O‘zbekiston Prezidenti BMT Inson huquqlari kengashining maxsus ma’ruzachisini qabul qildi
Joriy yilning 25-sentabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev mamlakatimizda amaliy tashrif bilan bo‘lib turgan Birlashgan Millatlar Tashkiloti Inson huquqlari kengashining sudyalar va advokatlar mustaqilligi masalalari bo‘yicha maxsus ma’ruzachisi Diyego Garsiya-Sayanni qabul qildi. Bu haqida O’zbekiston Respublikasi Prezidentining rasmiy veb-saytida ma’lum qilingan.
Davlatimiz rahbari mehmonni samimiy qutlar ekan, O‘zbekistonning BMT va uning tuzilmalari bilan konstruktiv munosabatlari tobora mustahkamlanib borayotganini mamnuniyat bilan qayd etdi. Inson huquqlarini himoya qilish sohasidagi hamkorlik ushbu sheriklikning eng muhim yo‘nalishlaridan biri hisoblanadi.
BMTning Inson huquqlari bo‘yicha Oliy komissari Zayd Raad Al Husayn va BMTning Din yoki e’tiqod erkinligi masalasi bo‘yicha maxsus ma’ruzachisi Ahmad Shahidning mamlakatimizga tashriflari natijasida inson huquq va erkinliklari kafolatlarini mustahkamlash, bu boradagi xalqaro muloqotni yanada rivojlantirishga qaratilgan “yo‘l xaritalari” amalga oshirilmoqda.
O‘zbekiston inson huquqlari bo‘yicha 70 dan ziyod xalqaro hujjat, jumladan, BMTning o‘nta asosiy shartnomalariga qo‘shilgan. 2018-yil noyabr oyida Samarqandda ilk bor Inson huquqlari bo‘yicha Osiyo forumi o‘tkazildi.
Shuningdek, O‘zbekiston parlamenti tomonidan BMTning Inson huquqlari sohasida ta’lim va malaka to‘g‘risidagi deklaratsiyasini amalga oshirish bo‘yicha milliy dastur qabul qilingan. Ushbu hujjat sud-huquq sohasi xodimlarining inson huquqlari to‘g‘risidagi bilimlarini oshirishni nazarda tutadi.
Yurtimiz sud-huquq tizimiga xalqaro standartlarni joriy qilish orqali sudya va advokatlarning mustaqilligini ta’minlash 2017-2021-yillarda O‘zbekiston Respublikasini rivojlantirishning beshta ustuvor yo‘nalishi bo‘yicha Harakatlar strategiyasining asosiy vazifalaridan biridir.
Xususan, yangi organ – Sudyalar oliy kengashi tashkil etildi, sudyalarni uzoq muddatga tayinlash va sud qarorlarini jamoatchilikka e’lon qilish amaliyoti joriy etildi. "Xabeas korpus" va "elektron odil sudlov" mexanizmlarini qo‘llashni kengaytirishga muhim ahamiyat qaratilmoqda.
Mamlakatimizda advokatlarning mustaqilligini ta’minlash va o‘rnini mustahkamlashga alohida e’tibor qaratilmoqda, Advokatlar palatasining roli ortib bormoqda.
Uchrashuvda hamkorlikning istiqbolli yo‘nalishlari yuzasidan batafsil fikr almashildi, O‘zbekistonning sud-huquq sohasidagi qonunchiligini yanada takomillashtirish jihatlari va qo‘shma tadbirlar o‘tkazish masalalari muhokama qilindi.
BMT Inson huquqlari kengashining maxsus ma’ruzachisi samimiy qabul hamda tashrifi tadbirlarga boy dastur asosida tashkil etilgani uchun O‘zbekiston Respublikasi Prezidentiga minnatdorlik bildirdi.
Diyego Garsiya-Sayan davlatimiz rahbari tashabbusi bilan davlat va xalq o‘rtasida bevosita muloqot orqali fuqarolik jamiyatini rivojlantirish, qonuniylik va huquq ustuvorligini mustahkamlash, odil sudlovni ta’minlash borasida amalga oshirilayotgan islohotlarni yuksak baholadi.
BMTning yuqori martabali vakili O‘zbekiston bilan konstruktiv hamkorlikni davom ettirishga va demokratik yangilanishlarni amalga oshirishda amaliy ko‘maklashishga tayyor ekanini ta’kidladi.

Президент Узбекистана принял спецдокладчика Совета по правам человека ООН
25 сентября 2019 года Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев принял специального докладчика Совета ООН по правам человека по вопросу о независимости судей и адвокатов Диего Гарсия-Саяна, находящегося в стране с рабочим визитом. Об этом было объявлено в официальном веб-сайте Президента Республики Узбекистан.
Глава нашего государства, тепло приветствуя гостя, с удовлетворением отметил укрепляющееся конструктивное партнерство Узбекистана с ООН и его структурами, одним из важнейших направлений которого является сотрудничество в области защиты прав человека.
По итогам визитов в нашу страну Верховного комиссара ООН по правам человека Зейда Раада аль-Хусейна и специального докладчика по вопросу о свободе религии или убеждений Ахмеда Шахида осуществляются «дорожные карты», направленные на обеспечение гарантий прав и свобод человека, расширение международного диалога в этом направлении.
Узбекистан является участником более 70 международных документов в области прав человека, в том числе десяти основных договоров Организации Объединенных Наций. В ноябре прошлого года в Самарканде впервые проведен Азиатский форум по правам человека.
Парламентом нашей страны также принята Национальная программа по реализации Декларации ООН об образовании и подготовке в области прав человека, предусматривающая повышение знаний работников судебно-правовой сферы.
Одной из ключевых задач в рамках Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах является обеспечение независимости судей и адвокатов посредством внедрения международных стандартов в судебно-правовую сферу.
В частности, создан новый орган – Высший судейский совет, внедрена практика назначения судей на длительные сроки, а также публикации судебных решений. Важное значение придается расширению применения механизмов «Хабеас корпус» и «электронного правосудия».
Особое внимание уделяется обеспечению независимости и укреплению роли адвокатов, повышается роль Палаты адвокатов.
На встрече состоялся обстоятельный обмен мнениями о перспективных направлениях взаимодействия, обсуждены аспекты дальнейшего совершенствования законодательства и проведения совместных мероприятий в судебно-правовой сфере.
Специальный докладчик Совета ООН по правам человека выразил искреннюю признательность Президенту Республики Узбекистан за теплый прием и организацию насыщенной программы пребывания.
Диего Гарсия-Саян дал высокую оценку инициированным главой нашего государства реформам, нацеленным на развитие гражданского общества через механизмы прямого диалога государства и народа, укрепление законности и верховенства права, обеспечение справедливого правосудия.
Высокий представитель ООН подтвердил готовность к продолжению конструктивного взаимодействия и оказанию практического содействия в продвижении демократических преобразований в Узбекистане.