Prezident Termizdagi “Oila” markazini borib ko‘rdi
Prezident Shavkat Mirziyoyev “Oila” ilmiy-amaliy tadqiqot markazi Surxondaryo viloyati boshqarmasi faoliyati bilan tanishdi. Bu haqida O’zbekiston Respublikasi Prezidentining rasmiy veb-saytida ma’lum qilingan.
O‘tgan yili foydalanishga topshirilgan uch qavatli binoda viloyat va Termiz shahar “Oila” markazlari, “Oila” kutubxonasi, o‘quv zallari, fuqarolarni qabul qilish xonasi joylashgan. Shuningdek, “Sog‘lom avlod uchun” xalqaro xayriya fondi viloyat bo‘limi, “Barqaror hayot” nodavlat notijorat tashkiloti, Ombudsmannning viloyat bo‘limi va boshqa jamoat tashkilotlariga ham xonalar ajratilgan. Bu ularning markaz bilan yaqin hamkorlikda ishlashida muhim o‘rin tutmoqda.
Keng va yorug‘ xonalar zamonaviy jihozlangan. Markaz qoshida masus o‘quv kurslari ham tashkil etilgan.
Viloyatda 600 mingga yaqin oilalar mavjud. Shundan 149 mingdan ziyodi yosh oilalardir. Markaz xodimlari “Sog‘lom oila – sog‘lom jamiyat” konseptual g‘oyasini hayotga tatbiq etish, ajrimlarning oldini olishga alohida e’tibor qaratmoqda. Oilaviy munosabatlar va muammolar bo‘yicha tadqiqotlar olib bormoqda.
Davlatimiz rahbari oila qadriyatlarini o‘g‘il-qizlarga yoshlik chog‘laridan to‘g‘ri tushuntirish, hozirgi oilaviy muammolar bo‘yicha ilmiy ishlar qilib, hayotga tatbiq etish, xotin-qizlar bilan ishlaydigan mutaxassislarning bilimini oshirish zarurligini ta’kidladi. Asl milliy urf-odatlarimizni asrab-avaylash, yot g‘oya va rasm-rusumlar paydo bo‘lishi sabablarini tushuntirib, yoshlar ongini ulardan himoya qilish yuzasidan tavsiyalar berildi.
Shu yerda Vazirlar Mahkakamasi huzuridagi “Oila” ilmiy-amaliy tadqiqot markazi tomonidan aholi murojaatlari bilan ishlash, xotin-qizlarni kasbga qayta tayyorlash borasidagi ishlar haqida ma’lumot berildi.

Президент посетил центр "Оила" в Термезе
Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с деятельностью Сурхандарьинского областного управления Научно-практического исследовательского центра “Оила”. Об этом было объявлено в официальном веб-сайте Президента Республики Узбекистан.
В трехэтажном здании, сданном в эксплуатации в прошлом году, разместились областной и городской центры "Оила", библиотека, учебные залы, приемная граждан, а также областные отделения международного благотворительного фонда "Соглом авлод учун", негосударственной некоммерческой организации “Баркарор ҳаёт”, других общественных организаций, представительство Омбудсмана. При центре организованы специальные учебные курсы. Помещения оснащения на современном уровне.
В области проживают около 600 тысяч семей, в том числе более 149 тысяч молодых семей. Сотрудники центра уделяют особое внимание утверждению концептуальной идеи "Здоровья семья - здоровое общество", предотвращению разводов. Ведутся исследования по семейным отношениям и проблемам.
Глава государства отметил необходимость правильного разъяснения семейных ценностей молодому поколению, внедрения в практику результатов исследований по современным семейным проблемам, повышения знаний специалистов, работающих с женщинами. Даны рекомендации по сохранению национальных обычаев, разъяснению причин возникновения чуждых нашему обществу идей и обрядов, защите сознания молодежи от такого воздействия.
Здесь же представлена информация о проводимой Научно-практическим исследовательским центром "Оила" при Кабинете Министров работе по обращениям населения, профессиональной переподготовке женщин.