Energetika va kimyo sohalaridagi investitsiya loyihalarini jadallashtirish bo‘yicha topshiriqlar berildi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 17-iyun kuni neft-gaz, kimyo va elektr energetikasi sohalaridagi investitsiya loyihalarini yanada jadallashtirish masalalari bo‘yicha yig‘ilish o‘tkazdi. Bu haqida O’zbekiston Respublikasi Prezidentining rasmiy veb-saytida ma’lum qilingan.
Ushbu sohalar sanoat va tadbirkorlik rivoji, aholi turmush darajasiga asos bo‘lishi bilan juda muhimdir. Shu bois mazkur tarmoqlarda ko‘plab istiqbolli loyihalar amalga oshirilmoqda.
Xususan, joriy yilda 2 milliard 730 million dollar investitsiyalarni o‘zlashtirish hisobiga neft-gaz sohasida 16 ta, 850 million dollar evaziga kimyo tarmog‘ida 17 ta, 1 milliard dollardan ziyod mablag‘ vositasida elektr energetikasi bo‘yicha 28 ta loyihani amalga oshirish rejalashtirilgan.
Yig‘ilishda ushbu loyihalar muhokama qilinib, ularning ijrosi bo‘yicha mutasaddilarning hisoboti eshitildi.
Davlatimiz rahbari energiya resurslari ishlab chiqaruvchi, taqsimlovchi va yetkazib beruvchi korxonalarni moliyaviy qo‘llab-quvvatlash, uglevodorodlar qazib olish hajmini ko‘paytirish, mahsulot ishlab chiqarishni kengaytirish zarurligini ta’kidladi.
To‘raqo‘rg‘on, Navoiy, Taxiatosh issiqlik elektr stansiyalarida olib borilayotgan qurilish va modernizatsiya ishlarini tezroq yakunlab, bu yil foydalanishga topshirish, Toshkent va Surxondaryo viloyatlarida zamonaviy bug‘-gaz qurilmalarini o‘rnatish bo‘yicha ishlarni jadallashtirish yuzasidan topshiriqlar berildi. Elektr energiyasini hisobga olish va nazorat qilishning avtomatlashtirilgan tizimini yanada keng joriy etish kerakligi qayd etildi.
“Navoiyazot” aksiyadorlik jamiyatida polivinilxlorid, kaustik soda va metanol, Jizzax plastmassa zavodida to‘qimachilik sohasi uchun kimyoviy qo‘shimchalar ishlab chiqarish loyihalarini foydalanishga topshirish, Yangiyer shahrida ammiak va karbamid ishlab chiqarish loyihasini jadallashtirish bo‘yicha vazifalar qo‘yildi.
– Iqtisodiyotimiz raqobatbardoshligini oshiruvchi ushbu tarmoqlardagi investitsiya loyihalarini o‘z vaqtida va sifatli amalga oshirish kerak. Bu boshqa turdosh va yondosh sohalar rivojini ham ta’minlab, ko‘plab ish joylari yaratadi, – dedi Prezident.
Yig‘ilishda neft-gaz, kimyo va elektr energetikasi sohalarida bu yil yakunida kutilayotgan natijalar hamda kelgusi yilga mo‘ljallangan rejalar ko‘rib chiqildi.

Поручено ускорить реализацию инвестиционных проектов в энергетике и химической отрасли
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 17 июня провел совещание по вопросам дальнейшего ускорения реализации инвестиционных проектов в нефтегазовой, химической и электроэнергетической отраслях. Об этом было объявлено в официальном веб-сайте Президента Республики Узбекистан.
Эти сферы занимают важнейшее место в развитии промышленности и предпринимательства, повышении уровня жизни населения. Поэтому в данных направлениях реализуется множество перспективных проектов.
Так, в текущем году намечено реализовать 16 проектов в нефтегазовом секторе за счет освоения инвестиций на 2 миллиарда 730 миллионов долларов, в химической отрасли - 17 проектов на 850 миллионов долларов, в электроэнергетике - 28 проектов на сумму свыше 1 миллиарда долларов.
На совещании состоялось обсуждение проектов, заслушаны отчеты ответственных лиц о ходе их реализации.
Глава государства подчеркнул необходимость финансовой поддержки предприятий - производителей, распределителей и поставщиков энергоресурсов, увеличения добычи углеводородов и расширения производства продукции.
Поручено ускорить и завершить в текущем году работы по строительству и модернизации Туракурганской, Навоийской, Тахиаташской тепловых электростанций, а также активизировать установку современных газопаровых установок в Ташкентской и Сурхандарьинской областях. Указано на необходимость более широкого внедрения Автоматизированной системы учета и контроля электроэнергии.
Определены задачи по введению в строй линий по производству поливинилхлорида, каустической соды и метанола в акционерном обществе “Навоиазот” и химических добавок для текстильной промышленности на Джизакском пластмассовом заводе, ускорению реализации проекта по производству аммиака и карбамида в городе Янгиере.
– Инвестиционные проекты в этих отраслях, повышающих конкурентоспособность нашей экономики, должны быть осуществлены качественно и своевременно. Они также обеспечивают развитие смежных отраслей и создание множества рабочих мест, – сказал Президент.
На совещании рассмотрены результаты, которые намечается достичь в нефтегазовой, химической и электроэнергетической отраслях к концу года, а также планы на следующий год.