Prezident Vakillar palatasida uchrashuv o‘tkazdi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoevning Yaponiyaga tashrifi uchinchi kuni ushbu mamlakat parlamentining quyi palatasida uchrashuvdan boshlandi. Bu haqda O'zbekiston Respublikasi Prezidentining rasmiy saytida ma'lum qilingan.
Davlatimiz rahbari Vakillar palatasi raisi Tadamori Osima bilan O‘zbekiston-Yaponiya parlamentlararo munosabatlarini yanada rivojlantirish masalalarini muhokama qildi.
Yaponiya parlamentining O‘zbekiston bilan do‘stlik ligasi faol ishlayotgani katta mamnuniyat bilan qayd etildi.
Kunchiqar mamlakatning parlamentarizm sohasidagi tajribasini o‘rganish bo‘yicha qo‘shma tadbirlar o‘tkazish va o‘zaro almashinuvlarni kengaytirishga kelishib olindi.
Uchrashuv so‘ngida O‘zbekiston Prezidenti Yaponiya parlamenti quyi palatasi spikeriga yurtimizda ilk bor o‘zbek tiliga tarjima qilingan va chop etilgan Yaponiya Konstitusiyasining birinchi nusxasini sovg‘a qildi.

Президент провел встречу в Палате представителей
Программа мероприятий третьего дня визита Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева в Японию началась со встречи в нижней палате парламента Японии. Об этом было объявлено в официальном веб-сайте Президента Республики Узбекистан.
Глава нашего государства обсудил вопросы дальнейшего развития узбекско-японских межпарламентских отношений с председателем Палаты представителей Тадамори Осимой.
С глубоким удовлетворением отмечена активная деятельность Парламентской лиги дружбы Японии с Узбекистаном.
Достигнута договоренность о проведении совместных мероприятий по изучению японского опыта парламентаризма и расширении взаимных обменов.
В заключение встречи Президент Узбекистана подарил спикеру нижней палаты японского парламента первый экземпляр впервые переведенной на узбекский язык Конституции Японии и изданной в нашей стране.