O‘zbekiston Prezidenti Tojikiston Bosh vazirini qabul qildi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev ShHTga a’zo davlatlar Hukumat rahbarlari kengashi majlisida ishtirok etish uchun mamlakatimizga amaliy tashrif bilan kelgan Tojikiston Respublikasi Bosh vaziri Qohir Rasulzodani qabul qildi. Bu haqida O’zbekiston Respublikasi Prezidentining rasmiy veb-saytida ma’lum qilingan.
Davlatimiz rahbari mehmonni samimiy qutlar ekan, O‘zbekiston bilan Tojikiston o‘rtasidagi do‘stlik va yaxshi qo‘shnichilik munosabatlari izchil rivojlanib borayotgani, ikki davlat rahbarlarining birgalikdagi sa’y-harakatlari bilan strategik sheriklik darajasiga ko‘tarilganini katta mamnuniyat bilan qayd etdi.
Qohir Rasulzoda O‘zbekiston Respublikasi Prezidentiga har doimgidek samimiy qabul uchun chuqur minnatdorlik bildirib, Tojikiston Respublikasi Prezidenti Emomali Rahmonning salomi va eng ezgu tilaklarini yetkazdi.
Uchrashuvda siyosiy, savdo-iqtisodiy, energetika, transport, madaniy-gumanitar sohalar va boshqa ustuvor yo‘nalishlarda erishilgan oliy darajadagi kelishuvlarni o‘z vaqtida va to‘liq hajmda amalga oshirish muhimligi qayd etildi.
Chegaradosh hududlar o‘rtasidagi hamkorlikni kengaytirish masalalariga alohida e’tibor qaratildi. Mintaqaviy hamkorlikning dolzarb masalalari ko‘rib chiqildi.

Президент Узбекистана принял Премьер-министра Таджикистана
Сегодня, 1 ноября, Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев принял Премьер-министра Республики Таджикистан Кохира Расулзода, находящегося в нашей стране с рабочим визитом для участия в заседании Совета глав правительств государств-членов ШОС. Об этом было объявлено в официальном веб-сайте Президента Республики Узбекистан.
Глава нашего государства, тепло приветствуя гостя, с большим удовлетворением отметил динамичное развитие узбекско-таджикских отношений дружбы и добрососедства, которые благодаря совместным усилиям лидеров двух стран достигли уровня стратегического партнерства.
Кохир Расулзода выразил огромную благодарность Президенту Республики Узбекистан за традиционно радушный прием и передал приветствия и самые искренние пожелания от Президента Республики Таджикистан Эмомали Рахмона.
В ходе встречи подчеркнута важность своевременной и в полном объеме реализации договоренностей на высшем уровне в политической, торгово-экономической, энергетической, транспортной, культурно-гуманитарной и других приоритетных направлениях.
Особое внимание уделено вопросам углубления взаимодействия между приграничными регионами. Рассмотрены актуальные вопросы регионального сотрудничества.