Tibbiyot va ilm-fan sohalarida dolzarb masalalar tahlil qilinib, qo‘shimcha vazifalar belgilandi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoev 27 yanvar kuni sog‘liqni saqlash sohasini va ilm-fan yo‘nalishlarini rivojlantirish masalalariga bag‘ishlangan yig‘ilish o‘tkazdi.
Oxirgi yillarda tibbiyot sohasining birlamchi, tez tibbiy va ixtisoslashgan yordam bo‘g‘inlarida muhim islohotlar amalga oshirildi. Davlatimiz rahbarining 2018 yil 7 dekabrdagi farmoniga muvofiq, 2019-2025 yillarda O‘zbekiston Respublikasi sog‘liqni saqlash tizimini rivojlantirish konsepsiyasi tasdiqlandi.
Kasallikni profilaktika qilish uchun vrachlik punktlari va oilaviy poliklinikalar xodimlari uyma-uy yurib, aholini patronaj bilan qamrab olishi, hududiy shifoxonalar bilan ma'lumot almashinuvi to‘liq yo‘lga qo‘yilishi zarurligi qayd etildi. Bunda tibbiy madaniyatni oshirish, jismoniy tarbiya va sportni ommalashtirishga alohida e'tibor qaratish lozimligi ta'kidlandi.
Yig‘ilishda tibbiyot tizimini ilg‘or xorijiy standartlar asosida tashkil etish, aholining sog‘liqni saqlash xizmatlaridan foydalanishini yanada kengaytirishga qaratilgan chora-tadbirlar muhokama qilindi.
16 ta ixtisoslashgan markaz kasalliklar ko‘rsatkichini tahlil qilgan holda, ularning oldini olish choralarini ko‘rishi, o‘z faoliyatini hududlarda tashkil etib, birlamchi tizim bilan xamkorlikda ishlashi kerakligi ko‘rsatib o‘tildi. Ushbu markazlarni yanada rivojlantirish uchun xususiy va xorijiy investisiyalar yo‘naltirish muhimligi aytib o‘tildi.
Onalik va bolalikni muhofaza qilish xizmatini yanada yaxshilash, tug‘ish yoshidagi ayollar tibbiy ko‘rigini tizimli tashkillashtirish, kasallikka chalinganlarni sog‘lomlashtirish bo‘yicha aniq ish reja ishlab chiqish yuzasidan topshiriqlar berildi.
Shu bilan birga, Toshkent shahri tez tibbiy yordam xizmati chaqiriqlarni avtomatik qabul qilish va ijro etish bo‘yicha to‘liq raqamlashtirildi hamda 150 ta maxsus “Ford” avtomobillari bilan ta'minlandi.
Davlatimiz rahbari ushbu tizimni 2020-2021 yillarda respublikaning barcha hududlariga bosqichma-bosqich tatbiq etish, shoshilinch va tez tibbiy yordam xizmatini kuchaytirish zarurligini ta'kidladi.
Tibbiyot muassasalarini ta'mirlash, moddiy-texnik bazasini mustahkamlash masalalariga ham e'tibor qaratildi. Investisiya dasturiga muvofiq tibbiyot muassasalarini jihozlash uchun joriy yilda xalqaro moliya institutlari mablag‘larini jalb qilish zarurligi qayd etildi.
Yig‘ilishda sohadagi kadrlar ta'minoti, malakasi va salohiyati tanqid qilindi. Hozirda sog‘liqni saqlash tizimida 75 ming nafar vrach faoliyat yuritmoqda. 2 ming 900 ta umumamaliyot shifokori, 10 mingta tor mutaxassislar yetishmaydi. Ilmiy izlanish natijalarini hayotga joriy etish 5 foizdan ham oshmaydi.
Prezidentimiz mutaxassislarni davlat buyurtmasi asosida manzilli tayyorlash, maqsadli kvotalarni tuman, qishloq va ish joyi ko‘rsatilgan holda shakllantirish zarurligini ta'kidladi.
Tibbiyotda ilm-fanni rivojlantirish, ilmiy izlanishlarning ustuvor yo‘nalishlarini qayta ko‘rib chiqish bo‘yicha topshiriqlar berildi.
Ma'lumki, 2020 yil O‘zbekistonda Ilm, ma'rifat va raqamli iqtisodiyotni rivojlantirish yili deb e'lon qilindi. Prezidentimiz Shavkat Mirziyoev Oliy Majlisga yo‘llagan Murojaatnomasida har yili ilm-fanning bir nechta ustuvor yo‘nalishini rivojlantirish zarurligini ta'kidladi.
