O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shanxay hamkorlik tashkiloti Bosh kotibini qabul qildi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 3 yanvar kuni joriy yil 1 yanvardan boshlab Shanxay hamkorlik tashkiloti Bosh kotibi lavozimiga kirishgan Vladimir Norovni qabul qildi. Bu haqida O’zbekiston Respublikasi Prezidentining rasmiy veb-saytida ma’lum qilingan.
Davlatimiz rahbari O‘zbekiston Respublikasi vakilining shunday yuqori va mas’uliyatli lavozimga – ShHT Bosh kotibligiga tasdiqlanishi tarixiy voqea ekanini ta’kidladi.
Birinchi marta mamlakatimiz fuqarosi xalqaro tashkilotning rahbari etib tayinlandi.
Uchrashuv chog‘ida O‘zbekiston Prezidenti ochiq va konstruktiv muloqot uchun samarali maydon, ko‘p qirrali hamkorlikning ta’sirchan mexanizmi, Markaziy Osiyo mintaqasida xavfsizlik va barqarorlikning muhim omiliga aylangan Shanxay hamkorlik tashkiloti faoliyatiga yuqori baho berdi.
ShHTning asosiy hujjatlarida mustahkamlanib qo‘yilgan mamlakatlarning suvereniteti, mustaqilligi, hududiy yaxlitligi va davlat chegaralarining daxlsizligini o‘zaro hurmat qilish, ichki ishlarga aralashmaslik, tenglik, o‘zaro ishonch va manfaatlarni hisobga olish kabi tamoyillarning asosiy roli qayd etildi.
O‘tgan davr mobaynida ko‘p tomonlama hamkorlikka doir salmoqli shartnomaviy-huquqiy baza shakllantirildi, ShHTning 30 ga yaqin ishchi organi muvaffaqiyatli faoliyat ko‘rsatib kelmoqda.
Xorijiy davlatlar hamda xalqaro tuzilmalarning mazkur nufuzli tashkilot bilan sheriklik munosabatlarini yo‘lga qo‘yishga qiziqishi tobora ortib borayotgani ta’kidlandi.
Mamlakatimiz Prezidenti Shanxay hamkorlik tashkiloti doirasida ishga solinmagan ulkan salohiyati mavjudligiga alohida e’tibor qaratdi. Xavfsizlikni mustahkamlash, savdo, iqtisodiyot, investitsiya, transport kommunikatsiyalari, turizm, qishloq xo‘jaligi hamda mintaqalararo hamkorlik sohalaridagi aloqalarni rivojlantirish kelgusidagi ustuvor yo‘nalishlar sifatida qayd etib o‘tildi.
Mamlakatimizda Tashkilot doirasida hamkorlikni rivojlantirish borasida izchil ishlar amalga oshirilmoqda. Xususan, Toshkent shahrida ShHTning Xalq diplomatiyasi markazi ta’sis etildi, Samarqand shahrida “Ipak yo‘li” turizm xalqaro universiteti tashkil qilinmoqda.
O‘zbekiston tomonining tashabbusiga muvofiq Sindao sammiti yakunida ShHT davlat rahbarlarining Yoshlarga qo‘shma murojaati hamda uni amalga oshirish bo‘yicha Harakat dasturi qabul qilindi.
Uchrashuv so‘ngida davlatimiz rahbari V.Norovga ShHT Bosh kotibi lavozimida omad va muvaffaqiyat tiladi.

Президент Республики Узбекистан принял Генерального секретаря Шанхайской организации сотрудничества
Сегодня, 3 января, Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев принял Генерального секретаря Шанхайской организации сотрудничества Владимира Норова, вступившего в эту должность 1 января этого года. Об этом было объявлено в официальном веб-сайте Президента Республики Узбекистан.
Глава нашего государства особо отметил, что утверждение представителя Республики Узбекистан на столь высокую и ответственную должность –Генерального секретаря ШОС – является историческим событием. Впервые руководителем международной организации становится гражданин нашей страны.
В ходе встречи Президент Узбекистана дал высокую оценку деятельности Шанхайской организации сотрудничества, которая стала эффективной площадкой для открытого и конструктивного диалога, действенным механизмом многопланового взаимодействия, а также важным фактором безопасности и стабильности в регионе Центральной Азии.
Подчеркнута ключевая роль закреплённых в основополагающих документах ШОС принципов, которые предусматривают взаимное уважение суверенитета, независимости, территориальной целостности государств и нерушимости государственных границ, невмешательства во внутренние дела, равенство, взаимное доверие и выгода, учёт интересов друг друга и другие.
Отмечено, что за истекший период сформирована солидная договорно-правовая база многостороннего сотрудничества, успешно функционируют около 30 рабочих органов ШОС.
Подчёркнут растущий интерес зарубежных стран и международных структур к налаживанию партнёрских отношений с этой авторитетной Организацией.
Президент нашей страны обратил особое внимание на огромный незадействованный потенциал сотрудничества в рамках Организации.
В качестве приоритетов дальнейшего развития взаимодействия отмечены такие направления, как обеспечение безопасности, развитие взаимодействия в сферах торговли, экономики, инвестиций, транспортных коммуникаций, туризма, сельского хозяйства и межрегионального сотрудничества.
Отмечено, что в республике предпринимаются последовательные шаги по расширению сотрудничества в рамках Организации, в частности, учрежден Центр народной дипломатии ШОС в Ташкенте, создаётся Международный университет туризма «Шёлковый путь» в Самарканде.
По инициативе узбекской стороны по итогам Циндаоского саммита ШОС приняты Совместное обращение глав государств к молодёжи и Программа действий по его реализации.
В завершение встречи Глава нашего государства пожелал В. Норову успехов и плодотворной деятельности на ответственном посту Генерального секретаря ШОС.