O'zbekiston va Rossiya Prezidentlari atom elektr stansiyasini qurish loyihasiga start berdi
«O'zekspomarkaz»da mamlakatimizdagi birinchi atom elektr stantsiyasi qurilishi loyihasining boshlanishiga bag'ishlangan tantanali marosim bo'lib o'tdi.
O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Rossiya Federatsiyasi Prezidenti Vladimir Putin ramziy tugmani bosib, ushbu yirik loyihaga start berdi. Bu haqida O’zbekiston Respublikasi Prezidentining rasmiy veb-saytida ma’lum qilingan.
Tadbirni videoaloqa orqali kuzatib turgan “O'zatom” agentligi va “Rosatom” davlat korporatsiyasi O'zbekistonda birinchi atom elektr stansiyasi qurilish maydonini tanlash uchun muhandislik tadqiqotlari boshlanganini e'lon qildi.
«Bugun biz Rossiya Federatsiyasi bilan hamkorlikning yangi strategik yo'nalishi – atom energetikasini rivojlantirishga qo'l urmoqdamiz. Ushbu loyiha mamlakatimiz iqtisodiyotida yangi tarmoqni vujudga keltiradi. Bu sanoat salohiyatini yanada rivojlantirish va iqtisodiyotimizning turli tarmoqlarida yangi ish o'rinlarini yaratishga xizmat qiladi», dedi davlatimiz rahbari.
O'zbekiston Respublikasi Prezidentining Farmoniga muvofiq atom energiyasidan tinch maqsadlarda foydalanish uchun Vazirlar Mahkamasi huzurida Atom energetikasini rivojlantirish agentligi tashkil etildi.
Xorijiy loyihalar soni va ko'lami bo'yicha jahonda birinchi o'rinda turadigan – 12 mamlakatda 34 ta energoblok bunyod etgan «Rosatom» korporpatsiyasi bilan O'zbekistonda atom elektr stantsiyasi qurish to'g'risida kelishuvga erishildi. Ushbu stantsiya har biri 1 ming 200 megavatt quvvatga ega ikkita, "3+" avlodiga mansub eng zamonaviy va xavfsiz energiya blokidan iborat bo'ladi. Ular Xalqaro atom energiyasi agentligining barcha xavfsizlik talablari javob beradi.
Atom energiyasi ekologik toza bo'lib, bunday stantsiyalar is gazi hosil qilmaydi. Atom elektr stantsiyasining ishga tushirilishi natijasida katta miqdorda tabiiy gaz iqtisod qilinadi, atmosferaga karbonad angidrid chiqarilishi yiliga 14 million tonnagacha, azot oksidlari chiqarilishi 36 ming tonnaga kamayadi.
O'zbekiston Xalqaro atom energiyasi agentligiga a'zo davlat sifatida o'z zimmasiga olgan majburiyatlarga muvofiq yadroviy xavfsizlik masalalariga katta e'tibor qaratmoqda. Ushbu loyihani amalga oshirishda AES qurilishi bo'yicha barcha xalqaro talablarga qat'iy rioya qilinadi.
Xalqaro atom energiyasi agentligi mutaxassislari O'zbekistonning Atom energiyasidan tinch maqsadlarda foydalanish milliy dasturini amalga oshirish bo'yicha tashabbusini qo'llab-quvvatladi va uni ro'yobga chiqarishda har tomonlama ko'maklashishga tayyor ekanini bildirdi.
Avval erishilgan kelishuvlarga muvofiq Toshkentda “Moskva muhandislik-fizika instituti” milliy tadqiqot yadroviy universitet filialini ochishga qaror qilindi. Kelgusi o'quv yilida ushbu filial ilk talabalarni qabul qiladi.
Joriy o'quv yilidan boshlab 30 nafar o'zbekistonlik talaba Moskvadagi ushbu nufuzli bilim yurtida ta'lim olmoqda. Uni bitirgach, talabalarimiz yuqori malakali mutaxassis bo'lib etishadi va atom elektr stantsiyasining xavfsiz ishlashini ta'minlaydi. Ularning ishonchli qo'llarida atom energiyasi haqiqatan tinch bo'ladi.

Президенты Узбекистана и России дали старт реализации проекта по строительству атомной электростанции
В «Узэкспоцентре» состоялась торжественная церемония, посвященная началу реализации проекта по строительству первой атомной электростанции в Узбекистане.
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев и Президент Российской Федерации Владимир Путин нажали символическую кнопку запуска реализации проекта. Об этом было объявлено в официальном веб-сайте Президента Республики Узбекистан.
Специалисты Агентства «Узатом» и Госкорпорации «Росатом», наблюдавшие за церемонией в режиме видеоконференции, объявили о начале инженерных изысканий для выбора площадки строительства первой АЭС в Узбекистане.
«Сегодня мы открываем новое стратегическое направление сотрудничества с Российской Федерацией – развитие атомной энергетики. Этот проект формирует новый кластер, его реализация послужит дальнейшему развитию промышленного потенциала и созданию новых рабочих мест в разных отраслях экономики страны», - отметил глава нашего государства.
В соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан для использования атомной энергии в мирных целях создано Агентство по развитию атомной энергетики при Кабинете Министров.
С корпорацией «Росатом», которая занимает первое место в мире по количеству и масштабам зарубежных проектов – а это возведение 34 энергоблоков в 12 странах – достигнуто соглашение о строительстве атомной электростанции в Узбекистане. АЭС будет состоять из двух энергоблоков ВВЭР-1200 поколения «3+» мощностью 1 200 МВт каждый, которые являются самыми современными и безопасными.
Атомная энергия является экологически чистой. АЭС не образуют вредный угарный газ. В результате запуска атомной электростанции будет достигнута экономия значительных объёмов природного газа. Снизятся выбросы в атмосферу углекислого газа до 14 миллионов тонн и оксидов азота на 36 тысяч тонн.
Узбекистан согласно принятым на себя международными обязательствами как государство-член МАГАТЭ уделяет приоритетное внимание вопросам ядерной безопасности.
При реализации проекта будут строго соблюдаться все международные требования к строительству АЭС.
Специалисты МАГАТЭ поддержали инициативу Республики Узбекистан о реализации Национальной программы по использованию атомной энергии в мирных целях и выразили готовность оказать всемерное содействие в её реализации.
В соответствии с ранее достигнутыми договорённостями принято решение об открытии в Ташкенте филиала Национального исследовательского ядерного университета «Московский инженерно-физический институт». В следующем учебном году филиал МИФИ примет первых студентов.
Корпорация «Росатом» уже организовала обучение с этого учебного года в Москве 30 студентов из Узбекистана в данном всемирно известном вузе.
Наши студенты, пройдя обучение в МИФИ, станут высококвалифицированными специалистами, смогут обеспечить безопасную работу АЭС. В их надёжных руках атом действительно будет «мирным».