2019-yil 12-oktyabr kuni Toshkent shahrida O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senatining yigirma uchinchi yalpi majlisi ishi davom ettirildi. Bu haqida O’zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senatining rasmiy veb-saytida ma’lum qilingan.
Majlisda hukumat a’zolari, vazirlik va idoralar rahbarlari, mamlakatimiz va xorijiy ommaviy axborot vositalari vakillari ishtirok etmoqda.
Majlisni Oliy Majlis Senati Raisi Tanzila Narbayeva olib bormoqda.
Senatorlar Namangan viloyatining Namangan shahri, To‘raqo‘rg‘on, Kosonsoy, Namangan va Yangiqo‘rg‘on tumanlari, Andijon viloyatining Xonobod shahri va Qo‘rg‘ontepa tumani chegaralarini o‘zgartirish, shuningdek Andijon viloyati Bo‘z tumanining nomini o‘zgartirish to‘g‘risidagi masalalarni ko‘rib chiqdilar.
Qayd etilganidek, taklif etilayotgan o‘zgartishlar natijasida Namangan va Andijon viloyatlarining ijtimoiy-iqtisodiy salohiyatini yanada oshirish, aholi uchun eng qulay shart-sharoitlar yaratish imkoniyati paydo bo‘ladi.
Bu masalaning ijobiy hal etilishi mazkur hududlar uchun dolzarb bo‘lgan vazifalarni hal etishda, shu jumladan hududlarning o‘ziga xos jihatlaridan kelib chiqib tuziladigan tasdiqlangan mahalliy dasturlarni to‘liq amalga oshirishda muhim omil bo‘lishi ta’kidlandi.

Продолжается работа двадцать третьего пленарного заседания Сената Олий Мажлиса
12 октября 2019 года в городе Ташкенте продолжило работу двадцать третье пленарное заседание Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан. Об этом было объявлено в официальном веб-сайте Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан.
В работе заседания принимают участие члены правительства, руководители министерств и ведомств, представители отечественных и зарубежных средств массовой информации.
Заседание ведет Председатель Сената Олий Мажлиса Танзила Нарбаева.
Сенаторы рассмотрели вопросы, связанные с изменением границ города Намангана, Туракурганского, Касансайского, Наманганского и Янгикурганского районов Наманганской области, границ города Ханабада и Кургантепинского района Андижанской области, изменением названия Бозского района Андижанской области.
Отмечалось, что в результате предлагаемых изменений появится возможность дальнейшего повышения социально-экономического потенциала Наманганской и Андижанской областей, создания наиболее благоприятных условий для населения.
Подчеркивалось, что положительное решение этого вопроса является важным фактором решения актуальных для данных регионов задач, в том числе полной реализации утвержденных местных программ, составляемых исходя из особенностей территории.