O‘zbekiston Prezidenti Kavkaz musulmonlari idorasi raisi bilan uchrashdi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 14 oktabr kuni Boku shahrida Kavkaz musulmonlari idorasi raisi shayxulislom Ollohshukur Poshshozodani qabul qildi. Bu haqida O’zbekiston Respublikasi Prezidentining rasmiy veb-saytida ma’lum qilingan.
Uchrashuvda millatlararo totuvlik va diniy bag‘rikenglikni yanada mustahkamlash, konfessiyalararo muloqotni kengaytirish, ta’lim va yoshlarning ma’naviy tarbiyasi masalalari muhokama qilindi.
Davlatimiz rahbari bu boradagi xalqaro hamkorlik darajasi tobora yuksalib borayotganini mamnuniyat bilan qayd etdi.
Birgalikdagi sa’y-harakatlar zamonaviy xatar va tahdidlarga qarshi samarali kurashish, muqaddas islom dinining sof qadriyatlari va chinakam insonparvarlik maqsadlarini xalqaro hamjamiyatga yetkazishga xizmat qilishi ta’kidlandi.
Kavkaz musulmonlari idorasi raisi, o‘z navbatida, O‘zbekiston Prezidentining islom olamining boy merosini o‘rganish va asrab-avaylash bo‘yicha tashabbuslarini va bu borada qabul qilinayotgan choralar samarali ekanini qayd etdi.
Ollohshukur Poshshozoda mamlakatlarimiz va butun mintaqada tinchlik, totuvlik, barqarorlik va taraqqiyotni ta’minlash yo‘lida faol muloqot va hamkorlikni davom ettirishga tayyorligini bildirdi.

Президент Узбекистана принял председателя Управления мусульман Кавказа
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 14 октября в Баку принял председателя Управления мусульман Кавказа Шайх уль-ислама Аллахшукюра Пашазаде. Об этом было объявлено в официальном веб-сайте Президента Республики Узбекистан.
На встрече обсуждены вопросы дальнейшего укрепления межнационального согласия и религиозной толерантности, расширения межконфессионального диалога, образования и нравственного воспитания молодежи.
Глава нашего государства с удовлетворением отметил возрастающий уровень международного сотрудничества в этих направлениях.
Подчеркнуто, что совместные усилия позволят эффективно противодействовать современным вызовам и угрозам, помогут раскрыть мировой общественности истинные ценности и подлинно гуманистические цели священной религии Ислам.
Председатель Управления мусульман Кавказа в свою очередь подчеркнул важность инициатив Президента Узбекистана и отметил эффективность предпринимаемых шагов по изучению и сохранению богатого наследия исламского мира.
Аллахшукюр Пашазаде также выразил готовность к продолжению активного диалога и сотрудничества в целях обеспечения мира, согласия, стабильности и процветания наших стран и всего региона.