Prezident harbiylarning farzandlari uchun qurilgan bog‘chaga tashrif buyurdi
Prezident Shavkat Mirziyoyev tashabbusi bilan maktabgacha ta’lim tizimini yuksaltirish, bolalarni maktabga sifatli tayyorlash masalasiga alohida e’tibor qaratilmoqda. Joylarda bolalarni maktabgacha ta’lim bilan to‘liq qamrab olish maqsadida davlat-xususiy sheriklik asosida zamonaviy bog‘chalar qurilib, foydalanishga topshirilmoqda. Bu haqida O’zbekiston Respublikasi Prezidentining rasmiy veb-saytida ma’lum qilingan.
Surxondaryo viloyatida o‘tgan yili 288 maktabgacha ta’lim muassasasida 3-7 yoshli bolalarning 11,6 foizi qamrab olingan bo‘lsa, ayni paytda 355 ta davlat va 177 ta nodavlat bog‘chada jami bolalarning 24,3 foizi tarbiyalanmoqda. Yil oxirigacha bu ko‘rsatkichni 32,3 foizga yetkazib, 74 ming o‘g‘il-qizni zamonaviy bog‘chalarga qamrab olish rejalashtirilgan.
Denov tumanidagi Bog‘i Eram mahallasida «Mehnat farovon hayot» fermer xo‘jaligi tomonidan 150 o‘rinli “Smart kids” nodavlat maktabgacha ta’lim muassasasi barpo etildi. Ikki qavatli mazkur bog‘cha chet tillarga ixtisoslashgan bo‘lib, bolalar ingliz, rus va koreys tillari bo‘yicha beshta guruhda tarbiyalanadi. Bundan tashqari, bog‘chada sport, musiqa va san’at turlari bo‘yicha to‘garaklar faoliyati yo‘lga qo‘yilgan.
Maktabgacha ta’lim muassasasida asosan shu hududdagi harbiy shaharchada yashayotgan harbiylarning, shuningdek, mahalliy aholining farzandlari tarbiyalanmoqda. Bog‘chaga ishga qabul qilingan 22 tarbiyachining 14 nafari harbiylarning turmush o‘rtoqlaridir.
Davlatimiz rahbari bog‘chada yaratilgan sharoitlarni ko‘zdan kechirdi, tarbiyachilar bilan muloqot qildi. Bog‘cha tarbiyalanuvchilari Prezidentimizga Beshta tashabbus haqida she’r aytib berdi. Davlatimiz rahbari bolalarga sovg‘alar topshirdi.
Prezidentimiz bog‘chalarda bolalar ma’naviy boy bo‘lib ulg‘ayishiga ko‘proq e’tibor qaratish, bog‘chani qurgan tadbirkorning xayrli ishini keng targ‘ib qilish kerakligini ta’kidladi.
– Tadbirkorlarimizning sharoitni tushunib bog‘chalar qurayotgani hozirgi siyosatimizga ko‘mak, – dedi Shavkat Mirziyoyev. – Bunday bog‘chalar asosiy e’tiborni bola tarbiyasiga qaratadi, davlat bog‘chalari bilan raqobatda ishlaydi.
Shu yerda Maktabgacha ta’lim vazirligi va «O‘zavtosanoat» aksiyadorlik kompaniyasi tomonidan ishlab chiqilgan mobil va modul bog‘chalar taqdimoti o‘tkazildi.
Ma’lumki, olis va chekka hududlardagi kam xonadonli aholi punktlarida bog‘chalar qurish o‘zini oqlamaydi. Shuni hisobga olib, mobil bog‘chalar taklif qilinmoqda. Buning uchun «Isuzu» avtobusi bog‘cha xonasi ko‘rinishida modernizatsiya qilinib, jihozlandi. «Aqlvoy» deb nomlangan mobil bog‘chalar chekka hududlarga borib, bolalarga kunduz kuni ta’lim-tarbiya beradi. Yana bir jihati, mobil bog‘chalar uchun 2 sotix yerda o‘yin maydonchasi barpo etiladi. Bu bolalarga an’anaviy bog‘chalardagidek sharoitda tarbiyalanish imkonini beradi.
