Sirdaryo viloyati iqtisodiyoti uchun muhim va istiqbolli loyihalar bilan tanishildi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 19 fevral kuni Sirdaryo tumanidagi “Sirdaryo universal oyna” mas’uliyati cheklangan jamiyati faoliyati bilan tanishdi. Bu haqida O’zbekiston Respublikasi Prezidentining rasmiy veb-saytida ma’lum qilingan.
“Sirdaryo” erkin iqtisodiy zonasi hududida tashkil etilgan mazkur korxonada farmatsevtika va oziq-ovqat sanoati uchun shisha idishlar ishlab chiqariladi. O‘tgan yil iyun oyida faoliyat boshlagan korxonada qiymati 50,16 million AQSh dollarilik loyiha amalga oshirildi va import o‘rnini bosuvchi mahsulotlar ishlab chiqarish yo‘lga qo‘yildi.
Mamlakatimiz farmatsevtika sanoatiga shu paytgacha har yili 4 million dollarlik shisha flakonlar import qilinar edi. Ushbu korxona ishga tushgach nafaqat viloyatdagi, balki yurtimizdagi barcha farmatsevtika korxonalariga shisha idishlar etkazib berish imkoniyati yuzaga keldi.
Korxonaga Germaniya, Chexiya va Fransiyada ishlab chiqarilgan eng zamonaviy texnologiyalar o‘rnatilgan. Ular asosida mahalliy xomashyodan 100 dan ortiq turdagi shisha idishlar tayyorlanmoqda.
Joriy yilda to‘la quvvat bilan ishlay boshlaydigan korxonada yiliga 102 million dona shisha idish ishlab chiqariladi, 2 million dollarlik mahsulot eksport qilish kutilmoqda. Korxonada 450 kishi ish bilan ta’minlangan.
Prezidentimiz shisha idishlar ishlab chiqarish texnologik jarayonini, tayyorlanayotgan mahsulotlar namunalarini ko‘zdan kechirdi.
Shu erda “Sirdaryo universal oyna” korxonasi tomonidan klaster usulida amalga oshirilayotgan loyihalar haqida ma’lumot berildi.
Korxona yonida “Sirdaryo glass” MChJ tomonidan yangi texnologiya asosida bir vaqtning o‘zida farmatsevtika va oziq-ovqat sanoati uchun uch xil rangli shisha idishlar tayyorlash loyihasi amalga oshirilmoqda. Loyihaning yillik quvvati 136,1 million dona mahsulot bo‘lib, bu 11,3 million dollarlik import o‘rnini qoplash imkonini beradi.
Kelasi yil ishga tushiriladigan korxonada 500 ish o‘rni yaratiladi, yiliga 3,7 million dollarlik mahsulot eksportga yo‘naltiriladi.
“Sirdaryo shisha” MChJ tomonidan shisha idishlar uchun kvars qumini qayta ishlash yo‘lga qo‘yilmoqda. Yiliga 438 ming tonna qum qayta ishlanadigan korxona uchun “Asaka bank”dan 5 million dollarlik kredit ajratiladi, 5,1 million dollar korxonaning o‘z mablag‘idir.
“Sirdaryo universal oyna” va “Sirdaryo glass” korxonalarida ishlatib bo‘lingan issiqlik energiyasidan foydalanib, sabzavotlarni Evropa tipidagi issiqxonada etishtirish rejalashtirilmoqda. Unga ko‘ra, “Sirdaryo universal oyna” korxonasi yonida 10 gektarlik issiqxona barpo etiladi. Loyiha besh bosqichdan iborat bo‘lib, issiqxonalarni boshqarishning to‘liq avtomatlashtirilgan tizimi, suvni qayta sirkulyasiya qilish va yomg‘ir suvlaridan foydalanish, sifat nazorati, ishlab chiqarish, resurslar bilan ta’minlashning evropacha tizimini qamrab oladi.
Ushbu issiqxonada yiliga 2,5 ming tonna mahsulot etishtirish, 6 million dollar atrofida sof daromad olish hamda 5 million dollarlik mahsulotni eksport qilish ko‘zda tutilmoqda.
“Sirdaryo fish texnoloji” mas’uliyati cheklangan jamiyati tomonidan yopiq suv aylanma tizimi orqali baliq etishtirish va qayta ishlash rejalashtirilgan. 2020 yilda ishga tushiriladigan loyiha samarasida yiliga 2 ming 750 tonnadan ziyod baliq etishtiriladi, tashqi bozorga 3 million dollar, ichki bozorga 2 million dollarlik mahsulot etkazib beriladi.
“Sirdaryo glass” korxonasi tomonidan qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini qayta ishlash, saqlash hamda konservalash yo‘lga qo‘yiladi. Ushbu loyiha orqali yiliga 3 ming tonna mahsulot qayta ishlanadi, 140 ish o‘rni yaratiladi. Bu viloyatda etishtirilayotgan meva-sabzavotlarni qayta ishlash, saqlash va eksport qilish hajmini oshirish imkonini beradi.
