Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Hindiston Respublikasi Bosh vaziri bilan uchrashdi
18-yanvar kuni Gandinagar shahrida boʻlib oʻtayotgan “Joʻshqin Gujarat” xalqaro sammiti doirasida Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Hindiston Respublikasi Bosh vaziri Narendra Modi bilan uchrashdi. Bu haqida O’zbekiston Respublikasi Prezidentining rasmiy veb-saytida ma’lum qilingan.
Davlatimiz rahbarini samimiy qutlar ekan, Hindiston Bosh vaziri nufuzli Oʻzbekiston delegatsiyasining Sammit ishidagi ishtiroki uchun chuqur minnatdorlik izhor qildi.
Oʻzbekiston Prezidentining Hindistonga tashrifi oliy darajadagi muloqotning mantiqiy davomi, shuningdek ikki mamlakat oʻrtasidagi izchil mustahkamlanib borayotgan doʻstlik va sheriklik munosabatlarining yana bir yorqin dalilidir.
Uchrashuv davomida Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining oʻtgan yili oktyabr oyidagi Hindistonga davlat tashrifi yakunlari boʻyicha erishilgan kelishuvlar va imzolangan bitimlarning amaliy ijrosi bilan bogʻliq masalalar, shuningdek Oʻzbekiston va Hindiston oʻrtasidagi koʻp qirrali hamkorlikni kengaytirish istiqbollari koʻrib chiqildi.
Tashrifdan soʻng oʻtgan vaqt davomida barcha yoʻnalishlardagi oʻzaro aloqalar faollashgani qayd etildi.
Oʻtgan hafta Samarqand shahrida “Hindiston – Markaziy Osiyo” muloqoti tashqi ishlar vazirlarining Afgʻoniston ishtirokidagi birinchi uchrashuvi boʻlib oʻtdi.
Savdo-iqtisodiy hamkorlik sohasida Toshkentda qoʻshma Tadbirkorlikni rivojlantirish markazi oʻz faoliyatini boshladi. Mamlakatimizda Hindiston sanoat konfederatsiyasi vakolatxonasi ochilishi koʻzda tutilmoqda.
Sammit arafasida Gujaratda Oʻzbekiston-Hindiston ishbilarmonlar kengashining birinchi yigʻilishi boʻlib oʻtdi.
Hindistonlik hamkorlar bilan Toshkent shahrida ilgʻor axborot texnologiyalari texnoparki, Andijon viloyatida farmatsevtika zonasi tashkil etilmoqda.
Hindiston Eksimbanki bilan Oʻzbekistondagi ijtimoiy muhim loyihalarni moliyalashtirish uchun qiymati 200 million dollarga teng kredit liniyasi ajratish boʻyicha kelishuvga erishildi.
Yangi oʻquv yilidan boshlab mamlakatimizda Hindistonning yetakchi oliy oʻquv yurtlari – “Amiti” va “Sharda” universitetlari oʻz ishini boshlaydi.
Davlat rahbarlari axborot-kommunikatsiya texnologiyalari, sogʻliqni saqlash, farmatsevtika tarmogʻi, zargarlik sanoati, qishloq xoʻjaligi, sayyohlik infratuzilmasini modernizatsiya qilish va boshqa yoʻnalishlardagi ustuvor loyihalar va hamkorlik dasturlari amaliy ijrosini jadallashtirish zaruriyatini qayd etdi.
Madaniy-gumanitar almashinuvni yanada kengaytirish masalalariga alohida eʼtibor qaratildi.
Shuningdek, xalqaro va mintaqaviy siyosatning dolzarb masalalari boʻyicha fikr almashildi.
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Hindiston Bosh vaziri Narendra Modi ikki mamlakat oʻrtasidagi koʻp qirrali hamkorlikni faol rivojlantirish yoʻlida qatʼiy ekanliklarini tasdiqladilar.
Uchrashuv soʻngida Hindistonga uran yetkazib berish boʻyicha imzolangan uzoq muddatli kelishuvni oʻzaro almashish marosimi boʻlib oʻtdi.

Президент Республики Узбекистан встретился с Премьер-министром Республики Индия
18 января в рамках Международного саммита «Динамичный Гуджарат» в г. Гандинагаре Президент Реслублики Узбекистан Шавкат Мирзиёев провёл встречу с Премьер-министром Республики Индия Нарендрой Моди. Об этом было объявлено в официальном веб-сайте Президента Республики Узбекистан.
Тепло приветствуя главу нашего государства, Премьер-министр Индии выразил искреннюю признательность за участие представительной узбекской делегации в работе Саммита.
С глубоким удовлетворением отмечено, что настоящий визит Президента Узбекистана в Индию является логическим продолжением диалога на высшем уровне, а также еще одним ярким свидетельством последовательно укрепляющихся отношений дружбы и партнерства между двумя странами.
В ходе встречи рассмотрены вопросы практической-реализации достигнутых договоренностей и подписанных соглашений по итогам государственного визита Президента Республики Узбекистан в Республику Индия в октябре прошлого года, а также перспективы расширения узбекско-индийского многопланового сотрудничества.
Подчёркнута активизация взаимодействия по всем направлениям за прошедший период послее визита.
На прошлой неделе в Самарканде успешно проведена первая встреча министров иностранных дел Диалога «Индия-Центральная-Азия» с участием Афганистана.
В сфере торгово-экономического сотрудничества в Ташкенте начал свою работу совместный Центр развития редпринимательства. Предусматривается открытие в нашей стране офиса Конфедерации индийской промышленности.
Накануне в Гуджарате проведено первое заседание узбекско-индийского Делового совета.
Совместно с индийскими партнерами создаются технопарк передовых информационных технологий в Ташкенте и фармацевтическая зона в Андижанской области.
С Эксимбанком Индии принята договоренность о выделении льготной кредитной линии на сумму 200 млн. долл. для финансирования социально значимых проектов в Узбекистане.
С нового учебного года в нашей стране октроют свои двери филиалы ведущих вузов Индии — университетов - «Амити» и «Шарда».
Главы государств отметили важность ускорения практической реализации приоритетных проектов и программ-сотрудничества, прежде всего в сфере информационно-коммуникационных- технологий, области здравоохранения, фармацевтической отрасли, ювелирной промышленности, сельского хозяйства, модернизации туристической инфраструктуры и других направлениях.
Особое внимание уделено вопросам дальнейшего расширения культурно гуманитарного обмена.
Также состоялся обмен мнениями по актуальным аспектам междуна родной и региональной политики.
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев и Премьер-министр Индии Нарендра Моди подтвердили решимость активно развивать полномасштабное сотрудничество между двумя странами.
В заключение встречи состоялась церемония обмена текстами подписанного соглашения о долгосрочных поставках урана в Индию.