Oʼzbekiston Prezidenti Nagoya shahri merini qabul qildi
Oʼzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 12 dekabr kuni Yaponiyaning Nagoya shahri meri Takasi Kavamurani qabul qildi. Bu haqda O'zbekiston Respublikasi Prezidentining rasmiy saytida ma'lum qilingan.
Davlatimiz rahbari Oʼzbekiston va Yaponiya oʼrtasidagi doʼstlik va strategik sheriklik munosabatlari izchil rivojlanayotgani, siyosiy, savdo-iqtisodiy, investitsiyaviy, bank-moliya, ilmiy-texnik va madaniy-gumanitar sohalarda hamkorlik kengayib borayotganini qayd etdi. Bugungi uchrashuv Oʼzbekiston delegatsiyasining Yaponiyaga rasmiy tashrifi arafasida oʼtayotgani taʼkidlandi.
Nagoya shahri Yaponiyaning eng yirik sanoat va ilmiy markazlaridan biri boʼlib, u bilan hamkorlik turli oʼzaro manfaatli dastur va loyihalarni amalga oshirish uchun keng istiqbollarni ochadi.
Taʼlim va kadrlar tayyorlash sohasidagi sheriklik, jumladan, 2010 yilda Toshkentda ochilgan Nagoya universiteti vakolatxonasi koʼmagida rivojlanib borayotgani yuksak baholandi.
Uchrashuvda avtomobilsozlik, shaharsozlik, toʼqimachilik, yuqori texnologiyalar, innovatsiyalar, turizm va boshqa yoʼnalishlarda yaqin ishbilarmonlik aloqalarini yoʼlga qoʼyish imkoniyatlari muhokama qilindi.
Toshkent va Nagoya shaharlari oʼrtasida imzolanishi kutilayotgan hamkorlik toʼgʼrisidagi bitim, shuningdek, poytaxtimizda Yuqori texnologiyalar parkini tashkil etish loyihasini amalga oshirish, shubhasiz, uzoq muddatli va oʼzaro manfaatli sheriklikni yanada mustahkamlashga xizmat kilishi taʼkidlandi.
Nagoya Oʼzbekiston va Yaponiya oʼrtasidagi hamkorlik uchun koʼprik boʼlishiga ishonch bildirildi.
Istiqbolli dastur va loyihalarni amalga oshirishni ilgari surish maqsadida "yoʼl xaritasi" ishlab chiqishga kelishib olindi

Президент Узбекистана принял мэра города Нагоя
Сегодня, 12 декабря Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев принял мэра японского города Нагоя Такаси Кавамуру. Об этом было объявлено в официальном веб-сайте Президента Республики Узбекистан.
Глава нашего государства отметил последовательное развитие узбекско-японских отношений дружбы и стратегического партнерства, расширение сотрудничества в политической, торгово-экономической, инвестиционной, банковско-финансовой, научно-технической и культурно-гуманитарной сферах. Подчеркнуто, что сегодняшняя встреча проходит в преддверии официального визита узбекской делегации в Японию.
Нагоя является одним из крупнейших промышленных и научных центров Японии, взаимодействие с которым открывает широкие перспективы обоюдовыгодной реализации различных программ и проектов.
Дана высокая оценка партнерству в области образования и подготовки кадров, которому способствует деятельность открытого в 2010 году в Ташкенте представительства Университета Нагои.
На встрече обсуждены возможности налаживания тесных деловых связей в автомобилестроении, градостроительстве, текстильной промышленности, сферах высоких технологий и инноваций, туризма, в других направлениях.
Отмечено, что предстоящее подписание Соглашения о сотрудничестве между городами Ташкент и Нагоя, а также совместная реализация проекта по созданию Парка высоких технологий в столице Узбекистана, несомненно, послужат дальнейшему углублению долгосрочного и взаимовыгодного партнерства.
Выражена уверенность в том, что Нагоя станет мостом для сотрудничества между Узбекистаном и Японией.
Достигнута договоренность о разработке «дорожной карты» в целях продвижения реализации перспективных программ и проектов.