O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Rossiya Federatsiyasi Hukumati Raisini qabul qildi.
Joriy yilning 1 noyabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoev ShHT Hukumat rahbarlari kengashi majlisida ishtirok etish uchun mamlakatimizga amaliy tashrif bilan kelgan Rossiya Federatsiyasi Hukumati Raisi Dmitriy Medvedevni qabul qildi. Bu haqida O’zbekiston Respublikasi Prezidentining rasmiy veb-saytida ma’lum qilingan.
Davlatimiz rahbari mehmonni samimiy qutlar ekan, ko‘p asrlik do‘stlik, o‘zaro ishonch, hurmat va qo‘llab-quvvatlash an'analariga asoslangan O‘zbekiston-Rossiya munosabatlari izchil rivojlanib borayotganini katta mamnuniyat bilan qayd etdi.
Dmitriy Medvedev samimiy qabul hamda mamlakatlarimizning ko‘p qirrali munosabatlarini har tomonlama mustahkamlashga qaratayotgan e'tibori uchun O‘zbekiston Prezidentiga minnatdorlik bildirib, Rossiya Prezidenti Vladimir Putinning salomi va eng ezgu tilaklarini yetkazdi.
Uchrashuvda ta'kidlanganidek, avvalo oliy darajada yo‘lga qo‘yilgan faol munosabatlar va konstruktiv muloqot ikki tomonlama hamkorlikni misli ko‘rilmagan darajaga ko‘tarish va uni yangi amaliy mazmun bilan boyitishga xizmat qilib kelmoqda.
Savdo-iqtisodiy, investisiyaviy va kooperasion aloqalar izchil rivojlanib borayotgani mamnuniyat bilan qayd etildi. Neft'-gaz, energetika, transport, qishloq xo‘jaligi va boshqa tarmoqlarda istiqbolli loyihalar amalga oshirilmoqda. Hududlararo va madaniy-gumanitar almashinuvlar, jumladan, fan, ta'lim va turizm sohasidagi sheriklik kengaymoqda.
Mintaqaviy va xalqaro ahamiyatga molik dolzarb masalalar yuzasidan ham fikr almashildi. Tomonlarning BMT, ShHT, MDH va boshqa ko‘p tomonlama tuzilmalar doirasida hamkorlikni mustahkamlashga intilishi ta'kidlab o‘tildi.
Bo‘lajak oliy darajadagi tadbirlarga tayyorgarlik ko‘rish masalalari ham muhokama qilindi.
Uchrashuvda O‘zbekiston va Rossiya o‘rtasidagi strategik sheriklik va ittifoqchilik munosabatlarini yanada chuqurlashtirish borasidagi o‘zaro intilish qat'iy ekani tasdiqlandi.

Президент Республики Узбекистан принял Председателя Правительства Российской Федерации
1 ноября Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев принял Председателя Правительства Российской Федерации Дмитрия Медведева, который находится в нашей стране с рабочим визитом в рамках участия в заседании Совета глав правительств ШОС. Об этом было объявлено в официальном веб-сайте Президента Республики Узбекистан.
Глава нашего государства, тепло приветствуя гостя, с глубоким удовлетворением отметил динамичное развитие узбекско-российских отношений, основывающихся на традициях многовековой дружбы, доверия, взаимного уважения и поддержки.
Дмитрий Медведев, выразив искреннюю признательность Президенту Республики Узбекистан за сердечный прием и уделяемое внимание всестороннему наращиванию многоплановых отношений двух государств, передал приветствия и самые добрые пожелания от Президента России Владимира Путина.
В ходе встречи подчеркнуто, что интенсивные контакты и конструктивный диалог, прежде всего на высшем уровне, способствовали выводу двустороннего сотрудничества на беспрецедентный уровень и наполнению его новым практическим содержанием.
С удовлетворением отмечено поступательное развитие торгово-экономических, инвестиционных и кооперационных связей. Осуществляются перспективные проекты в нефтегазовой, энергетической, транспортной, сельскохозяйственной и других отраслях. Расширяются межрегиональные и культурно-гуманитарные обмены, в том числе в области науки, образования и туризма.
Состоялся также обмен мнениями по актуальным вопросам региональной и международной повестки. Выражено взаимное стремление к углублению взаимодействия в рамках ООН, ШОС, СНГ и других многосторонних структур.
Обсуждены вопросы подготовки к предстоящим мероприятиям на высшем уровне.
Подтверждена взаимная приверженность дальнейшему укреплению отношений стратегического партнерства и союзничества между Узбекистаном и Россией.