O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Qozog‘iston Respublikasi Bosh vazirini qabul qildi
Bugun, 1 noyabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev ShHTga a’zo davlatlar Hukumat rahbarlari kengashi majlisida ishtirok etish uchun Toshkentga tashrif buyurgan Qozog‘iston Respublikasi Bosh vaziri Asqar Maminni qabul qildi. Bu haqida O’zbekiston Respublikasi Prezidentining rasmiy veb-saytida ma’lum qilingan.
Prezidentimiz mehmonni samimiy qutlar ekan, qardosh mamlakatlarimiz rahbarlarining muntazamlik kasb etgan va ishonchga asoslangan uchrashuvlari hamda ularning natijasida erishilgan kelishuvlar O‘zbekiston va Qozog‘iston o‘rtasidagi ko‘p asrlik do‘stlik va yaxshi qo‘shnichilik rishtalarini, strategik sheriklik munosabatlarini mustahkamlashga xizmat qilganini mamnuniyat bilan qayd etdi.
Asqar Mamin O‘zbekiston Respublikasi Prezidentiga samimiy qabul uchun minnatdorlik bildirib, Qozog‘istonning Birinchi Prezidenti - Elboshi Nursulton Nazarboyev va Prezident Qasim-Jomart Toqayevning salomi va eng ezgu tilaklarini yetkazdi.
Uchrashuvda konstruktiv siyosiy muloqot yo‘lga qo‘yilgani, o‘zaro savdo hajmi ortib, investitsiya, bank-moliya, transport-kommunikatsiya va boshqa sohalardagi hamkorlik kengayib borayotgani alohida ta’kidlandi. O‘zbekistonda o‘tayotgan Qozog‘iston yili doirasida hududlararo aloqalar va madaniy-gumanitar almashinuvlar faollashdi.
Ikki tomonlama hamkorlik, shuningdek, xalqaro va mintaqaviy siyosatga oid dolzarb masalalar ko‘rib chiqildi

Президент Республики Узбекистан принял Премьер-министра Республики Казахстан
Сегодня, 1 ноября, Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев принял Премьер-министра Республики Казахстан Аскара Мамина, прибывшего в Ташкент для участия в заседании Совета глав правительств государств-членов ШОС. Об этом было объявлено в официальном веб-сайте Президента Республики Узбекистан.
Тепло приветствуя гостя, глава нашего государства с удовлетворением отметил, что регулярные доверительные встречи лидеров двух братских стран и достигнутые по их итогам договоренности способствовали укреплению уз многовековой узбекско-казахстанской дружбы и добрососедства, отношений стратегического партнерства.
Аскар Мамин выразил искреннюю признательность Президенту Республики Узбекистан за радушный прием и передал приветствия и наилучшие пожелания от Первого Президента Казахстана – Елбасы Нурсултана Назарбаева и Президента Касым-Жомарта Токаева.
В ходе встречи особо отмечены установившийся конструктивный политический диалог, рост объемов взаимной торговли, расширяющееся сотрудничество в инвестиционной, банковско-финансовой, транспортно-коммуникационной и других сферах. Активизировались межрегиональные связи и культурно-гуманитарный обмен в рамках проходящего Года Казахстана в Узбекистане.
Рассмотрены актуальные вопросы двустороннего сотрудничества, а также международной и региональной политики.