O‘zbekiston Prezidenti Vengriya Bosh vazirini qabul qildi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 15 oktabr kuni Turkiy kengashning Bokudagi sammiti doirasida Vengriya Bosh vaziri Viktor Orbanni qabul qildi. Bu haqida O’zbekiston Respublikasi Prezidentining rasmiy veb-saytida ma’lum qilingan.
Uchrashuv avvalida Vengriya hukumati rahbari Prezidentimizni O‘zbekistonning kengashga qo‘shilgani bilan samimiy tabrikladi. Ushbu tashkilot doirasida hamkorlikni rivojlantirish mamlakatlarimiz o‘rtasidagi ko‘p qirrali sheriklikni mustahkamlashga xizmat qilishiga ishonch bildirildi.
Suhbat chog‘ida savdo-iqtisodiy, investitsiyaviy, moliyaviy va madaniy-gumanitar sohalardagi sheriklik istiqbollari ko‘rib chiqildi.
Amaliy hamkorlikka oid, avvalo qishloq xo‘jaligi, chorvachilik, sanoat, farmatsevtika, turizm va boshqa yo‘nalishlardagi loyihalarni ilgari surishda ikki tomonlama Hukumatlararo komissiyasining uchrashuvlarini muntazam tashkil etish muhimligi qayd etildi.
Xalqaro ahamiyatga molik, jumladan O‘zbekiston-YI yo‘nalishidagi sheriklikning dolzarb masalari ham ko‘rib chiqildi

Президент Узбекистана принял Премьер-министра Венгрии
В рамках программы мероприятий саммита Тюркского совета в городе Баку 15 октября Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев принял Премьер-министра Венгрии Виктора Орбана. Об этом было объявлено в официальном веб-сайте Президента Республики Узбекистан.
Глава венгерского правительства искренне поздравил лидера нашей страны в связи с присоединением Узбекистана к Совету. Выражена уверенность, что развитие сотрудничества в рамках этой организации послужит углублению многопланового партнерства между двумя государствами.
В ходе беседы рассмотрены перспективы взаимодействия в торгово-экономической, инвестиционной, финансовой и культурно-гуманитарной сферах.
Подчеркнута важность регулярных встреч совместной Межправительственной комиссии для продвижения проектов практического сотрудничества, прежде всего в сельском хозяйстве, животноводстве, промышленности, фармацевтике, туризме и других направлениях.
Рассмотрены также актуальные вопросы международной повестки, включая партнерства в формате Узбекистан - ЕС.