O‘zbekiston Prezidenti Hindistonning Gujarat shtati delegatsiyasini qabul qildi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 22-oktabr kuni mamlakatimizda tashrif bilan bo‘lib turgan Hindiston Respublikasi Gujarat shtati bosh vaziri Vijay Rupani boshchiligidagi delegatsiyani qabul qildi. Bu haqida O’zbekiston Respublikasi Prezidentining rasmiy veb-saytida ma’lum qilingan.
Prezidentimiz mehmonlarni samimiy qutlar ekan, O‘zbekiston bilan Hindiston o‘rtasidagi ko‘p qirrali hamkorlik izchil rivojlanayotgani, do‘stlik va strategik sheriklik mustahkamlanib borayotganini alohida ta’kidladi.
Muntazamlik kasb etgan oliy darajadagi muloqotlar, jumladan, o‘tgan yilning oktyabr oyida Dehli shahriga va joriy yilning yanvar oyida Gandinagar shahriga (Gujarat shtatining ma’muriy markazi) amalga oshirilgan tashriflar ko‘p qirrali ikki tomonlama munosabatlarni sifat jihatidan yangi bosqichga ko‘tarishga xizmat qilgani qayd etildi.
Vijay Rupani, o‘z navbatida, davlatimiz rahbariga samimiy qabul uchun minnatdorlik bildirdi hamda Hindiston Bosh vaziri Narendra Modining salomi va eng ezgu tilaklarini yetkazdi.
Yuqori martabali mehmon Gujarat shtati delegatsiyasining tashrifi doirasida Andijon, Samarqand, Buxoro va Toshkentda o‘tgan uchrashuv va muzokaralar, avvalo, oliy darajada erishilgan kelishuvlarni keng ko‘lamda amalga oshirishga ko‘maklashishga qaratilganini ta’kidladi.
O‘zbekiston va Hindiston o‘rtasida savdo-iqtisodiy, investitsiyaviy va madaniy-gumanitar hamkorlikni yanada kengaytirish istiqbollari ko‘rib chiqildi.
Biotexnologiyalar va agroklasterlar, to‘qimachilik, farmatsevtika sanoati, avtomobillar uchun butlovchi qismlar va kosmetika mahsulotlari ishlab chiqarish, qurilish, mehmonxona infratuzilmasini boshqarish kabi sohalarda va boshqa yo‘nalishlarda qo‘shma loyihalarni amalga oshirishga alohida e’tibor qaratildi.
Joriy yil O‘zbekistonda birgalikda ochilgan oliy ta’lim muassasalarida va Hindistonning yetakchi oliy ta’lim dargohlari negizida talab yuqori bo‘lgan muhandislik-texnik mutaxassisliklar bo‘yicha kadrlar tayyorlash hamda ta’lim sohasi hamkorlikning ustuvor yo‘nalishlaridan biri hisoblanadi.
O‘zbekiston hamda Gujarat shtatining yetakchi kompaniya va tashkilotlari o‘rtasida samarali sheriklikni rivojlantirish bo‘yicha qo‘shma “yo‘l xaritasini” tez fursatda ishlab chiqishga kelishib olindi.

Президент Узбекистана принял делегацию индийского штата Гуджарат
22 октября 2019 года, Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев принял находящуюся в нашей стране с визитом делегацию штата Гуджарат Республики Индия, возглавляемую главным министром штата Виджаем Рупани. Об этом было объявлено в официальном веб-сайте Президента Республики Узбекистан.
Тепло приветствуя гостей, Президент Шавкат Мирзиёев особо отметил динамичное развитие многопланового сотрудничества, укрепление дружбы и стратегического партнерства между Узбекистаном и Индией.
Подчеркнуто, что регулярные контакты на высшем уровне, в том числе визиты в Дели в октябре 2018 года и в Гандинагар (административный центр штата Гуджарат) в январе этого года позволили вывести двусторонние многогранные отношения на качественно новый этап.
В свою очередь, Виджай Рупани выразил глубокую признательность лидеру Узбекистана за теплый прием и передал искренние слова приветствия и наилучшие пожелания Премьер-министра Индии Нарендры Моди.
Высокий гость отметил, что встречи и переговоры в рамках настоящего визита делегации штата Гуджарат, прошедшие в Андижане, Самарканде, Бухаре и Ташкенте, нацелены прежде всего на содействие полномасштабной реализации договоренностей, достигнутых на высшем уровне.
Рассмотрены перспективы дальнейшего расширения торгово-экономического, инвестиционного и культурно-гуманитарного сотрудничества между Узбекистаном и Индией.
Особое внимание уделено реализации совместных проектов в таких сферах, как биотехнологии и агрокластеры, текстильная, фармацевтическая промышленность, производство автокомплектующих и косметической продукции, строительство и управление гостиничной инфраструктурой, а также в других направлениях.
Одним из приоритетов является сотрудничество в области образования и подготовки кадров по востребованным инженерно-техническим специальностям в открытых в этом году в Узбекистане совместных вузах и на базе ведущих высших учебных заведений Индии.
Достигнута договоренность о скорейшей разработке совместной «дорожной карты» по продвижению эффективного партнерства Узбекистана с ведущими компаниями и организациями штата Гуджарат.
В завершение встречи Виджай Рупани подтвердил готовность всемерно содействовать расширению взаимовыгодного сотрудничества между двумя странами и укреплению дружбы наших народов.