Xususan, joriy yilda matematika, kimyo-biologiya, geologiya kabi yo‘nalishlarda fundamental va amaliy tadqiqotlar faollashtirilib, olimlarga barcha shart-sharoitlar yaratib beriladi. Shuningdek, ilm-fan sohasida fundamental va innovasion tadqiqotlar uchun maqsadli grant mablag‘larini ajratish mexanizmi tubdan qayta ko‘rib chiqiladi.
Yig‘ilishda mutasaddilarga shu boradagi ishlarni tizimli tashkil etish, tub islohotlarni maktab ta'limidan boshlab ilmiy-tadqiqot muassasalarigacha qamrab olish bo‘yicha topshiriqlar berildi.
Davlatimiz rahbari fanning belgilangan sohalariga ham moddiy, ham ma'naviy e'tiborni kuchaytirish kerakligini alohida ta'kidladi.

Проанализированы актуальные вопросы медицинской и научной сфер, определены дополнительные задачи
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 27 января провел совещание по вопросам развития сфер здравоохранения и науки.
В последние годы в звенах первичной, экстренной и специализированной медицинской помощи осуществлены важные реформы. Указом главы государства от 7 декабря 2018 года утверждена Концепция развития системы здравоохранения Республики Узбекистан на 2019-2025 годы.
На совещании отмечалось, что для профилактики заболеваний работники врачебных пунктов и семейных поликлиник должны совершать подворный обход, охватить население патронажем, необходимо наладить обмен данными с региональными больницами. Особое внимание при этом необходимо уделить повышению медицинской культуры, популяризации физической культуры и спорта.
Обсуждены меры по организации медицинской системы на основе передовых зарубежных стандартов, дальнейшему расширению доступа населения к услугам здравоохранения.
Затронута деятельность 16 специализированных медицинских центров. Отмечено, что им необходимо предупреждать заболевания на основе анализа показателей заболеваемости, организовать деятельность в регионах и тесно взаимодействовать с учреждениями первичного звена. Подчеркнута важность привлечения частных и иностранных инвестиций на дальнейшее развитие указанных центров.
Поручено улучшить работу по охране материнства и детства, разработать конкретный план по организации медицинского осмотра и оздоровлению женщин фертильного возраста.
В службе скорой медицинской помощи города Ташкента внедрена система автоматического приема и реагирования на вызовы, служба обеспечена 150 специальными автомобилями "Форд".
Глава государства отметил, что данную систему необходимо поэтапно внедрить во всех регионах республики в 2020-2021 годах, улучшить оказание экстренной и скорой медицинской помощи.
Отдельное внимание уделено вопросам ремонта, укрепления материально-технической базы медицинских учреждений. Отмечалось, что в текущем году предстоит привлечь средства международных финансовых институтов для оснащения медицинских учреждений в рамках Инвестиционной программы.
На совещании подвергнута критике кадровая политика в сфере, указано в частности на нехватку, низкую квалификацию и потенциал специалистов. В настоящее время в системе здравоохранения трудятся 75 тысяч врачей. Не хватает почти 3 тысяч врачей общей практики, 10 тысяч – узкой специализации. Показатель внедрения в практику результатов научных исследований не превышает и 5 процентов.
Президент отметил необходимость адресной подготовки специалистов на основе государственного заказа, формирования целевых квот с указанием района, села и места работы.
Поставлены задачи по развитию медицинской науки, пересмотру приоритетов научных исследований.
Как известно, 2020 год объявлен в нашей стране Годом развития науки, просвещения и цифровой экономики. В своем Послании Олий Мажлису Президент Шавкат Мирзиёев отметил необходимость развития нескольких важных направлений науки каждый год.
В частности, в нынешнем году будут приняты меры по активизации фундаментальных и прикладных исследований в таких областях, как математика, химия и биология, геология, созданы все условия для ученых. Также будет кардинально пересмотрен механизм предоставления целевых грантов для фундаментальных и инновационных исследований.
На совещании ответственным лицам даны соответствующие поручения системно организовать эту работу, охватить реформами все этапы от школьного образования до научно-исследовательских учреждений.
Глава государства особо отметил необходимость как материальной, так и моральной поддержки указанных отраслей науки.