O‘zbekiston Respublikasi Oliy va o‘rta maxsus ta’lim vazirligida oliy ta’lim tizimida “Korruptsiyasiz soha” loyihasini amalga oshirishga qaratilgan seminar bo‘lib o‘tdi.Bu haqida O’zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senatining rasmiy veb-saytida ma’lum qilingan.
Videoselektor shaklida o‘tkazilgan tadbirda Oliy Majlis Senati a’zolari, Oliy va o‘rta maxsus ta’lim vazirligi hamda Bosh prokuratura mutasaddilari ishtirok etdi.
Tadbirda Oliy Majlis Senatining Sud-huquq masalalari va korruptsiyaga qarshi kurashish qo‘mitasi raisi Botir Matmuratov ma’ruza qildi.
Seminarda oliy ta’lim tizimida korruptsiyaga qarshi kurashish sohasida olib borilayotgan ishlar to‘g‘risida so‘z yuritildi. Jumladan, bu borada qabul qilingan «Yo‘l xaritasi» 7 ta bo‘limni, ya’ni umumiy tashkiliy-amaliy chora-tadbirlar, qabul jarayoni, ta’lim berish va talabalar bilimini baholash, o‘qishni ko‘chirish, o‘qishga tiklash va nostrifikatsiya, oliy ta’lim muassasalari faoliyatini takomillashtirish, professor-o‘qituvchilarning ijtimoiy himoyasi, byudjet mablag‘laridan maqsadli foydalanishni o‘z ichiga olgan va 42 ta band ijrosiga vazirlik mas’ul etib belgilangan. Qolaversa, vazirlik «Yo‘l xaritasi»da belgilangan vazifalar ijrosi yuzasidan hozirgi kunga qadar amalga oshirilgan ishlar to‘g‘risida ham batafsil bayon qildi.
Tadbir so‘ngida bu muhim masalada belgilangan vazifalarni barcha mas’ul va manfaatdor tomonlar, ishchi guruh a’zolari bilan birgalikda sidqidildan bajarishga va qo‘yilgan maqsadga erishish uchun tizimning butun salohiyatini safarbar etishga kelishib olindi.

Превращение системы высшего образования в «Сферу без коррупции» – актуальная задача
В Министерстве высшего и среднего специального образования состоялся семинар, посвященный реализации в системе высшего образования проекта «Сфера без коррупции».Об этом было объявлено в официальном веб-сайте Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан.
В мероприятии, проведенном форме видеоселектора, приняли участие члены Сената Олий Мажлиса, ответственные работники Министерства высшего и среднего специального образования и Генеральной прокуратуры.
Председатель Комитета Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан по судебно-правовым вопросам и противодействию коррупции Ботир Матмуратов выступил с докладом.
В ходе семинара говорилось о работе, проводимой в системе высшего образования. В частности, принятая в этой связи «Дорожная карта» включает 7 разделов, в которых предусматриваются общие организационно-практические меры, процесс приема, оценки обучения и знаний студентов, перевод, восстановление учебы и нострификация, совершенствование деятельности вузов, социальная защита профессоров и преподавателей, адресное использование бюджетных средств. Также отмечалось, что на министерство возложена ответственность за исполнение 42 пунктов. Помимо этого, министерство представило подробную информацию о работе, проведенной до сегодняшнего дня по исполнению задач, предусмотренных в «Дорожной карте».
По завершению мероприятия все ответственные и заинтересованные стороны, члены рабочей группы пришли к единому мнению о необходимости добросовестного выполнения задач при осуществлении работы в данном направлении и использования всего потенциала системы для достижения поставленных целей.