Dengiz konteynerlaridan qurilgan modul bog‘chalarda 90 nafargacha bolani qamrab olish mumkin. Bunday bog‘chalar sirti issiq va sovuq o‘tkazmaydigan material bilan qoplangan, uning ichida ham zamonaviy bog‘chalardagi kabi sharoitlar yaratilgan. Bolalarning ta’lim olishi, turli o‘yinlar o‘ynashi, uxlashi uchun yaratilgan qulayliklar chet el tajribasiga to‘la mos keladi.
Yangi loyihalarni maktabgacha ta’lim tizimida keng yoyish, mamlakatimizda bog‘chalar qamrovini kelasi yilda 50 foizga yetkazish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.

Президент посетил детский сад для детей военнослужащих
Под руководством Президента Шавката Мирзиёева уделяется особое внимание вопросам развития системы дошкольного образования, качественной подготовки детей к школе. В целях расширения охвата детей дошкольным образованием на местах на основе государственно-частного партнерства возводятся современные детские сады. Об этом было объявлено в официальном веб-сайте Президента Республики Узбекистан.
Если в прошлом году в Сурхандарьинской области в 288 дошкольных образовательных учреждениях воспитывались 11,6 процента детей в возрасте 3-7 лет, то в настоящее время 355 государственными и 177 негосударственными детскими садами охвачено 24,3 процента от общего числа детей в регионе. До конца года намечено довести этот показатель до 32,3 процента и охватить современными детсадами 74 тысячи мальчиков и девочек.
В махалле Боги Эрам Денауского района фермерским хозяйством «Мехнат фаровон хаёт» организовано негосударственное ДОУ "Смарт кидс" на 150 мест. Детсад с уклоном на обучение иностранным языкам, включая английский, русский и корейский, ведет обучение детей в пяти группах. Кроме того, открыты спортивные секции, кружки музыки и искусств.
В ДОУ воспитываются в основном дети военнослужащих из расположенного неподалеку военного городка, а также дети местной махалли. Из 22 принятых на работу воспитателей 14 - супруги военных.
Глава государства ознакомился с созданными в детском саду условиями, побеседовал с воспитателями. Дети рассказали Президенту стихотворение о Пяти инициативах. Глава государства вручил воспитанникам детсада подарки.
Президент отметил, что необходимо уделить внимание гармоничному развитию детей, а также широко осветить благое дело предпринимателя, построившего детский сад.
– То, что предприниматели строят детские сады, понимая ситуацию в сфере, - это помощь нашей политике, - сказал Шавкат Мирзиёев. - Такие детские сады сконцентрируют внимание на воспитание ребенка и составят конкуренцию государственным детсадам.
Здесь же состоялась презентация мобильных и модульных детских садов, разработанных Министерством дошкольного образования и акционерной компанией "Узавтосаноат".
Как известно, строительство детских садов в труднодоступных и отдаленных населенных пунктах с малым числом жителей не оправдывает себя. Решением данного вопроса видятся мобильные формы детских садов. На презентации рассказано о переоборудованных в виде детской комнаты автобусах "Исузу". Этот мобильный детский сад, получивший название «Аклвой», будет ездить по отдаленным районам и организовывать занятия для детей. Для мобильных детсадов будут сооружены специальные стоянки - игровые площадки площадью 2 сотки. Все это позволит получать детям воспитание в условиях, приближенных к традиционным детсадам.
Модульные детские сады, собранные из морских контейнеров, смогут обслуживать до 90 детей. С внешней стороны они будут покрыты теплоизоляционными и морозоустойчивыми материалами. Внутри будут созданы все современными условия, не уступающие обычным детским садам.
Ответственным лицам даны указания по широкому внедрению новых проектов в систему дошкольного образования, а также довести в следующем году охват детей детскими садами до 50 процентов по стране.