Shu yerning o‘zida viloyatda investitsiya mablag‘lari asosida farmatsevtika, to‘qimachilik, elektrotexnika mahsulotlari va qurilish materiallari ishlab chiqarish, Farhod GESini modernizatsiya qilish, Sardoba suv ombori qoshida kichik GES qurish loyihalari, “Sirdaryo golden fruts” MChJ tomonidan tumanda tashkil etilgan ko‘p tarmoqli logistika markazi taqdimotlari o‘tkazildi.
Mamlakatimizning Xitoy, Italiya va Qozog‘iston davlatlaridagi elchilari viloyatga to‘g‘ridan-to‘g‘ri investitsiyalarni jalb etish, hududlararo hamkorlikni kengaytirish va eksport hajmini oshirish bo‘yicha amalga oshirilayotgan istiqbolli loyihalar haqida davlatimiz rahbariga ma’lumot berdi.
Davlatimiz rahbari hamma o‘zgarishlar, ijtimoiy-iqtisodiy loyihalar xalq uchun ekanini ta’kidlab, ushbu investitsion loyihalarning iqtisodiy samaradorligini oshirish va tezroq ishga tushirish yuzasidan topshiriqlar berdi.

Представлены важные и перспективные для экономики Сырдарьинской области проекты
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев ознакомился с деятельностью общества с ограниченной ответственностью "Сирдарё универсал ойна" в Сырдарьинском районе. Об этом было объявлено в официальном веб-сайте Президента Республики Узбекистан.
Предприятие, организованное на территории свободной экономической зоны “Сирдарё”, выпускает стеклянную тару для фармацевтической и пищевой промышленности. На предприятии, начавшем деятельность в июне прошлого года, реализован проект на 50,16 миллиона долларов и налажено производство импортозамещающей продукции.
До настоящего времени в страну импортировались фармацевтические стеклянные флаконы стоимостью 4 миллиона долларов ежегодно. Ввод в строй данного предприятия позволил обеспечить стеклянной тарой фармпредприятия не только области, но и по всей стране.
На предприятии установлены современные технологии из Германии, Чехии и Франции. На их основе из местного сырья производят более 100 видов стеклянной тары.
Предприятие, выйдя на полную мощность в текущем году, будет способно изготавливать в год 102 миллиона штук стеклянной тары и экспортировать продукцию на 2 миллиона долларов. Здесь работой обеспечены 450 человек.
Президент ознакомился с технологическим процессом на предприятии, осмотрел образцы производимой продукции.
Здесь же представлена информация о реализуемых предприятием "Сирдарё универсал ойна" проектах по переходу на кластерный метод работы.
Рядом с предприятием ООО “Сирдарё гласс” реализуется проект по организации производства цветной стеклянной тары одновременно как для фармацевтической, так и пищевой промышленности. Годовая мощность проекта составляет 136,1 миллиона единиц продукция, что позволит заместить импорт на сумму 11,3 миллиона долларов.
На предприятии, которое будет введено в строй в следующем году, намечено создание 500 рабочих мест и осуществление экспорта продукции на 3,7 миллиона долларов в год.
Со стороны ООО “Сирдарё шиша” налаживается переработка кварцевого песка для производства стекла. На создание предприятия годовой мощностью 438 тысяч тонн песка будет выделен кредит “Асака банка” на 5 миллионов долларов, еще 5,1 миллиона долларов предприятие направит из собственных средств.
Планируется создать теплицу европейского типа, в котором будет использоваться тепло, выработанное на предприятиях “Сирдарё универсал ойна” и “Сирдарё гласс”. Рядом с “Сирдарё универсал ойна” организуют теплицу на 10 гектаров. Проект состоит из пяти этапов, предусматривает установку полностью автоматизированной системы управления теплицей, рециркуляции воды и использования дождевой воды, контроля качества, производства и снабжения ресурсами.
В теплице намечено выращивать в год 2,5 тысячи тонн продукции, ожидаются получение чистой прибыли в размере около 6 миллионов долларов и экспортировать продукцию на 5 миллионов долларов.
ООО “Сирдарё фиш техноложи” планирует выращивать и перерабатывать рыбу по системе замкнутного водоема. В результате проекта, который намечено завершить в 2020 году, будут выращивать за год рыбу более 2,7 тысячи тонн, поставлять продукцию на 3 миллиона долларов за рубеж и на 2 миллиона долларов на внутренний рынок.
Предприятием “Сирдарё гласс” будут налажены переработка, хранение и консервирование сельхозпродукции. Благодаря проекту в год будет перерабатываться 3 тысяч тонн продукции, появятся 140 рабочих мест. Это позволит увеличить объемы переработки, хранения и экспорта плодоовощной продукции, выращиваемой в области.
Здесь же состоялась презентация проектов по производству в области фармацевтической, текстильной, электротехнической продукции и строительных материалов за счет инвестиций, модернизации Фархадской ГЭС, строительству малой ГЭС у Сардобинского водохранилища, многопрофильного логистического центра, организованного ООО “Сирдарё голден фрутс”.
Послы нашей страны в Китае, Италии и Казахстане рассказали главе государства о проводимой работе по привлечению в область прямых иностранных инвестиций, расширению межрегионального сотрудничества и увеличению экспорта.
Глава государства отметил, что все преобразования, социально-экономические проекты осуществляются для народа и дал поручения по повышению экономической эффективности и скорейшему запуску представленных инвестиционных проектов.