Штабы в регионах обязаны постоянно работать с экспортерами и оперативно решать их проблемы, отмечалось на совещании. Результаты проделанной работы будут вноситься в базу данных и контролироваться в режиме онлайн.
В-третьих, министры и руководители хозяйственных объединений будут отвечать за выполнение экспортного прогноза в курируемых отраслях.
К примеру, ассоциация “Узтукимачиликсаноат” будет отвечать за весь цикл от производства хлопка-сырца в кластерах до экспорта всей произведенной по республике текстильной продукции.
Отмечалась необходимость расширения производства товаров с высокой добавленной стоимостью с применением современных технологий в отраслях.
В-четвертых, Министерство инвестиций и внешней торговли, эффективно наладив национальную систему поддержки экспорта, будет содействовать выходу предприятий на внешний рынок, принимать меры по их финансовой поддержке и страхованию рисков. Отмечалось, что эта система должна тесно взаимодействовать с штабами по экспорту, самое важное – предприятия должны почувствовать эффект от ее деятельности.
В-пятых, в обеспечении экспорта будут непосредственно участвовать все министерства и ведомства.
В частности, министерства иностранных дел, инвестиций и внешней торговли совместно с послами будут выявлять спрос и заказчиков в зарубежных странах и регулярно информировать штабы по экспорту.
Закрепленные за регионами послы будут содействовать хокимиятам в поиске покупателей на внешнем рынке и участию отечественных предприятий в зарубежных выставках.
В-шестых, будет уделено большое внимание улучшению транспортных и логистических услуг.
Как известно, через нашу страну пролегает более 20 международных транспортных коридоров и маршрутов, установлено сотрудничество с 30 государствами в области международных автомобильных грузоперевозок. Однако логистика и дорожная инфраструктура, мощность пограничных таможенных пунктов не отвечают полностью все более возрастающим требованиям транзита.
В связи с этим ответственным лицам даны поручения по дальнейшему развитию центров логистики и придорожной инфраструктуры, улучшению технического состояния и пропускной способности пограничных таможенных пунктов, активному внедрению информационных технологий в процесс оформления транспортных средств и грузов.
Поставлена задача оптимизировать тарифную политику по перевозке пассажиров и товаров воздушным транспортом, содействовать частным операторам в организации вагонного парка, добиться у стран-транзитеров скидок для отечественных экспортеров.
В-седьмых, стандартизация и сертификация экспортных товаров не отвечает требованиям, большинство стандартов не соответствует мировым, что создает серьезные сложности при экспорте. В связи с этим агентству “Узстандарт” поручено устранить совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами имеющиеся недостатки в сфере сертификации и стандартизации.
На совещании обсуждены также вопросы эффективной организации экспорта плодоовощной продукции. Указано на необходимость оптимального размещения сельхозкультур в 67 специализирующихся на плодоовощеводстве районах, отправки на экспорт минимум 25 процентов выращенной продукции.
Рекомендовано создать плодоовощеводческие кластеры в этих районах, увеличить число современных перерабатывающих предприятий.
Следует точно понимать: без качественного выращивания экспортоориентированных фруктов и овощей, поставки их за рубеж в течение года невозможно резко увеличить их экспорт, сказал Шавкат Мирзиёев.
Даны указания по открытию “зеленых коридоров” с Казахстаном, Кыргызстаном, Беларусью и странами Прибалтики для создания удобств экспортерам плодоовощной продукции, выходу на рынки Китая, Южной Кореи, Японии, Индии, США и Европы с получением в установленном порядке разрешений карантинных служб.
На совещании рассмотрена еще одна актуальная задача – расширение экспорта услуг, особенно развитие туризма.
Подчеркнуто, что макроэкономическая стабильность во многом зависит и от упорядочения импорта, уделено внимание вопросам увеличения производства импортозамещающей продукции, совершенствования политики тарифного и нетарифного регулирования.