O‘zbekiston Prezidenti Turkiy tilli davlatlar hamkorlik kengashi sammitida ishtirok etadi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 2019 yil 14-15 oktabr kunlari Boku shahrida bo‘lib o‘tadigan Turkiy tilli davlatlar hamkorlik kengashining (Turkiy kengash) yettinchi sammitida ishtirok etadi. Bu haqida O’zbekiston Respublikasi Prezidentining rasmiy veb-saytida ma’lum qilingan.
Ozarbayjon, Qozog‘iston, Qirg‘iziston, Turkiya, O‘zbekiston, kuzatuvchi mamlakat sifatida ishtirok etayotgan Vengriya hamda Turkmaniston delegatsiyalari rahbarlari Turkiy kengash doirasidagi ko‘p qirrali hamkorlikni mustahkamlash va kengaytirishga qaratilgan masalalarni muhokama qiladilar.
Sammitda Turkiy kengashga a’zo davlatlar rahbarlarining O‘zbekiston Respublikasining to‘la huquqli a’zo sifatida Tashkilotga qo‘shilishi to‘g‘risida Qo‘shma bayonoti qabul qilinadi.
Uchrashuv yakunida Turkiy tilli davlatlar hamkorlik kengashi yettinchi sammitining deklaratsiyasi qabul qilinishi kutilmoqda.
Prezidentimiz Bokuga tashrifi doirasida sammitda ishtirok etadigan delegatsiyalar rahbarlari bilan ikki tomonlama uchrashuvlar o‘tkazadi.

Президент Узбекистана примет участие в саммите Совета сотрудничества тюркоязычных государств
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 14-15 октября 2019 года примет участие в седьмом саммите Совета сотрудничества тюркоязычных государств (Тюркского совета), который состоится в городе Баку. Об этом было объявлено в официальном веб-сайте Президента Республики Узбекистан.
Главы делегаций Азербайджана, Казахстана, Кыргызстана, Турции, Узбекистана, принимающей участие в качестве страны-наблюдателя Венгрии, а также Туркменистана обсудят вопросы, направленные на укрепление и расширение многопланового сотрудничества в рамках Тюркского совета.
На саммите будет принято Совместное заявление глав государств, входящих в Тюркский совет, о присоединении Республики Узбекистан к Организации в качестве полноправного члена.
По итогам встречи ожидается принятие Декларации седьмого саммита Совета сотрудничества тюркоязычных государств.
В рамках пребывания в Баку Президент Узбекистана проведет двусторонние встречи с главами делегаций, участвующими в заседании.