Prezident aholiga qulayliklarni oshirish bo‘yicha ko‘rsatmalar berdi
Prezident Shavkat Mirziyoyev 24 oktabr kuni Toshkent metropolitenining Yunusobod yo‘nalishida olib borilayotgan qurilish ishlari bilan tanishdi. Bu haqida O’zbekiston Respublikasi Prezidentining rasmiy veb-saytida ma’lum qilingan.
Shahar aholisi va mehmonlariga qulaylik yaratish maqsadida poytaxtimizda yangi transport bog‘lamalari, metroning yerosti va yerusti yo‘nalishlari barpo etilmoqda. Xususan, davlatimiz rahbarining 2016 yil 7 noyabrdagi qaroriga muvofiq, metropolitenning Yunusobod yo‘nalishi ikkinchi bosqichi barpo etilmoqda.
Ob’ektning umumiy qiymati 103,8 million dollar bo‘lib, qurilish boshlanganidan buyon 67,5 million dollarlik ishlar bajirilgan. «Shahriston» bekatidan qariyb 3 kilometr yo‘l tortilib, ikkita yangi stansiya qurilgan. Tunnelning o‘ng qismi to‘liq burg‘ilanib, temir-beton bilan mustahkamlangan. Chap tunnelni burg‘ilash, tashqi muhandislik-kommunikatsiya tizimlarini ko‘chirish ham tez kunlarda yakunlanadi. «Yunusobod» va «Turkiston» metro bekatlarida qurilish-montaj ishlari jadal olib borilmoqda.
Prezident bo‘lajak «Turkiston» bekatini ko‘zdan kechirib, qurilish sifati va yo‘lovchilar uchun qulayligiga alohida e’tibor qaratdi.
– Bu yo‘l va bekatlar xalqimizga xizmat qiladi. Shuning uchun eng muhimi – sifat, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Qurilishga Germaniya texnologiyasi va mutaxassislari jalb etilgan. Sifat va xavfsizlik ham Germaniya standartlariga muvofiq bo‘ladi.
Davlatimiz rahbari bu yerga o‘tgan yilgi tashrifi chog‘ida metropoliten va avtobus qatnovlarini optimallashtirish bo‘yicha ko‘rsatmalar bergan edi.
Hisob-kitoblarga ko‘ra, mazkur bosqichning ishga tushirilishi natijasida Yunusobod tumanida qatnaydigan avtobuslar soni va masofasi ancha qisqarib, kuniga 5,5 tonna yoqilg‘i iqtisod qilinadi. Yo‘lovchilarning manziliga yetib olishi 20 daqiqaga tezlashadi.
Umuman olganda, bugungi kunda Toshkent metropolitenidan kuniga 240 ming yo‘lovchi foydalanadi. Jami 21 kilometrdan iborat uchta yangi - Yunusobod, Sergeli va Qo‘yliq yo‘nalishlari qurilishi natijasida yana 150 mingdan ziyod kishi qamrab olinishi rejalashtirilgan. Bu aholiga katta qulaylik yaratish bilan birga ko‘chalardagi tirbandlikni bartaraf etishda muhim omil bo‘ladi.
- Biz bu ishlarni aholi talabini inobatga olib va kelajakni o‘ylab qilyapmiz. Agar bugun qilmasak, shaharda tirbandlik yana ortadi. Jamoat transporti har tomonlama qulay va arzon, avtomashinada yurishdan ko‘ra afzal bo‘lishi kerak. Bu yo‘lovchilar xavfsizligi, shahar ekologiyasi uchun ham juda muhim, - dedi Prezident.
Shu yerda «Buyuk ipak yo‘li» metro bekatidan «Toshkent traktor zavodi» avtoshohbekatigacha bo‘lgan yangi yo‘nalish, Samarqand xalqaro aeroportining yangi terminali loyihalari taqdimoti o‘tkazildi.

Президент дал указание расширить спектр услуг и удобств для населения
Президент Шавкат Мирзиёев 24 октября ознакомился с ходом строительства станций Юнусабадской линии Ташкентского метрополитена. Об этом было объявлено в официальном веб-сайте Президента Республики Узбекистан.
В целях создания удобств для жителей и гостей в столице возводятся новые транспортные развязки, подземные и надземные линии метро. В частности, в соответствии с постановлением главы государства от 7 ноября 2016 года строится второй этап Юнусабадской линии метрополитена.
Общая стоимость проекта составляет 103,8 миллиона долларов, уже выполнены работы на 67,5 миллиона долларов. От станции "Шахристон" проложены пути протяженностью 3 километра, построены две новые станции. Завершено бурение и укрепление железобетонными конструкциями одного из тоннелей, в скором времени будет завершено бурение второго тоннеля и прокладка инженерно-коммуникационных систем. Ускоренными темпами ведутся строительно-монтажные работы на станциях метро "Юнусобод" и "Туркистон".
Президент ознакомился с проводимой работой на месте будущей станции "Туркистон", уделил особое внимание качеству строительства и удобству станции для пассажиров.
- Эта линия и станции будут служить народу. Поэтому качество - самый важный фактор, - сказал Шавкат Мирзиёев.
К строительным работам привлечены немецкие технологии и специалисты. Соответственно, качество и безопасность будут на уровне германских стандартов.
Глава государства в ходе посещения этого места в прошлом году дал указания по оптимизации движения метрополитена и автобусов.
По расчетам, введение в строй продолжения линии значительно сократит время движения и увеличит частоту курсирования автобусов в Юнусабадском районе, позволит экономить 5,5 тонны топлива в день. Пассажиры смогут добираться до места назначения на 20 минут быстрее.
Ташкентским метрополитеном пользуются в среднем 240 тысяч человек в день. Дальнейшее расширение сети метро за счет продолжения Юнусабадской линии, строительства Сергелийской и Куйлюкской линий общей протяженностью 21 километр позволит, как планируется, охватить услугами метро еще 150 тысяч человек. Это не только создаст большие удобства населению, но и будет способствовать устранению "пробок" на дорогах.
- Мы делаем это в ответ на запросы населения и с прицелом на будущее. Если не сделать это сегодня, заторы в городе будут только увеличиваться. Общественный транспорт должен быть всесторонне удобным и доступным, быть привлекательнее, чем пользование собственным автомобилем. Общественный транспорт имеет очень важное значение для безопасности пассажиров и городской экологии, - сказал Президент.
Здесь же состоялась презентация проектов новой линии от станции метро "Буюк ипак йули" до автостанции "Ташкентский тракторный завод", а также нового терминала Самаркандского международного аэропорта.